ساندویچ پنل

ساندویچ پنل یا ساندویچ پانل کدام درست است؟

ساندویچ پانل چیست

ساندویچ پنل یا ساندویچ پانل به انواع مختلف از دیواره ها و سقف‌هایی گفته می‌شود که از ترکیبات سبک ساخته شده اند. پانل ساندویچی یا ساندویچ پانل به جایگزین مناسبی برای مصالح سیمانی و آجری تبدیل شده است.

ساختار ساندویچ پنل به گونه ای است که از دو طرف به دو لایه ورق محدود شده‌است و در میان دو لایه ورق، یک لایه عایق نرم و انعطاف پذیر جا گرفته است. در ساخت ساندویچ پانل از موادی نظیر پشم سنگ، پشم شیشه، پلی استایرن استفاده می شود.

ساندویچ پنل یا ساندویچ پانل ها کاربردهای مختلفی دارند. از جمله استفاده از این پانل ها، به عنوان سقف و دیواره در سردخانه ها، سالن های ورزشی، آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، کارخانه ها، کانکس ها، انبار و سوله و… می باشد.

ساندویچ پنل

بررسی یک موضوع

ساندویچ پنل یا ساندویچ پانل؟ کدام درست است

بسیاری از مردم و حتی متخصصین و اشخاصی که با این صنعت آشنایی دارند، با دو نام متفاوت این مصالح را نام می برند. دسته ای از مردم به این مصالح سبک پانل ساندویچی گفته و عده ای دیگر نیز آن را پنل ساندویچی می دانند. در این مقاله قصد داریم به جواب این سوال برسیم که آیا کلمه ساندویچ پنل صحیح است و یا کلمه ساندویچ پانل . پس در ادامه با ما همراه باشید.

معنی کلمات و ریشه ساندویچ پنل یا ساندویچ پانل

همانگونه که در تعریفی که در بالا نیز اشاره شد، پانل یا پنل ساندویچی یک لای عایقی است که توسط دو لایه دیگر پوشانده شده است، پس در نتیجه باید نامی متناسب با کاربرد و مدل خود داشته باشد.

معنی پنل

پنل در حقیقت برگرفته از یک کلمه انگلیسی بوده و مترادف با دریچه یا درگاه می باشد.

معنی پانل

در تعریف کلمه پانل آنگونه که در فرهنگ فارسی معین نیز به آن اشاره شده، پانل عبارت است از یک سطح پیش ساخته بزرگ که بر روی دیواره ها و یا سقف ها قرار می گیرد.

با مقایسه و بررسی مفهوم و ریشه دو کلمه به راحتی می توان دریافت که کلمه پانل تلفظ درستی برای این ابزار است  و معنی و مفهوم و کاربرد آن را به درستی نشان می دهد.

ساندویچ پنل

اشتباه در تلفظ و نوشتن کلمه ناشی از چیست؟

اشتباه در تلفظ این کلمه تنها مخصوص مردم عادی نیست. در برخی اوقات سایت ها معتبر و حتی شرکت هایی که خدمات فروش و نصب پانل ساندویچی را ارائه می دهند، از کلمه پنل برای پانل های ساندویچی استفاده می کنند. دلیل اشتباه در تلفظ و استفاده غلط از کلمه پنل به جای پانل، احتمالا ناشی از کلمه انگلیسی آن می باشد. واژه  Sandwich panel که به معنی پانل خورشیدی می باشد.

به دلیل شکل نوشتاری ممکن است انسان ها را به اشتباه بیندازد. یکی از منطقی ترین دلایل برای تلفظ اشتباه تعداد زیادی از افراد، این است که آن ها کلمه panel را به صورت پنل خوانده و نام آن را بر سر زبان آورده اند. عده دیگری نیز کلمه panel را پانل تلفظ کرده و باعث شروع دوگانگی در تلفظ آن شده اند.

سخن پایانی

امروزه هر دو کلمه ساندویچ پنل یا ساندویچ پانل برای واژه Sandwich panel استفاده می شود. اما با بررسی لغت نامه ها و ریشه یابی کلمه می توان دریافت که کلمه مناسب برای واژه Sandwich panel، پانل خورشیدی است و نه پنل خورشیدی. شما نیز اگر قصد خرید ساندویچ پنل یا ساندویچ پانل و یا استفاده از این مصالح را داشتید، موقع ذکر نام آن از کلمه پانل که شکل صحیح کلمه است استفاده کنید.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »