خانه پیش ساخته

خانه پیش ساخته با ساندویچ پانل

کاربرد ساندویچ پانل در خانه پیش ساخته

ساندویچ پانل محصولی است که برای روکش دیوارها و سقف ساختمانها استفاده میشود. هر پانل شامل هسته‌ای از مواد عایق حرارتی است که از دو طرف با ورق فلز پوشانده شده است. نیروهای وارده بر سازه توسط چارچوب فولادی یا قاب حامل دیگری که ساندویچ پانل ها به آن متصل شده اند، دفع می‌شود.

در ابتدایی ترین تعریف، ساندویچ پانل نوعی پانل متشکل از سه (یا گاهی اوقات بیشتر) مواد است که به هم چسبیده اند و یک محصول واحد را تشکیل می دهند. ساندویچ پانل ها در کاربردهای مختلفی در صنعت ساخت و ساز از ساندویچ پانل های سقفی گرفته تا ساندویچ پانل های کف تا دیوارهایی که یک ساختمان را تشکیل می دهند استفاده می شود. ساندویچ پانل ها را می توان پانل های کامپوزیت نیز نامید، به این معنی که از بیش از یک نوع ماده تشکیل شده اند.

مواد به کار رفته در ساخت ساندویچ پانل که عمدتا پلیمری هستند، به طور عمده در عملکرد عایق حرارتی، عملکرد عایق صدا، اشتعال ناپذیر و با وزن‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. ساندویچ پانل‌های فلزی و به خصوص آلومینیومی نیز امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساندویچ پانل ها مزایای زیادی دارند، هزینه تمام شده کمتر جهت احداث ساختمان، از اصلی ترین دلایل استفاده گسترده ساندویچ پانل است. علاوه بر این احداث یک ساختمان مبتنی بر فرآیندهای سنتی ممکن است 6 تا 7 ماه طول بکشد. اما یک ساختمان با همان حجم با استفاده از ساندویچ پانل و تجهیزات مدرن فقط 1 ماه طول می کشد تا تکمیل شود.

زمان ساخت و ساز برای کاربری های تجاری بسیار مهم است. هر چه زودتر یک ساختمان یا انبار تولیدی برای استفاده راه اندازی شود، زودتر می توان با بازگشت سرمایه هزینه‌های مصرف شده را بازیابی کرد.

ساختمان های جدید به جای “ساخت” مونتاژ می شوند. ساندویچ پانل نقش قابل توجهی در ساخت ساختمان های امروزی دارد. مزیت دیگر استفاده از تجهیزات مدرن به جای مصالح و مواد ساختمانی سنتی، این است که نیازی نیست منتظر بمانید تا نما و دیوارهای ساختمان رطوبت اضافی خود را از دست بدهد.

در برخی از بخش های صنعت، الزامات ساخت و ساز می تواند برای یک پروژه ساختمانی حیاتی باشد. ساخت پارتیشن گل میخ یک “فرایند خشک” است، بدون نیاز به آب برای مصالح ساختمانی. یک فرآیند خشک فقط به مونتاژ ساختار و تثبیت روکش (در اینجا، پانل های ساندویچ) با پیچ نیاز دارد.

خانه پیش ساخته

خانه پیش ساخته با ساندویچ پنل

امروزه ساختمان‌ها و خانه‌های پیش ساخته با ساندویچ پانل در بازار عرضه می شوند. اجزای خانه‌های پیش ساخته به جز ساندویچ پانل، مواد و تجهیزات دیگری را نیز شامل می شوند. با توجه به درخواست افراد سفارش دهنده از فولاد، بتن ، ساندویچ پانل دیواری، ساندویچ پانل سقفی ، فلاشینگ و … در ساخت این خانه ها استفاده می شود.

نکته مهم در ساخت خانه پیش ساخته این است که این ساختمان ها بایستی دارای طراحی به روز و قابل تطبیق با هر شرایطی اعم از شرایط آب و هوایی مختلف باشند. استفاده از انواع مختلف ساندویچ پانل در ساخت خانه مزایای بسیاری دارد.

خانه پیش ساخته باتوجه به ویژگی هایی که دارد مثل قابلیت نصب سریع و … دارای کاربردهای مختلف صنعتی، تجاری، نظامی و … میباشد.

همچنین گاهی از این خانه ها به جهت احداث و برگزاری آزمایشگاه ها، کارگاه ها، نمازخانه، سالن اجتماعات و… استفاده می شود. کابرد این ساختمان ها برای اتاق های نگهبانی و انبار و همچنین ساختمان های موقت راه سازی و ریل کشی و شهرداری جهت اسکان کارگران و کمپ های اضطراری پس از زلزله و بلایای طبیعی بسیار معمول است.

پارامترهای فنی خانه پیش ساخته ساندویچ پانل

 • خانه پیش ساخته، به راحتی و با هزینه کمتر قابل جابجایی است.
 • درب های مختلف مقاومت در برابر آتش، مجرای تهویه، تخته شفاف، پنجره و کرکره را می توان به سادگی در محل نصب کرد
 • تمام قطعات فولادی را می توان با توجه به نیاز مشتری ساخت: تخته سقف و دیوار با رنگ ها و الگوهای مختلف تا حد زیادی ظاهر ساختمان را بهبود می بخشد تا نیاز مشتری را برآورده کند.
 • این خانه ها دارای مزایایی از قبیل کم هزینه بودن، ساختار بادوام، جابجایی راحت، آسان برای جمع آوری و جداسازی و حفاظت از محیط زیست هستند.

همانطور که گفته شد استفاده از ساندویچ پانل در ساخت خانه پیش ساخته و ساختمان ها مزیت‌های متعددی دارد. مزیت های مهم خانه پیش ساخته خانه در اینجا لیست شده است:

 • صرفه جویی در هزینه و زمان
 • وزن سبک
 • حمل آسان ساخت و بازسازی آسان
 • نصب آسان، زمان و هزینه کم، مقرون به صرفه بودن و سازگار با محیط زیست
 • قابلیت بازیافت
 • استفاده مکرر و عمر طولانی
 • ضد زنگ
 • عایق خوب
 • نصب آسان
 • ضد حریق و ضد زلزله

  در اینجا بخوانید : نقش و اهمیت ساندویچ پانل در ساختمان سازی

خانه پیش ساخته

قیمت خانه پیش ساخته ساندویچ پانل

گفته شد که ساندویچ های پانل از مواد مختلفی ساخته می شود. بسته به اینکه از چه موادی برای ساخت ساندویچ پانل استفاده شده باشد قیمت آن متفاوت خواهد بود. همچنین انواع مختلفی از ساندویچ های پانل وجود دارد که دارای قیمت های متفاوتی هستند. ساندویچ پانل ای سقفی قیمتی متفاوت با ساندویچ پانل های دیواری و… دارند. همچنین ابعاد این پانل ها نیز معیار دیگری بر قیمت آن هاست.

بسته به اینکه از چه نوع ساندویچ پانلی با چه موادی برای ساخت خانه پیش ساخته استفاده شده باشد، قیمت تمام شده این خانه ها بسیار متنوع است. همچنین با توجه به کاربردهای بسیاری که این خانه ها دارند و پیشتر نیز به آن ها اشاره شد، ساختمان های ساخته شده به وسیله ساندویچ پانل در ابعاد و انواع گوناگون ساخته می شوند. بنابراین ابعاد این ساختمان ها تاثیر مستقیم و قابل توجهی بر قیمت تمام شده انها خواهد داشت.

در برخی کاربردهای خاص مانند کاربردهای ویلایی، خانه پیش ساخته ممکن است لوکس تر از آن باشد که می پندارید. این خانه ها حالت لاکچری به خود گرفته و طبیعتا امکانات و در نتیجه قیمت بالایی دارند.

از طرفی استفاده از ساندویچ پانل های سقفی شیروانی و گران، استفاده از ساندویچ پانل های دیواری عایق صوت یا حرارت و یا دیگر ویژگی های پانل ها ممکن است قیمت تمام شده این ساختمان ها را بالا ببرد و بایستی با توجه به کاربرد و کاربری مورد انتظار از این ساختمان ها این ساندویج ها را انتخاب کرد و خانه پیش ساخته خود را سفارش داد.

از ساندویچ پانل سقفی (سطح خارجی به شکل ذوزنقه) برای ساخت انواع سقف با زاویه شیب کم یا متوسط ​​استفاده می شود. به خاطر پروفیل مناسب قفل ها، ساندویچ پانل سقفی آرپانل دارای سختی کامل در برابر نفوذ هوا، بخار و باران است. پانل های سقف به عنوان مواد سقف برای ساختمان های تولیدی، مراکز خرید، انبارها و ساختمان های کشاورزی-صنعتی استفاده می شود.

بنابراین عوامل بسیاری وجود دارند که باعث تنوع قیمت ساختمان ها و خانه پیش ساخته می شوند. علاوه بر این قیمت مصالح ساختمانی، مواد مورد استفاده در ساخت این منازل از جمله ساندویچ پانل و قیمت نه چندان ثابت آن ها تاثیر قابل توجهی بر قیمت این خانه ها دارند.

گفتنی است با اینکه ممکن است هزینه یک خانه پیش ساخته بالا باشد اما این هزینه در مقایسه با اجاره بلند مدت و یا خرید خانه بسیار کمتر است. البته باید توجه داشت که کارایی این خانه پیش ساخته به اندازه منازل عادی نیست.

خانه پیش ساخته

قیمت دیوار خانه پیش ساخته فوق سبک ساندویچ پانل

ساندویچ پانل در دو نوع معمول سقفی و دیواری وجود دارد. ساندویچ پانل دیواری برای پوشش دیواره‌های ساختمان استفاده می گردد. ساندویچ پانل دیواری با نوع سقفی آن متفاوت است و بر خلاف نوع سقفی به صورت صاف و کاملا مسطح و یا به صورت صاف با شیارهای ریز هستند.

به جهت اینکه انواع پروفیل ساندویچ پانل های دیواری وجود دارد، می توانید ساختمان هایی با ظاهری خارج از عرف معمول طراحی کنید. علاوه بر این، پروفایل عمیق، استحکام بیشتر پانل را تضمین می کند.

مزایای اصلی و عمومی استفاده از ساندویچ پانل دیواری ، نصب سریع و ارزان، عایق حرارتی عالی ، قابلیت اطمینان، انتقال بارهای خارجی (مکش / فشار باد) بر روی سازه نگهدارنده هستند.

ساندویچ پانل دیواری با روکش فولادی متداول ترین مصالح ساختمانی برای ساختمان های صنعتی، تجاری، کوباتور، اداری، ورزشی، کشاورزی و ساختمان های عمومی است. از ساندویچ پانل ها برای ساخت دیوارهای جداکننده، سقف و سایر پارتیشن ها در انواع مختلف ساختمان استفاده می شود.

ساندویچ پانل های دیواری انواع مختلفی دارند. برخی از آن ها از مواد خاص و گران و برخی دیگر از مواد ارزان تر ساخته شده اند. گاهی انتخاب این مواد توسط مشتری صورت میگیرد. برخی از این ساندویچ پانل ها دارای قابلیت عایق صوت هستند و برای کاربردهای بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آن ها نیز عایق حرارت بوده و در مقابل اشتعال و آتش مقاوم هستند.

بسته به مواد انتخابی و قابلیت ها و خواص ساندویچ پانل ها این ساندویچ ها قیمت های متفاوتی دارند. قیمت ساندویچ پانل دیواری بسته به نوع جنس ماده سازه متفاوت است. از طرفی این ساندویچ ها بسته به ابعاد سازه در ابعاد مختلفی ساخته و عرضه می شوند. همچنین این دیوارهای پانلی ممکن است دارای در و پنجره های متعدد باشند که همه این عوامل باعث می شوند قیمت ساندویچ پانل ها متفاوت باشند.

از طرفی قیمت مصالح متاسفانه چندان ثابت نیست و نمی توان انتظار داشت که قیمت این پانل ها نیز ثابت بماند.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »