گروه صنعتی مدرن پانل

گروه صنعتی مدرن پانل

blank

آدرس : تهران صادقیه بلوار فردوس شرق روبروی مرکز خرید ابگینه پلاک ۳۹۶ واحد 10

گروه صنعتی مدرن پانل

انواع فوم های ساندویچ پانل

blank

انواع فوم های ساندویچ پانل بسته به نوع استفاده و کاربری آنها در ساخت فضاهای گوناگون، ترکیبی از مواد مختلف و ویژگی ها و مزایای متفاوت می باشند. به طورکلی فوم های عایق از نظر ساختار و کارایی آنها در دو نوع فوم گرم و فوم سرد قابل دسته بندی هستند.

فوم عایق گرم عمومأ از الیافی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و پشم سرامیک و در دمای بالا تهیه می شوند.

فوم های سرد نیز که تولید آنها در دمای پایین و حرارت غیر مستقیم صورت می گیرد، شامل فوم عایق پلی اتیلن رولی، فوم پلی استایرن و پلی اورتان می باشد.

بر این اساس فوم های عایق شامل انواع متفاوتی هستند که در ادامه این مقاله از سایت مدرن پنل به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

Foam sandwich panel.

انواع فوم های ساندویچ پانل

همانطور که اشاره شد بر اساس نوع ترکیبات و همچنین فرآیند تولید، فوم های به کار رفته در ساخت ساندویچ پنل ها با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع این مواد، هسته ساندویچ پانل را تشکیل می دهند و متناسب با نوع ماده ای که برای عایق سازی این سازه ها به کار برده می شود و حتی کاربری آنها، با انواع زیر قابل شناسایی و استفاده می باشند:

  • فوم های پلی اورتان
  • فوم های پلی استایرن
  • فوم های اکس پی اس
  • الیاف پشم سنگ
  • الیاف پشم شیشه

 

مشخصات فوم عایق پلی اورتان از فوم های ساندویچ پانل

فوم های پلی اورتان خود در انواع نرم، سخت و نیمه جامد می باشند که با داشتن چگالی و دانسیته ۲+۴۰ کیلو بر متر مکعب، یکی از سبک ترین انواع فوم های ساندویچ پانل به شمار می رود.

این فوم عایق از مواد پلی یول و ایزو سیانات تهیه شده که با توجه به برخورداری از منافذی بسته، در زمره عایق هایی با قابلیت تحمل بیشترین دما می باشند. درواقع ماکزیمم دمای قابل تحمل توسط این نوع فوم بین 70 تا 80 درجه سانتیگراد بوده و این در حالی است که در دمای بالاتر و بین 100 تا 110 درجه با تجزیه شدن، کارایی خود را از دست می دهد.

از جمله مشخصات دیگر فوم های پلی اورتان که موجب استفاده گسترده آنها در ساخت ساندویچ پانل ها شده، برخورداری از مقاومت بالای کششی، مقاومت رطوبتی مناسب، مقاوم در برابر حلال ها، جذب صدا و همچنین قابلیت عایق سازی برودتی محیط است.

 

مشخصات فوم عایق پلی استایرن

یکی دیگر از انواع فوم های ساندویچ پانل ، فوم عایق پلی استایرن است که با عناوین دیگری همچون یونولیت یا پلاستو فوم نیز شناخته می شوند. دانسیته فوم های عایق پلی استایرن ۲+۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد و از این جهت، جزء عایق های بسیار سبک و کارآمد در ساخت سازه های پیش ساخته به شمار می رود. مقاومت دمایی و تغییر حالت فوم پلی استایرن در 70 تا 80 درجه بوده اما تا دمای ۱۱۰ نیز مقاومت خود را حفظ می کند.

فوم پلی استایرن در دما و شرایط معمولی از مقاومت انبساطی بالایی برخوردار است و انعطاف مناسب و مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب دارد. از طرفی در مقایسه با فوم پلی اورتان، عایق صدا و دمای بهتری است.

fom ayegh poli estayren

مشخصات فوم عایق اکس پی اس

فوم عایق اکس پی اس از دیگر انواع فوم های ساندویچ پانل است که تحت عنوان فوم سبز نیز شناخته می شود. سازگاری با محیط زیست و حذف مواد سمی و آلاینده های محیط از ویژگی های مهم این نوع فوم عایق است. دانسیته پایین این فوم با ۲+۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب، نشان از سبکی و وزن مناسب آن برای ساخت و ساز دارد.

امکان تولید در ضخامت های گوناگون، یکی دیگر از شاخصه های مهم فوم عایق اکس پی اس است به طوری که در متراژ های بسیار پایین نیز قابل تولید است. دوام و ماندگاری طولانی، مقاومت در برابر آتش، کارایی گسترده و در نهایت قیمت مناسب که موجب کاهش قیمت ساندویچ پانل نیز می شود از دیگر ویژگی های این نوع فوم است.

fom saundewich

فوم های پشم سنگ دیگر انواع فوم های ساندویچ پانل

جذب و دفع عالی صدا توسط فوم های ساخته شده از پشم سنگ به واسطه برخورداری از ساختار فیزیکی خاص می باشد. همین امر موجب گردیده که ساندویچ پانل هایی با این فوم عایق، برای ساخت و تجهیز استودیوهای ضبط صدا، سالن های کنفرانس، ساخت دیوارهای مشترک و… استفاده شود.

 

مشخصات فوم های پشم شیشه

در میان انواع فوم های ساندویچ پانل نوع دیگری وجود دارد که ساخته شده از الیاف نازک پشم شیشه می باشد. معمولا در شرایطی این فوم کارایی بیشتری دارد که به عایق بندی حرارتی محیط نیاز باشد. همچنین دارای مقاومتی مثال زدنی در برابر سایش و خوردگی نیز هست.

? اگر هم می خواهید بدایند که ساندویچ پانل چیست؟ اینجا را کلیک کنید.

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره لازم دارید؟ به ما پیام بدید