ساندویچ پانل پلی اورتان

معرفی ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل ها به جهت ساختار ساده و سبک و نصب راحت و آسانی که دارند در کنار هزینه های واقعا ارزان و مقرون به صرفه به یکی از اولویت های مهم برای ساخت بسیاری از سازه ها و ساختمان ها بدل گشته اند.

در واقع ساندویچ پانل ها از دو لایه و یک هسته میانی تشکیل یافته اند که این هسته میانی و حتی دو لایه تشکیل دهنده آن می تواند از جنس های متفاوتی تولید شده باشد.

اما نوعی از آنها که هسته میانی شان از جنس فوم پلی اورتان است و به ساندویچ پانل پلی اورتان معروفند، کاربرد و کارایی بیشتری داشته و در ساخت بسیاری از سازه ها و ساختمان هایی که قرار است یک محیط ایزوله و استرلیزه فراهم آورند یا صنایع برودتی، سالن کارخانه ها، سوله ها، ویلاهای پیش ساخته، دفاتر کارگاهی، سالن های ورزشی و… مورد استفاده قرار می گیرند.

 ساندویچ پانل پلی اورتان

 

اصولا از آنجائیکه امروز زمان اجرا و هزینه ساخت دو فاکتور مهم برای ساخت سازه و ساختمان محسوب می شود و بسیاری نیز بدان اهمیت می دهند و این موضوع برایشان ارجحیت دارد از این رو ساندویچ پانل ها از طرفی به واسطه اینکه زمان کمی برای اجرا و نصب نیاز دارند و از طرف دیگر هزینه های بسیار کمتری در مقایسه با استفاده از مصالح ساختمانی سنتی دربر دارند بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند.

بخصوص ساندویچ پانل پلی اورتان که ویژگی های منحصر به فرد بیشتری دارد و به یک مصالح ساختمانی خاص با قابلیت های ویژه تبدیل گشته است. ساندویچ پانل پلی اورتان بر دو پایه پلی استر و پلی اتر تولید می گردد.

همچنین ساندویچ پانل پلی اورتان بهره‌وری انرژی فوق العاده ای دارد که حتی آن را در مقام مقایسه با ساندویچ پانل پلی استایرن در جایگاه بهتری قرار می دهد. البته آنچه باعث می شود تا ساندویچ پانل پلی اورتان از خواص مکانیکی و حرارتی بهتری برخوردار باشد و یکی از بهترین ها قلمداد شود بیشتر بخاطر عایق استفاده شده در هسته آن است که از نوع پلی اورتان سخت است.

ساندویچ پانل پلی اورتان

 

اگر بخواهیم در این زمینه مقایسه ای بین ساندویچ پانل پلی اورتان با یک دیوار آجری داشته باشیم باید گفت که دیوار ساخته شده از ساندویچ پانل پلی اورتان با ضخامت حدود ۱۲ برابر کمتر از یک دیوار آجری می تواند قابلیت عدم انتقال حرارت مشابه ای را ایجاد نماید. مثلا می توان یک دیوار ساندویچ پانل پلی اورتان ۴ سانتی‌متری را با یک دیوار آجری ۵۰ سانتی‌متری در خصوص عدم انتقال حرارت در یک سطح دانست.

علاوه بر این ساندویچ پانل های پلی اورتان به جهت اینکه وزن کمی دارند و در برابر رطوبت مقاوم بوده و آب را جذب نمی کنند و همچنین در برابر خوردگی ناشی از حشرات یا فسادپذیری و آلودگی ناشی از هر گونه میکروب و قارچ و باکتری مقاوم هستند، همواره مورد توجه بوده اند.

 

با اینحال مهمترین ویژگی ساندویچ پانل پلی اورتان را باید در مواد تشکیل دهنده‌ هسته پلی اورتان آن دانست که از دو ماده پلیمری ایزوسیانات و پلی یول تشکیل یافته است که ویژگی های ضد حریق بسیارقوی بدان می بخشد.

وقتی این خصوصیات را در کنار ویژگی های کلی آنها اعم از سرعت بالای ساخت و نصب، هزینه های کمتر، پیش ساخته بودن، بهره وری بیشتر از مکان و انرژی، انعطاف در طراحی، قابلیت عایق بندی بالا و… قرار می دهیم به محصولات بسیار کاربردی و شگفت انگیزی می رسیم که امروز برای ساخت پوشش سقف یا دیوار بسیاری از سازه ها و ساختمان ها مورد بهره‌ برداری قرار می گیرند.

 

 

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »