ساندویچ پنل کلین روم

کاربرد ساندویچ پانل کلین روم در ساخت اتاق تمیز

استفاده ساندویچ پانل کلین روم در اتاق تمیز

کلین روم به محیط و محلی گفته می شود که کمترین ذرات زیست محیطی و آلاینده ها را دارد به صورتی که قابل مقایسه با  آلاینده های موجود در یک فضای بسته معمولی نیست. بطور کلی طراحی کلین روم دارای مشخصه های مخصوص خود می باشد و در آن تولید و یا تحقیقات درباره فعالیت‌هایی ویژه صورت می ‌گیرد.

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در مورد ساندویچ پانل کلین روم بدست آوریم، پس تا انتها همراه ما باشید.

آلاینده معمولاً به گرد و غبار و میکروب های موجود در فضا گفته می شود. همان طور که پیش تر اشاره کردیم کلین روم محیطی است که آلاینده ها و ذرات معلق در آن کنترل شده است و تعداد مشخصی از ذرات – در هر متر مکعب آن وجود دارد. به عنوان مثال در ساختاری که برای ISO 9 تعریف شده آلاینده ها در کلین روم باید کمتر از ۳۵ میلیون ذره در هر متر مکعب باشد.

ساندویچ پنل کلین روم

از کلین روم برای تولید مواد نیمه رسانایی مثل سیلیکون ، ژرمانیوم و یا برای تولید کردن لوازم و تجهیزات پزشکی و سایر زمینه‌ ها که نیاز به محیطی بسیار تمیز تر نسبت سایر محیط های دارد استفاده می شود.

ساندویچ پانل پیش ساخته کلین روم

در کلین روم هایی که با ساندویچ پانل پیش ساز طراحی شده اند ورود و خروج افراد به این اتاق ها کنترل می شود و افراد باید پیش از ورود و پس از خروج دوش هوا بگیرند تا مقدار آلاینده هایی که حمل می کنند توسط آن ها چک و بررسی شود. کاربرد ساندویچ پانل ها در کلین روم ها در تولید موادغذایی، کارخانه دارو سازی و تولید دارو و آزمایشگاه ها، تجهیزات بیمارستانی مانند اتاق عمل و جراحی و… می باشد .

ساندویچ پانل کلین روم

ساندویچ پانل هایی که در طراحی کلین روم بکار می روند در دو نوع Semi Flush و Semi Flush System موجود می باشند که در اتصال ساندویچ پانل ها از اتصال در جداره زبانه و کام پیش بینی شده که در این شیوه طراحی سقف ها به گونه ایی است که بتوان روی آن ها قدم گذاشت و راه رفت. قابل ذکر است که نوعی ساندویچ پانل دو رو صاف داریم که این ساندویچ پانل دارای خاصیت ضد حریق می باشد و با دفع کردن و جلوگیری از پخش شعله های حریق مانع پیشرفت و شعله ور شدنش می شود.

ساندویچ پنل کلین روم

طراحی کلین روم در داروسازی اروپا

طراحی کلین روم در داروسازی اروپا موجب محدود شدن تمامی حرکات و فعالیت های اضافی در اتاق تمیز شده است تا مانع از انتقال آلودگی شود. در این اتاق ها برخی زمان شرایط ایجاب می کند تا از صحبت کردن نیز خودداری کنند تا مانع ورود آلودگی های موجود در هوای تنفسی آنها به کلین روم شوند. به همین سبب برای تولید این گونه مواد محیط هایی طراحی شده است که میزان آلودگی ها در آن حداقل ممکن می باشد.

مراحل طراحی و استاندارد کردن کلین روم در داروسازی ایران

با توجه به مطالبی که پیش تر اشاره کردیم می توان فهمید برای ساخت چنین محیطی استفاده از موادی که مانع ورود آلودگی به محیط شود بسیار مهم است. به همین جهت برای تولید دیواره های کلین روم ها از ساندویچ پانل های خاصی استفاده می شود که ویژگی های گفته شده را برای این محیط فراهم می سازد.

تمامی ساندویچ پانل هایی که برای مراحل استاندارد سازی کلین روم در داروسازی طراحی شده اند اغلب سطحی بدون شیار و صاف دارند دلیلش نیز این است که در سطح آن فضایی برای جایگیری آلودگی وجود نداشته باشد. این دیواره ها قابل ضد عفونی هستند و دارای مقاومت خوبی در برابر خوردگی و پوسیدگی هستند

استاندارد های تجهیزات اتاق تمیز در داروسازی

ساندویچ پانل کلین روم دارای استحکام و مقاومت مکانیکی بسیار زیادی هستند همچنین مقاومت خوبی نیز در مقابل سایش دارند. جنس ورق های ساندویچ پانل های استفاده شده در این دیواره ها معمولا از آلوزینگ و گالوانیزه می باشد و در لایه میانی نیز از عایق پلی اورتان غیر قابل اشتعال استفاده می شود.

از ویژگی هایی که ساندویچ پانل های دیواری دارند وزن کم و نصب آسان می باشد. شیارهایی که برای اتصالات تجهیزات اتاق تمیز برای داروسازی به صورتی طراحی شده که با اتصال قسمت های مختلف به یکدیگر، سطحی صاف و بدون شیار ایجاد می شود.

امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله برای شما مفید بوده و از مطالعه آن لذت برده باشید.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »