پلی‌اورتان

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط فردی آلمانی به نام اوتو بایر در سال 1937 کشف شد.

پلی‌اورتان تنها پلیمری است که خواص چند منظوره ای دارد زیرا میتوان آن را با تعداد تقریبا بی نهایتی از مواد ترکیب کرد. این ترکیبات با گذشت زمان گسترده تر میشوند و کاربردهای جدیدی از پلی اورتان کشف میشود.

اگر چه این مواد از یک منبع تجدید ناپذیر میباشد، اما به 2 دلیل پایدار است:

1-درصد بالایی از صرفه جویی در مصرف انرژی را امکان پذیر میکند

2-کمتر از 1٪ نفت تولید شده در سراسر جهان را مصرف میکند.

پلی‌اورتان برای چه مواردی استفاده می شود؟

انواع مختلفی از پلی‌اورتان وجود دارد که عبارت انداز:

  •  انعطاف پذیر: برای حالت دادن آستر و کف کفش، لاستیک، تشک، صندلی ماشین و غیره بکار برده میشود.
  •  سفت : برای عایق در ساندویچ پانل ( سقفی ، دیواری و…) ، مصالح ساختمانی ، پایداری ستون ها در ساختمان ها، قطعات خودرو و غیره استفاده میشود.
  •  مایع : به عنوان ضد آب ، برای پوشش ها و درزگیرها، در کارهای DIY برای جلوگیری از نشتی، ایجاد پرکننده، تراز کردن دیوارها، جلوگیری از خوردگی فلزات و غیره کار برد دارد.

همچنین ناگفته نماند سودمند بودن پلی‌اورتان به نوعی که دارد وابسته است.

پلی‌اورتان

 

آیا پلی‌اورتان بی خطر است؟

بله، پلی‌اورتان موضوع مطالعات متعددی بوده است و اکثریت قریب به اتفاق به این نتیجه رسیده اند که این ماده بی اثر هیچ نوع خطری برای سلامتی انسان در هیچ یک از کاربردهای آن ندارد. در واقع، از دهه 1960 مورد استفاده قرار گرفته است.
به همین دلیل از آن برای پد مبلمان ، کشسانی به پارچه ها ، به ویژه در لباس های ورزشی، برای ساخت کفش ، پایداری در ساختمان ها و… استفاده می شود. بدون هیچ محدودیتی در استفاده از آن.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »