ساندویچ پانل در نمای ساختمان

استفاده از ساندویچ پانل در نمای ساختمان

ساندویچ پانل در نمای ساختمان

با پیشرفت تکنولوژی مهندسان و معماران به دنبال این هستند که هزینه مصالح ساختمانی را کاهش دهند و همچنین ساختمان ها بار سنگینی را تحمل نکنند که بتوانند طول عمر ساختمان را افزایش دهند، از این رو به سمت ساخت مصالح و تجهیزات سبک روی آورده اند که پانل های ساندویچی یکی از این مصالح است.

ساندویچ پانل در نمای ساختمان به طور گسترده ای به عنوان نمای خارجی برای ساختمان های یک و چند طبقه استفاده می شود، جایی که آنها جهت ایجاد مقاومت در برابر انواع شرایط جوی و آب و هوا مانند بارندگی های شدید برف و باران، وزش باد شدید، وزن خود سازه و … مورد نیاز هستند.

ساندویچ پانل همانگونه که از اسمش پیداست مانند ساندویچ ساخته شده است که وسط آن از xps (پلی اورتان) پشم سنگ،پشم شیشه و … استفاده میشود که هر یک از این مواد کاربرد های متفاوتی دارند و لایه های بیرونی این ساندویج معمولا از آلومینیوم، ورقه های گالوانیزه و… استفاده میشود.

ساندویچ پانل ها در دو نوع سقفی و دیواری تولید میشوند تفاوت بین این دو درنوع ورقه های به کار رفته و ماده میانی آن است. ساندویچ پانل در ضخامت های متفاوتی ساخته می‌شوند که با توجه به مکانی که مورد استفاده قرار میگیرند متفاوت است و معمولا در سردخانه ها که به عنوان عایق حرارتی استفاده میشود دارای ضخامت بیشتری نسبت به مدل مورد استفاده ساندویچ پانل در نمای ساختمان می باشند.

ساندویچ پانل در نمای ساختمان

امروزه پانل های ساندویچی از اصلی ترین مواد  مصالح ساختمانی شده است و در ساختمان های مسکونی و در سرد خانه ها به دلیل عایق بودن حرارتی استفاده میشود. با توجه به قیمت و سبک بودن آلومینیوم از این فلز زیاد استفاده میشود.

ساندویچ پانل تحول بزرگی در صنعت ساختمان سازی ایجاد کردند که باعث شد روند ساخت ساختمان ها تسریع شود و همچنین طراحی های متفاوتی صورت گیرد و در زیباسازی شهری نیز تاثیر بگذارد، یکی از این تحولات استفاده از ساندویچ پانل در نمای ساختمان می باشد.

انواع نما ساختمانی:

نمای سنگی: این نما با توجه به این که وزن بالایی برای ساختمان ایجاد میکند دیگر مرسوم نیست و در مناطق سردسیر با توجه به عایق نبودن حرارتی زیاد استفاده نمی شود و همپنین هزینه بالایی برای تهیه سنگ و نصب آن پرداخت نمود.

نمای سیمانی: نمای سیمانی یکی از نماهای قدیمی در کشور است که امروزه به دلیل عدم زیبایی و عایق حرارتی نبودن، دیگر استفاده نمیشود.

نمای آجری: امروزه این نوع از نمای ساختمانی نیز مرسوم نبوده و جای خود را به مصالح سبک مانند ساندویچ‌ پانل ها داده است

نمای چوبی: نماهای چوبی معمولا در برخی مناطق مانند مناطق جنگلی و شمال کشور استفاده می شود اما به دلیل عمر مفید کم، پوسیده شدن، خورده شدن توسط موریانه و… ترجیح بیشتر مردم این مناطق استفاده از ساندویچ پانل های مقاوم به خوردگی و سازگار با شرایط آب و هوایی است.

ساندویچ پانل در نمای ساختمان

علت استفاده از ساندویچ پانل در نمای ساختمان

مزایای استفاده از ساندویچ پانل در نمای ساختمان به شرح ذیل می باشد :

1-سبک بودن ساندویچ پانل: یکی از اصلی ترین دلایلی که استفاده از پانل های ساندویچی نسبت به سایر نماهای ساختمانی این است که این پانل ها سبک هستند و در نتیجه باعث میشوند سازه وزن زیادی تحمل نکنند.

2-نصب آسان ساندویچ پانل: دومین دلیل این است که نصب آسان پانل ساندویچی است. به دلیل سبک بودن و بزرگتر بودن ابعاد پانل ساندیچی نسبت به سایر مصالح ساختمانی زمان کمتری هم برای نصب لازم است.

3-مقرون به صرفه بودن پانل های ساندویچی نصب به سایر نماهای ساختمانی

4- زیبایی و دارای طرح های مختلف در رنگ های متفاوت

5- عایق بودن حرارتی که باعث صرفه جویی انرژی و در نتیجه باعث کاهش هزینه میشود.

6-صرفه جویی در زمان برای ساخت ساختمان و سازه

ساندویچ پانل در نمای ساختمان

عمر مفید ساندویچ پانل در نمای ساختمان :

عمر مفید ساندویچ پانل معمولا به جنس ورقه ها و لایه میانی آن بستگی دارد و همچنین نباید از تاثیرات محیطی و نحوه نگهداری از آن غافل شویم.

همچنین باید در نصب پانل دقت داشت باشیم که این پانل به خوبی روی هم سوار شده باشند تا درزی بین آنها وجود نداشته باشد که باعث تخریب آنها شود . با توجه به اینکه مدت زمان زیادی نیست که در ایران این نما مرسوم شده تعداد کسانی که این نما را نصب میکنند کم است و بعضی از آنها مهارت لازم را ندارند بنابراین باید در انتخاب نصب کننده  نما دقت و حساسیت لازم را داشته باشیم.

جمع بندی:

همانطور که در بالا اشاره کردیم ساندویچ پانل در نمای ساختمان مزیت های بسیار بیشتری به سایر نماهای ساختمانی دارند . از جهتی ما باید در ساخت سازه به ایمن بودن ساختمان در زلزله نیز اهمیت بدهیم این پانل ها که خاصیت انعطاف پذیری دارند و در هنگام وقوع زلزله باعث میشوند نما هیچ آسیبی نبیند و ساختمان نیز مستحکم تر میشود. بنابراین دلایل کافی داریم که با استفاده از ساندویچ پانل در نمای ساختمان و سازه باعث مستحکم بودن سازه و زیبایی آن شویم.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »