ضایعات ساختمانی

نقش ساندویچ پانل در کاهش ضایعات ساختمانی

ساندویچ پانل ها، یک راه حل مدرن برای استفاده در پروژه های ساختمانی مسکونی و تجاری هستند.این راه حل مدرن، دارای ویژگی هایی از جمله سازگاری با محیط زيست،نصب سریع و آسان، ضایعات ساختمانی کم و حمل و نقل آسان را دارا می باشد.

آنها مواد کامپوزیتی هستند که می توان برای ساخت کف، دیوار و سقف به کار برد. ساندویچ پانل ها که به پانل های عایق نیز معروف هستند از یک لایه عایق به نام هسته در بین دو لایه که سطح خارجی و داخلی ساندویچ پانل را تشکیل می دهد، ساخته شده اند. هرچند تاریخچه استفاده از ساندویچ پانل ها به دهه ۱۹۷۰ می رسد که در پروژه های تجاری ترجیح داده شدند، اما پیدایش آنها به دهه ۱۹۳۰ باز می گردد.

شاید علت رشد و توسعه استفاده از ساندویچ پانل ها را در ابتدا بخاطر عملکرد حرارتی، کارایی انرژی و دوام بالاتر آن در مقایسه با ساختمان های سنتی آن زمان که با قاب چوبی بود دانست. با اینحال به لطف پیشرفت در مصالح ساختمانی در طول زمان، ساندویچ پانل ها نیز در مقایسه با اولین نمونه های خود راهی طولانی طی کرده اند.

این پانل ها که امروزه می توان آن ها را به گونه ای طراحی کرد که در برابر عوامل مختلف داخلی و خارجی مقاوم باشند، محصولی هستند که هم در داخل و هم در فضای باز مورد تقاضا بوده و در دیوارها و نماها، سیستم های سقف و اتاق سرد مورد استفاده قرار می گیرند. ساندویچ پانل ها نیازی به ساخت گام به گام دیوارها و سقف ها که باعث تاخیر و بعضا خطا در ساخت و ساز می شود نخواهند داشت.

چگونه میتوان ضایعات ساختمانی را کاهش داد؟

همچنین ساندویچ پانل ها در کارخانه به صورت تک جزء و یک دست طراحی می شوند که نیازمند کمترین زمان و کار ممکن در طول ساخت و ساز هستند. این به معنای کاهش ضایعات ساختمانی و صرفه جویی قابل توجه در کار، زمان و مصالح برای پیمانکاران است. به علاوه ساندویچ پانل ها علاوه بر اینکه عایق در برابر گرما و صدا هستند، دارای ویژگی های بیولوژیکی از جمله بی بو بودن، مقاوم بودن در برابر کثیفی، کپک زدگی و پوسیدگی می باشند.

با اینحال اگرچه ساندویچ پانل ها در وهله اول نیاز به سرمایه گذاری بیشتری دارند، اما عملکرد آنها در طول زمان نسبت به سیستم های معمولی، یعنی استفاده از مصالح ساختمانی سنتی برتر است.

امروزه بازیافت ضایعات ساختمانی به یکی از مهمترین عوامل محیطی تبدیل شده است. به دلیل عمر طولانی ساندویچ پانل های مورد استفاده در ساختمان ها، میزان ضایعات تولیدی در مقایسه با مقادیر تولید آن بسیار کم است. علاوه بر این ساندویچ پانل ها در صورت جداسازی دقیق، قابل استفاده مجدد هستند.

و اگر قابل استفاده مجدد نباشند براحتی قابل بازیافت خواهند بود. ساندویچ پانل ها معمولا در طول های دلخواه بسته به نیاز سازه شما سفارش داده شده یا انتخاب می شوند که ضایعات بسیار کمی دارند. مثلا چنانچه نیاز به برش پانل ها باشد با اره مویی مناسب اینکار صورت می گیرد که در حین برش ضایعات فلزی کمی ایجاد می شود که البته فورا باید پاک شود چون در غیر اینصورت ممکن است ظرف چند ماه باعث خوردگی پانل شوند. یا هنگام کار بر روی سقف باید از کفش مخصوص استفاده کرد که صفحات پانل ها له نشوند.

با این وجود از آنجائیکه ساندویچ پانل ها مصالحی آماده برای نصب در قسمتی مشخص از سازه و ساختمان هستند و حتی از قبل به طول و اندازه دلخواه قابل سفارش و برنامه ریزی می باشند، لذا ضایعات ساختمانی بسیار کمی دارند،  این در صورتی است که ضایعات ساختمانی سنتی در مقایسه با ساندویچ پانل ها بسیار بیشتر بوده و قابل قیاس نمی باشد. همچنین قیمت ساندویچ پانل بسیار به صرفه کنید.

لذا همانطور که اشاره کردیم برای ساخت هر سازه و ساختمان با مصالح ساختمانی سنتی چون پروسه ساخت به صورت گام به گام است، ریخت و پاش و ضایعات ساختمانی بوجود آمده از مصالحی چون بتن، آجر، چوب، شیشه، قیر، ضایعات کابل و لوله، گچ، خاک و شن، سیمان، رنگ و… به نسبت ضایعات ساندویچ پانل ها بسیار بیشتر خواهد بود.که بخشی از این ضایعات نیز تحت عنوان نخاله دور ریخته می شود.

اصولا این مکانیزم ساخت سازه و ساختمان با مصالح ساختمانی سنتی است که باعث می شود تا ضایعات ساختمانی بیشتری به نسبت ساندویچ پانل ها وجود داشته باشد. شما براي ساخت مثلا دیوار یک سازه می بایست آجر به آجر با استفاده از سیمان و ملاط و… آن دیوار را بسازید که در هر صورت ریخت و پاش و ضایعات ساختمانی بوجود خواهد آمد.

این در حالی است که برای ساخت دیوار با ساندویچ پانل دیواری فقط کافیست چند قطعه ساندویچ پانل که از قبل در کارخانه تولید شده را کنار هم بچینید و با پیچ های مخصوص  به هم محکم کنید. اینجا ساختی وجود ندارد و پروسه ساخت دیوار نوعی مونتاژ است. لذا ضایعات ساختمانی بسیار کمی هم دارد.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »