ساندویچ پانل مسکونی

ساندویچ پانل مسکونی و خانه های ضد زلزله

ساندویچ پانل ها در ساخت و ساز و تولید سازه های پیش ساخته فعالیت می کنند. یکی از دستاورد های مهم ساندویچ پانل مسکونی، ساخت خانه های پیش ساخته می باشد که در ادامه این مطلب به توضیح درباره این موضوع می پردازیم.

ساختار ساندویچ پنل چیست؟

این پنل ها از دو لایه فشرده آلومینیوم، آلوزنیک یا گالوانیزه تهیه شده اند که در بین آن ها ماده عایقی نظیر پشم شیشه، پشم سنگ، فوم پلی یورتان (پلی اورتان) و یا پلی استایرن به کار رفته است. که می توان آن ها را مصالح به روز در صنعت ساخت و ساز معرفی کرد.

تاریچه ساندویچ پانل

در جنگ جهانی دوم با توجه به نیاز سریع به مسکن ایده خانه های پیش ساخته شکل گرفت و در سراسر دنیا مطرح شد به طوری که امروزه با توجه به ویژگی ها و مزیت های آن مورد استفاده بسیاری از ساختمان سازان و پیمان کاران قرار گرفت.

از ویژگی های ساندویچ پانل مسکونی می توان به ساخت و ساز سریع و راحت، قابلیت مونتاژ در محلی دیگر، بالا بردن طول عمر ساختمان ها و مقاوم سازی سازه ها در برابر زلزله اشاره کرد که ز این رو جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی ساخت و ساز ها نظیر آجر و سیمان و تیر آهن و… شدند.

در ادامه این متن به سایر ویژگی های پنل های مسکونی و کاربرد هایشان می پردازیم.

کاربرد های پانل مسکونی

از این نوع پنل ها برای ساخت ساختمان های مسکونی پیش ساخته نظیر خانه  و آپارتمان های پیش ساخته استفاده می شود.

با توجه به سبک بودن این پانل ها و حمل و نقل راحت آن ها نسبت به مصالح سنتی برای ساخت ویلاهایی که در مناطق صعب العبور ساخته می شوند بسیارمناسب هستند.

از ساندویچ پانل ها علاوه بر موارد مسکونی که گفته شد برای ساخت سازه های دیگر نظیر کانکس های ثابت و متحرک، کانتینر ها، سوله ها و سردخانه ها و… نیز استفاده می شود اما متریالی که در تهیه آن ها به کار می رود اندکی با ساندویچ پانل مسکونی متفاوت خواهد بود.

ساندویچ پانل های مسکونی دارای رنگ های متنوعی هستند و در مدل های دکوراتیو و خاص نیز مطابق سفارش مشتری تولید می شوند تا متناسب با طراحی داخلی منزل شما باشند.

ویژگی پنل های مسکونی

صرفه جویی و کاهش مصرف انرژی در ساختمان های پیش ساخته با توجه به عایق بودن ساندویچ پنل ها در برابر گرما و سرما میسر می شود.

این سبک خانه ها ضمن اینکه مدرن و شیک هستند امکان شست و شو را فراهم می کنند که این موضوع موجب تمیز ماندن قطعات سازه و افزایش طول عمر مفیدشان می شود.

با توجه به وزن سبک ساندویچ پانل مسکونی، نسبت وزن تیغه بار بر ساختمان در آپارتمان هایی که با این شیوه ساخته شده اند به شدت کاهش می یابد و می توان گفت که این روش سبک سازی از مهم ترین دست آورد ها در حوزه مهندسی ساختمان ها می باشد.

به دلیل سبک بودن و قابل انعطاف بودن این ساندویچ پانل ها و برخی ماهیت های دیگر مواد تشکیل دهنده آن ها، پانل ها را در برابر زلزله مقاوم کرده است و به نوعی ضد زلزله محسوب می شوند.

از مزیت های دیگر ساندویچ پانل مسکونی می توان به نصب راحت و سریع آن در هر مکانی اشاره کرد و حتی امکان جابجایی آن ها و استفاده در محلی دیگر نیز برای آن ها وجود دارد.

ایمنی این خانه از جهت مقابله با آتش سوزی بالاست. این امر به دلیل نسوز (یا کند سوز) بودن مواد مصرفی در ساندویچ پنل های ساختمانی می باشد.

ساندویچ پانل های مسکونی و مدل های مختلف آن

ساندویچ پانل های مسکونی را به دو نوع ساندویچ پنل های دیواری و ساندویچ پنل های سقفی تقسیم می کنند که هر کدام از آن ها کارآیی های مربوط به خود را دارند. مثلا از پانل های دیوری برای تیغه های جدا کننده و از پانل سقفی برای سقف استفاده می شود.

ضخامت ساندویچ پانل های مسکونی دیواری کم و مقاومت آن ها زیاد است این ویژگی آن ها موجب افزایش فضای داخلی در اتاق می شود.

برای اطلاع از قیمت انواع ساندویچ پانل ها برا اساس ابعاد و کاربرد آن ها به سایت ما رجوع کنید.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »