ساندویچ پانل دیواری با عایق پلی اورتان  یکی از انواع بسیار کارآمد از سازه های پیش ساخته است که علاوه بر دیوار، در سقف نیز دارای کاربری می باشند. این محصول به لحاظ برخورداری از ویژگی های ساختاری و مزایای بسیار، در بخش های ساخت و ساز و عمران همواره مورد توجه و استفاده بوده است. درواقع به واسطه ترکیبات باکیفیت و به خصوص در متریال این ساندویچ پانل، شاهد تولید نسل جدید این محصولات با وزنی بسیار سبک و مقاومتی بالا هستیم. در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر ساندویچ پانل دیواری با عایق پلی اورتان خواهیم پرداخت.

 

ساختار ساندویچ پانل های دیواری پلی اورتان

به طور کلی ساختار ساندویچ پانل های پلی اورتان از فومی با وزن بسیار پایین و درنتیجه ترکیب پلی یول و ایزو سیانات تشکیل شده که فرایند تولید آن در شرایطی خاص و با وجود کاتالیزور صورت می پذیرد. فوم به کار رفته در ساخت این سازه، مملو از منافذی بسته است که موجب عملکرد بسیار عالی در عایق سازی حرارتی محیط می شود. صفحات تولیدشده از این عایق، مکان مناسبی برای رشد قارچ ها و باکتری نبوده و دارای مقاومت بالایی در برابر خوردگی، فشاری و سائیدگی هستند.

این محصولات در چگالی یا دانسیته متفاوت تولید می شوند اما دانسیته بین 40 تا 42 کیلو در مترمکعب از آنها، مقاومت بهتری در مقابل گرما خواهد داشت. درواقع ساندویچ پانل دیواری با عایق پلی اورتان در دمای 70 تا 80 دارای عملکرد مطلوب و مناسبی است. البته عایق پلی اورتان در دمای 100 تا 110 درجه سانتی گراد همچنان پایداری و استحکام خود را حفظ می نماید اما در دمای بالاتر از بین رفته و تجزیه می شود.

 

مشخصات پانل های پلی اورتان

اصلی ترین ویژگی این پانل های ساخته شده از فوم پلی اورتان، سهولت در استفاده و اتصال ساده آنها با هر نوع سازه از جنس فلز و غیره است. مقاومت ایده آل در برابر حرارت بالا و آتش سوزی، شاخصه بعدی این تولیدات است که موجب کارایی حداکثری آنها شده است.

وجود فوم عایق در ساختار این دیوارهای پیش ساخته نیز مانع از هدررفت انرژی می گردد. از طرفی عدم نیاز به قالب بندی در موقع نصب و اجرا نیز در نهایت به سرعت روند پروژه کمک زیادی می کند. سرعت بخشیدن به روند کار به دلیل وجود ساختار نر و ماده و نصب راحت آنها موجب صرفه جویی در زمان و انرژی می شود. همچنین وجود پوشش ضد خوردگی بر روی سطح فوم پانل و برخوداری از حالت الاستومری مطلوب،از دیگر مشخصات ساندویچ پانل دیواری با عایق پلی اورتان به شمار می رود.

 

کاربرد پلی اورتان

به دلیل برخورداری از ویژگی هایی همچون متریال باکیفیت، نصب راحت، مقاومت و وزن سبک، پانل های ساندویچی پلی اورتان در ساخت و سازهای مختلف کاربری زیادی دارند. از همین رو پانل ساندویچی ساخته شده از فوم پلی اورتان در تولید انواع کانکس مسکونی و کلین روم در صنایع حساس استفاده دارد. کاربرد مهم دیگر این محصول، عایق بندی محیط بوده و به همین دلیل برای ساخت سردخانه و کانتر حمل مواد خوراکی نیز گزینه مناسبی است.

بالا بودن قیمت مصالح قدیمی برای ساخت بناهای ویلایی و لوکس موجب گرایش بسیاری از سازندگان و طراحان به ساندویچ پانل دیواری با عایق پلی اورتان برای ساخت سریع و ارزان ویلا شده است.

علاوه بر موارد فوق، از این سازه های آماده برای ساخت بیمارستان های صحرایی، محیط های آموزشی، انواع سوله، سرویس بهداشتی، انبارهای مواد غذایی و غلات، سالن های ورزشی، کانکس های ثابت و سیار و حتی رمپ های بارگیری و تخلیه استفاده می شود.

 

مزایای استفاده از ساندویچ پانل پلی اورتان

 

قیمت ساندویچ پانل پلی اورتان

عوامل مختلفی در قیمت ساندویچ پانل دیواری با عایق پلی اورتان موثر هستند که موجب می شود هزینه اجرای کار برای همه استفاده کنندگان از این محصولات، یکسان نباشد. درواقع مواردی همچون مقدار دانسیته پانل های ساندویچی، نوع پانل مورد استفاده و ضخامت آن، متراژ و طریقه نصب آنها از جمله عوامل تاثیرگذار در قیمت تمام شده این محصول و هزینه های اجرای آن می باشند.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *