نصب ساندویچ پانل

راهنمای اجرا و نصب ساندویچ پانل های دیواری و سقفی

نصب ساندویچ پانل سقفی و دیواری

ساندویچ پانل ها مصالح پیش ساخته در صنعت ساختمانی می باشند که امروزه جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح سنتی شده اند. ساندویچ پانل به صفحات سه لایه که ساختاری مانند ساندویچ دارند گفته می شود. این مصالح نوین از یک لایه فوم عایق در میان دو لایه ورق فلزی تشکیل شده اند. ساندویچ پانل ها از لحاظ ساختاری به دو دسته سقفی و دیواری تقسیم می‌شوند.

ساندویچ پانل سقفی همانطور که از نامش مشخص است برای پوشش سقف استفاده می‌شود و دارای گام های ذوزنقه ای می باشد. ساندویچ پانل ها بصورت عرضی و طولی به شاسی یا ساختمان توسط ناودانی‌ های مخصوص با ضخامت ۱٫۵ یا ۲ میلیمتر وصل می شوند.

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در زمینه ی نصب ساندویچ پانل های دیواری و سقفی بدست آوریم پس تا انتها همراه ما باشید.

در نصب و اجرای ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری باید حتما از پیچ‌ های واشر دار مخصوص نصب استفاده شود و هنگام نصب به گام پیچ‌ها و ارتفاع آنها دقت شود. برای اینکه درزبندی ساندویچ پانل بهتر صورت بگیرد می ‌توان از چسب های سیلیکونی و یا نوارهای چسبی استفاده کرد.

نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل عملیاتی بسیار حساس و نیازمند دقت می باشد. به همین منظور به شما توصیه می کنیم که برای نصب و اجرای ساندویچ پانل در سازه های خود حتما از افراد و تیم های متخصص و مجرب در این زمینه کمک بگیرید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

مراحل نصب و اجرای ساندویچ پانل

اول از هرچیزی نصاب ساندویچ پانل باید با توجه به ابعاد پانل زیر سازی لازمه را انجام دهد و پروفیل‌ ها را به یکدیگر متصل کند. جا گذاری ساندویچ پانل‌ها در مرحله بعدی با توجه به نوع ساندویچ پانل یعنی سقفی یا دیواری بودن آن مشخص می ‌شود. در ساندویچ پانل‌های دیواری در صورتی که نیاز به پنجره باشد برش مورد نیاز روی پانل توسط نصاب انجام می‌شود.

پس از برش ساندویچ پانل با توجه به مکان مورد نظر در جایگاه خود قرار می گیرد. با توجه به قطری که ساندویچ پانل تان دارد پیچ های سر مته ‌دار در هر متر مربع به ساندویچ پانل و پروفیل وصل می شوند . قابل ذکر است که در هر مترمربع از ساندویچ پانل می ‌توان تا سه عدد پیچ نیز استفاده کرد.

برای اینکه از آب بندی‌های لازمه و مناسب در محل چفت شدن پانل‌ها اطمینان حاصل شود باید پیش از چفت شدن پانل ‌ها در محل درز اسپری پلی اورتان زده شود بعد از این مرحله باید پانل بعدی پیش از اینکه پلی اورتان کامل پف کند در جای خود قرار بگیرد.

نصب ساندویچ پانل سقفی:

مهم ترین و ابتدایی ترین نکته در نصب پانل توجه به ساختار اجرا شده روی سقف سازه و فاصله میان تکیه گاه های اصلی می باشد چرا که بر اساس آن زیرسازی پانل های سقفی صورت می گیرد. مرحله بعدی قرار گرفتن ساندویچ پانل‌ها روی پرلین های موجود در سقف می باشد.

به ازای هر متر مربع ساندویچ پانل سقفی یک پیچ سرمته گالوانیزه باید استفاده شود، ساندویچ پانل‌ ها باید به صورت اورلپ قرار بگیرند. این کار برای جلوگیری از نفوذ آب و آب بندی سقف صورت می گیرد که اهمیت زیادی دارد و در مرحله آخر بهتر است از ورق فلاشینگ و ورق آبرو برای زیبایی و درزگیری ساختمان  استفاده شود.

نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل دیواری:

برای نصب ساندویچ پانل دیواری نیز باید ابتدا زیرسازی مربوط انجام شود. برای این عمل باید به ساختار اجرا شده روی ساختمان ، نصب ، ارتفاع پانل‌ها ، فاصله بین ستون‌ها و محل و جهت باد توجه شود. در نصب ساندویچ پانل دیواری باید تکیه گاه محکمی با استفاده از پروفیل های آهنی برای ساندویچ پانل ایجاد کرد. ساندویچ پانل‌ های دیواری می توانند به دو صورت عمودی و افقی بسته به شرایط محل نصب شوند.

جزئیات نصب و اجرای ساندویچ پانل

– اگر در مواردی نیاز باشد که ساندویچ پانل بدون زیر ساز به دیوار متصل شود، استفاده از ورق فلزی در دو طرف ساندویچ ‌پانل لازم نیست و همچنین می توان از ساندویچ پانل هایی که ضخامت کمتری دارند و تعداد گام های به کار رفته شان کمتر است استفاده کرد.

– برای افزایش کیفیت سازه، بهتر است از ساندویچ پانل هایی که دارای عایق حرارتی و صوتی، مقاوم در برابر رطوبت و ضد احتراق هستند استفاده شود.

– در مواردی که زیبایی سازه دارای اهمیت است باید بجای استفاده از ساندویچ پانل های معمولی از انواع پیچ مخفی استفاده شود.

– در هنگام نصب ساندویچ پانل باید برای آب بندی سازه به روش قرارگیری زبان و فاق ساندویچ پانل ها دقت شود.

– باید برای نصب ساندویچ پانل های دیواری و سقفی از پیچ های واشر دار مخصوص استفاده شود.

– استفاده از فلاشینگ ها و آب روها در ساندویچ پانل های سقفی به زیبایی و آبندی سازه کمک می کند.

و در آخر به طور کلی باید در نصب و اجرای انواع ساندویچ پانل ها به نکاتی مانند فاصله بین ستون ها ، محل نصب و عرض و ارتفاع ساندویچ پانل ها توجه شود.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »