کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

 ساندویچ پانل

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان به دلیل مزایای بسیار و ویژگی های مفید این مصالح هر روزه در حال افزایش است. امروزه ساندویچ پانل ها به عنوان یکی از پیشرفته ترین مصالح پیش ساز ساختمانی شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

این مصالح مدرن ساختمانی از یک فوم عایق در میان و دو لایه ورق در بالا و پایین تشکیل شده اند . ساندویچ پانل ها به دلیل ساختار ظاهری که دارند و همان طور که از اسم شان نیز مشخص است شباهت بسیار زیادی به ساندویچ دارند.

از مصالح و متریال های متنوعی و مختلفی برای تولید ساندویچ پانل استفاده می شود که تمامی این متریال ها با توجه به کاربرد و درخواست مشتری قابل تغییر می باشند. لایه بالایی و پایینی ساندویچ پانل ها از ورق هایی پوشیده شده اند که از جنس آلوزینک، آلومینیوم، گالوانیزه، پی وی سی و… می باشند .

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

برای قسمت میانی ساندویچ پانل نیز از متریالی مثل پلی اورتان، پلی استایرن و پشم سنگ استفاده می شود. ساندویچ پانل ها بر اساس کاربردی که دارند به دو دسته تقسیم می شوند که شامل ساندویچ پانل های سقفی و ساندویچ پانل های دیواری می باشد، این ساندویچ پانل ها دارای کاربرد های متفاوتی هستند.

در این مقاله قصد داریم با کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان آشنا شویم پس تا انتها همراه ما باشید.

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی یکی از پرکاربردترین انواع ساندویچ پانل ها می باشد. این ساندویچ پانل جهت پوشش سقف سازه های پیش ساخته ای مثل صنایع برودتی، سالن ها و اماکن ورزشی، سردخانه ها، سوله سازی، انبارها و کانتینرهای حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرد. ساندویچ پانل های سقفی از نظر ظاهری به صورت گام دار طراحی شده اند و ضخامت آنها با توجه به شرایط آب و هوایی مکان مورد نظر و درخواست و سلیقه مشتری تعیین می شود.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری نوع دیگری از ساندویچ پانل است که دارای انواع مختلفی اعم از ساندویچ پانل های ساده، پیچ مخفی، نر و مادگی، دورو نایلون و کلین روم می باشد که به صورت شیار دار و بدون شیار طراحی می شوند. این نوع از ساندویچ پانل ها جهت پوشش دیوارهای سازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و یکی از بهترین مصالح پیش ساخته در صنعت ساخت و ساز هستند.

در اینجا بخوانید : کاربرد ساندویچ پانل ها و انواع آن

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان که امروزه به عنوان مصالح ساختمانی نوین شناخته می شوند در حال افزایش است ساندویچ پانل ها دارای مزایا و ویژگی های فراوانی هستند و همین موضوع موجب افزایش کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان شده است. ساندویچ پانل ها دارای ویژگی هایی نظیر: عایق صدا، عایق حرارتی ، عایق رطوبت و… می باشند.

کاربرد ساندویچ پانل در صنعت ساختمان شامل استفاده از ساندویچ پانل های سقفی و دیواری در ساخت سقف و دیوار ساختمان می باشد. بطور کلی دیوارهای خارجی بزرگترین قسمت در پوشش ساختمان را در بر می گیرند در نتیجه در صرفه جویی انرژی نقش بسیار مهمی دارند که میزان این انرژی با توجه به ضخامت و مشخصات فنی ساندویچ پانل دیواری مورد استفاده متفاوت می باشد.

امروزه ساندویچ پنل در صنعت ساختمان جایگزین مصالح سنتی شده اند و به طور گسترده ای تحت عنوان پوششی خارجی و مقاوم در ساختمان های تک و چند طبقه ای استفاده می شوند.

سازه هایی که از ساندویچ پانل استفاده می کنند

بطور کلی ساندویچ پانل های سقفی و چه دیواری دارای کاربردهای زیادی هستند که از آنها میتوان به چند مورد زیر اشاره کرد :

  •  ساخت سردخانه محصولات غذایی
  •  کارخانه مواد غذایی و کشاورزی
  •  سقف سوله‌ های نگهداری دام و طیور
  •  کارخانه‌ های صنعتی بزرگ
  • به عنوان ورق سقف شیروانی
  •  ساخت کانکس
  •  ساخت سوله و انبار
  • ساخت کلین روم یا اتاق تمیز
  • و …

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »