مواد اولیه ساندویچ پانل چیست ؟

تولید ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها از اجزای مناسب برای عایق حرارت، رطوبت، صدا و آتش برخوردارند که به همین سبب نیز برای بسیاری از سازه و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. مواد اولیه ساندویچ پانل است که ویژگی ها و خواص این مصالح مدرن مانند سبک بودن ، عایق حرارتی ، مقاومت بالا در برابر آتش و رطوبت و … را تعیین می کند.

در واقع تولید ساندویچ پانل ها از مواد و عناصر ساختمانی مدرن و سبک انجام می شوند که برای پوشش سقف و نمای ساختمان ها و به دست آوردن پارتیشن های داخلی عایق استفاده می گردند.

ساندویچ پانل ها معمولا با یک هسته عایق ضخیم و کم چگالی بین دو سطح نازک فلزی با چگالی بالا ساخته می شود. آنها محصولاتی پیش ساخته هستند که علیرغم وزن کم و قابلیت راحت حمل بار از خواص نفوذ ناپذیری و عایق بالایی برخوردارند.

در اصل ساندویچ پانل یک ماده کامپوزیت پوشش سقف و نما است که با تزریق پلی اورتان با ضخامت ها و چگالی های مختلف بین دولایه ورق گالوانیزه یا ورق آلومینیوم، ورق آلوزینک و … تولید می شود، آنها مصالح ساختمانی زیبایی هستند که به عنوان پوشش سطح بیرونی ساختمان ها استفاده می گردند.

مواد اولیه ساندویچ پانل

همچنین آنها به سقف، نما و پانل سردخانه ای تقسیم می شوند و به علاوه نیازی به پوشش هایی مانند گچ و رنگ در ساختمان ها نیز ندارند. از این رو در اولویت های معماری هستند چرا که با قابلیت های منحصر به فردی چون امکان مونتاژ سریع، ظرفیت حمل بالا و ویژگی های عایقی بالایی که دارند و از این دست موارد همواره در اولویت انتخاب ها قرار می گیرند.

استفاده از ساندویچ پانل ها در سراسر جهان با کاربردهای جدید مانند سازه های نظامی، سازه های کشاورزی، سازه های پیش ساخته، سیلوها و اقامتگاه ها و همچنین سازه های اجتماعی مانند هایپر مارکت ها و مراکز خرید و… دائما در حال رشد هستند. لذا با افزایش سرمایه گذاری ها در بخش ساختمان، تولید ساندویچ پانل ها با مواد اولیه مختلف و استفاده از انواع ساندویچ پانل ها نیز گسترش زیادی پیدا کرده است.

مواد اولیه ساندویچ پانل

 

فوم یا هسته ساندویچ پانل

علاوه بر اینکه عایق ساندویچ پانل ها می توانند از موادی چون پلی اورتان (PUR) که نوعی فوم سفت و سخت است و از ترکیب پلی یول و ایزوسیانات با مواد کاتالیست تحت فشار به دست می آید، پلی ایزوسیانورات (PIR) که یک ساختار ماکرومولکولی دارد و با اجزای فوم پلی اورتان برای وارد شدن به یک واکنش شیمیایی تشکیل شده است، پشم سنگ و پشم شیشه که ماده هایی مقاوم در برابر آتش هستند و روی سقف ساختمان ها یا روکش نما مورد استفاده واقع می شوند.

پلی استایرن (PS) نیز که در تولید ساندویچ پانل ها استفاده می شود، یک ماده ترموپلاستیک مشتق شده از نفت است و ساختار دانه ای بسیار کوچکی دارد و… باشد.

در اینجا بخوانید : انواع فوم های ساندویچ پانل

انواع ورق در تولید ساندویچ پانل

ورق های دو طرف عایق ساندویچ پانل ها یعنی ورق رویی و ورق زیری آن میتواند از مواد مختلفی ساخته شده باشند که عبارتند از:

مواد اولیه ساندویچ پانل

ورق گالوانیزه

در تولید ساندویچ پانل از فرآیند گالوانیزاسیون برای ساخت ورق های گالوانیزه که ساختار مقاومی در برابر خوردگی دارند بسیار استفاده می شود. بدین طریق که ورق فولادی سرد با لایه ای از روی بین ۱۰۰ تا ۲۷۵ گرم در متر مربع از طریق غوطه وری گرم روکش می شود که بدان عمل گالوانیزاسیون می گویند و بدین شکل تبدیل به ورق گالوانیزه می شود.

حال این ورق های گالوانیزه که به شکل رول در می آیند پس از باز شدن، سطوح زیرین و رویی با مواد شیمیایی مخصوص تمیز می شوند و سپس برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی و تقویت چسبندگی رنگ، کروم بندی می شوند. سپس پرایمر روی هر دو سطح اعمال می شود. وظیفه پرایمر پشتی افزایش چسبندگی لایه عایق ساندویچ پانل می باشد.

در اینجا بخوانید : ضخامت و جنس ورق ساندویچ پانل سقفی

ورق آلومینیوم

ساندویچ پانل هایی که سطوح آنها از ورق آلومینیوم ساخته می شوند به جهت سبکی فوق العاده ای که دارند بسیار مورد توجه هستند. همچنین استحکام کششی آن نزدیک به فولاد سازه ای است در حالی که وزنش یک سوم آن است.

به علاوه ساندویچ پانل هایی که از ورق آلومینیوم در ساختار سطح رویی خود بهره برده اند در برابر خوردگی مقاوم هستند و می توانند پلاستیک را با نورد تغییر شکل دهند. در مکان هایی که به بهداشت و مقاومت در برابر خوردگی نیاز است مانند مراکز و مکان های نگهداری مواد غذایی یا فاسد شدنی استفاده از ساندویچ پانل با ورق آلومینیوم بسیار رایج است.

ورق آلوزینک

ورق آلوزینک نیز از جمله مواد پر استفاده در ساختار سطح رویی و ورق ساندویچ پانل ها هستند و ساختار مواد تشکیل دهنده آنها بسیار شبیه ورق های گالوانیزه است منتها با این تفاوت که صرفا به جای استفاده از روکش روی در ورق های گالوانیزه در ورق های آلوزینک از روکشی ترکیب یافته از آلومینیوم و روی استفاده می شود.

به علاوه ورق آلوزینک در کوره رنگ آمیزی می شود . جز این هر دو از ورق های فولادی مشابه تولید می شوند و کاربرد و استفاده هایی شبیه به هم دارند. اما با این حال از ساندویچ پانل های دارای ورق آلوزینک بیشتر برای محیط های اسیدی و مستعد بارش و رطوبت، سردخانه ها و… استفاده می گردد.

چوبی

معمولا از ساندویچ پانل های دارای لایه بیرونی چوبی برای واحدهای مسکونی استفاده می شود. بخصوص در کشور آمریکا و بعضاً در کشور ما ایران که برای عایق کاری سقف و بال درب مورد استفاده قرار می گیرد.

تخته سه لا

تخته سه لا یک ماده کامپوزیت پرکاربرد است که در نتیجه فشار دادن لایه های نازک چوب به همراه چسب به گونه ای که الیاف عمود بر یکدیگر باشند ایجاد می شود. تخته سه لا نیز که به عنوان ماده لایه بیرونی در تولید ساندویچ پانل ها مورد استفاده قرار می گیرد، غالبا به عنوان عنصر جدا کننده حجم ها در ساختمان ها به کار برده می شود.

نئوپان چوبی

در نتیجه فشرده سازی داغ قطعات چوبی که با چسب و پرس به ترانه تبدیل شده اند تشکیل می شوند. از ساندویچ پانل های دارای سطح رویی با نئوپان چوبی به عنوان عناصر باربر نما و کفپوش در مکان هایی که عایق صدا و حرارت اهمیت دارد استفاده می گردد.

ورق چوب چسبیده با سیمان

نوعی تخته های چوبی سیمانی هستند که با ترکیب ۶۵ درصد چوب و ۳۵ درصد سیمان تولید شده اند و در ساختار بیرونی ساندویچ پانل ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین به رنگ خاکستری روشن بوده و شکلی شبیه سطح سیمان دارند. از این دسته از ساندویچ پانل ها که اجازه عملیات هایی چون اره و برش و فرز را می دهند برای محیط هایی که عایق صدا اهمیت دارد استفاده می شود.

لذا نکته ای که وجود دارد این است که ساندویچ پانل ها باید با توجه به شرایط محیطی که ساختمان شما ممکن است در معرض آن قرار گیرد انتخاب شود، که بسیار وابسته به جنس و مواد به کار رفته در تولید ساندویچ پانل ها خواهد بود. مثلا مواد اولیه ساندویچ پانل باید در برابر تغییرات دمایی ناشی از تماس یا آلودگی جو، باد، خورشید و اشعه ماوراء بنفش و همچنین اثرات شیمیایی و فیزیکی مقاوم باشد.

از طرف دیگر سطح داخلی به لطف لایه عایق حرارتی ساندویچ پانل دمای پایین تری نسبت به سطح خارجی دارد. بنابراین سطح داخلی تحت تاثیر شرایط جوی و اشعه ماوراء بنفش قرار نمی گیرد، اما ممکن است با اثرات شیمیایی و فیزیکی متفاوتی ناشی از تراکم و گازهای شیمیایی داخل ساختمان باشد. بر این اساس، جنس مواد و متریال ساختار تشکیل دهنده در تولید ساندویچ پانل ها در عملکرد ساختمان شما تاثیر بسزایی دارد.

 

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »