ساندویچ پنل سقفی

کاربرد ساندویچ پنل سقفی و مزایای آن

ساندویچ پنل سقفی چیست

امروزه با پیشرفت علم و افزایش آگاهی در طراحی انواع ساختمان ها شاهد به کارگیری مصالح نوینی هستیم. که از این مصالح می توان به پنل های ساندویچی اشاره کرد. ساندویچ پنل ها یک متریال پیش ساز در صنعت ساخت و ساز می باشند که در دو نوع سقفی و دیواری عرضه می شوند.

ساندویچ پنل از یک هسته ی درونی عایقی که از دو طرف دارای دو لایه ورق است ، تشکیل شده است. جنس و ضخامت هر یک از قسمت ها با توجه به کاربرد موردنظر می تواند تغییر کند. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم ساندویچ پنل ها در دو نوع دیواری و سقفی موجود می باشند.

یکی از مهم ترین تفاوت‌های بین ساندویچ پنل سقفی و ساندویچ پنل دیواری، فرم ورق استفاده شده در قسمت بالایی آن می ‌باشد. در این مقاله قصد داریم ساندویچ پانل سقفی را بررسی کنیم و با کاربردها و مزایای آن آشنا شویم پس تا انتها همراه ما باشید.

ساندویچ پنل سقفی


ساختمان ساندویچ پنل سقفی

ساختمان فیزیکی ساندویچ پانل سقفی و شیب مناسبی که متخصصین در زمان نصب آن پنل ایجاد می کنند موجب هدایت آب به سمت پایین ساختمان یا اتاق می شود.

گام های ساندویچ پانل سقفی نسبت به گام های ساندویچ پنل دیواری بلندتر است، چرا که پنل های سقفی اغلب با بارندگی های فصلی سر و کار دارند.

متریال دیگری به نام فلاشینگ به لبه ی ساندویچ پنل نصب می شود. فلاشینگ ورقی است که برای پوشاندن فضای خالی میان ساندویچ پنل ها مورد استفاده قرار می گیرد و جنسشان از ورق آلوزنیک ، گالوانیزه و یا آلومینیومی باشد.

از فلاشینگ آب رو تحت عنوان آب رو اطراف ساختمان استفاده می شود. جنس فلاشینگ ها ورق گالوانیزه می باشند و در زمان بارندگی همانند جوی آب ، باران را به پایین هدایت میکنند و مانع از تجمع آب روی سقف می شوند.

هرنوع پوشش منعطف شده یا خم کاری شده ای که جهت پوشش نقاط مختلف ساندویچ های پنلی یا دیگر موارد مانند آن استفاده شود آنفلاشینگ یا نما گفته می شود.

ساندویچ پنل سقفی

در اینجا بخوانید : ضخامت و جنس ورق ساندویچ پانل سقفی

انواع ساندویچ پنل سقفی

ساندویچ پانل های سقفی با توجه به نوع ساختارشان و همچنین نوع ورقی که در لایه هایش بکار رفته دارای انواع مختلفی می باشند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

– ساندویچ پنل سقفی ساده

– ساندویچ پنل ذوزنقه دو ورق گالوانیزه

– ساندویچ پنل سقفی 3 گام

– ساندویچ پنل سقفی 5 گام

– ساندویچ پنل سقفی پیچ مخفی

– ساندویچ پنل سقفی طرح سفال

شرکت‌هایی که ساندویچ پنل تولید می کنند، تعداد گام های متفاوتی را در ساخت پنل های سقفی استفاده می کنند. تعداد گام ‌های ساندویچ پانل سقفی می ‌تواند از ۳ تا ۵ گام باشد. ساندویچ پنل های سقفی ۳ گام ، دارای عرض کمتری نسبت به ساندویچ پانل های سقفی دارای ۵ گام می‌باشند.

باید گفت هرچه تعداد گام‌ های بکار رفته در ساندویچ پنل سقفی کمتر باشد، مقاومت آن نیز کمتر خواهد بود. ساندویچ پنل های پیچ مخفی همانطور که ازنامشان مشخص است هیچ پیچی از بیرون دیده نمی شود. از ساندویچ پنل سقفی طرح سفال نیز در گذشته برای سقف های شیبدار در مناطق بارانی استفاده می شد.

ساندویچ پنل سقفی


کاربرد ساندویچ پنل سقفی

در گذشته اصلی ترین و مهم ترین متریال صنعتی به عنوان پوشش سقف ها ، بکار بردن ترکیبی از ورق‌های گالوانیزه، پشم شیشه و توری محسوب می شد اما با گذشت زمان و به عرصه آمدن انواع ساندویچ پانل سقفی نظیر: ساندویچ پنل  سقفی یک ‌رو ورق و دیگر رو فویل آلومینیوم و با توجه به قیمت مناسبشان این مصالح نوین جایگزینی بسیارمناسبی برای مصالح سنتی محسوب شدند.

هر سازه ای به یک پوشش مقاوم برای محافظت از سقفش در برابر عوامل طبیعی مانند باران، برف،سیل ، طوفان ، جلوگیری از منتقل شدن گرما، نفوذ رطوبت و … نیازدارد. استفاده از ساندویچ پنل های پلی ‌اورتان با ورق‌های آلومینیوم ، گالوانیزه و… در پوشش سقف سازه‌ها علاوه بر اینکه مقاومت مورد نظرتان را تامین می کند، موجب کاهش انتقال حرارت می شود. این پنل ها دارای وزن سبک و ظاهری مناسب می باشند.

همچنین از ساندویچ پنل های سقفی ضخیم می توان در پروژه‌هایی که تفاوت دمای داخل و بیرون بسیار زیاد است، مانند سردخانه‌های صنعتی ، سوله‌ های موجود در مناطق سرد سیر یا گرمسیر و … استفاده کرد. چرا که این نوع پنل ها به دلیل ضخامت بالای فوم شان میزان بسیار ناچیزی از حرارت را انتقال می دهند و موجب کاهش هزینه‌ های ناشی از مصرف انرژی می شوند.

امروزه با در نظر گرفتن توسعه صنعت ساخت و ساز، میزان استفاده از متریال و مصالح نوین افزایش یافته و فرد می تواند کاربرد انواع مصالح در پروژه اش را مشخص کند.

با این همه عموما ساندویچ پانل های سقفی در موارد ذیل کاربرد دارند:

– خانه های پیش ساز و انواع کانکس‌ها

– انواع سالن های ورزشی و تفریحی

– انباری‌ها در سایز های کوچک یا بزرگ

– سوله‌های صنعتی

– استخر‌ها

– آلاچیق ها

– شلترهای نظامی

– پارکینگ‌ها

و…

ساندویچ پنل سقفی

در اینجا بخوانید : تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

مزایای ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی نوعی متریال ساختمانی می باشد که از دو ورق که در هسته اش فوم وجود دارد تشکیل شده است.

جنس این ورق ها می تواند گالوانیزه ، آلوزینک و یا آلومینیوم باشد . ورق آلومینیوم برای محیط های مرطوب بسیار مناسب می باشد چرا که دارای خاصیت ضد زنگ می باشند . ورق آلوزینک علاوه خاصیت ضد زنگی که دارد ، دارای مقاومت بالایی است همچنین قیمت آن نیز کاملا مناسب می باشد. اما به طور کلی بهترین نوع فوم مصرفی در ساندویچ پانل سقفی فوم پلی اورتان می باشد .

استفاده از ساندویچ پانل سقفی دارای مزایای بسیار زیادی می باشد که در ادامه به برخی اشاره می کنیم:

– دارای خاصیت ضدحریق

– قابلیت مونتاژ و دمونتاژ

– مقاومت بالا و در نتیجه طول عمر بالا

– وزن سبک

– تنوع رنگ و طرح بالا

– مقرون به صرفه بودن

– سازگاری با محیط های مختلف

– خاصیت انقباض و انبساط کم

– مقاومت بالا در برابر رطوبت

– مقاوم در برابر آلودگی

چگونگی نصب ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل های سقفی توسط پیچ و مهره واشردار به سازه متصل می شوند. اتصال از نوع پیچ مهره دارای استاندارد لازمه برای اتصالات می‌باشد. فاق و زبانه موجود دراتصال ساندویچ پنل، موجب همپوشی گام پر و گام خالی می شود که در فرایند نصب و آب‌بندی سقف‌ها دارای اهمیت زیادی می باشد و باعث آسان تر شدن نصب می‌گردد.

بطور کلی امروزه اگر بخواهیم سازه ای استاندارد و با نهایت صرفه جویی داشته باشیم متریال و مصالح بسیاری در اختیارمان می باشد که می توانیم با استفاده از آن ها ساختمان یا مکان مورد نظری امن و اصولی داشته باشیم. ساندویچ پانل ها نیز یکی از همین متریال ها می باشد.

امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بتوانید از مطالعه اش لذت ببرید.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »