کاربردهای ساندویچ پانل

کاربردهای ساندویچ پانل در سازه و ساختمان ها

سازه ها و کاربردهای ساندویچ پانل

واقعیت این است که امروز میل و علاقه وافری به استفاده از مصالح ساختمانی جدید چون ساندویچ پانل ها وجود دارد. بطوری که امروز ساختمان سازی با ساندویچ پانل در ساخت و سازها به امری رایج و متداول تبدیل شده است. همچنین توسعه استفاده از ساندویچ پانل ها توسط طیف گسترده ای از سازمان ها در دستور کار قرار گرفته است و اگر فایل های معماری چند دهه قبل را با امروز مقایسه کنید، حضور ساندویچ پانل ها از هر نوع را در ساخت و سازهای امروز شاهد خواهید بود.

کاربردهای ساندویچ پانل

شاید بتوان دلیل اصلی افزایش کاربردهای ساندویچ پانل ها را کارایی ساختاری آنها دانست که پوشش های نازک و سخت و در عین حال محکم و سفت با هسته هایی ضخیم و سبک هستند. هندسه این ترکیب می تواند با وزن و ضخامت کمی که دارد استحکام و مقاومت زیادی به نسبت مصالح ساختمانی سنتی ایجاد نماید.

به واقع ساندویچ پانل ها ساختاری ترکیبی و ساده از موادی دارند که با یکدیگر مونتاژ شده اند. این ساختار از دو لایه و یک هسته میانی تشکیل یافته است.

لذا قسمت هایی که یک ساندویچ پانل را تشکیل می دهند، همانطور که در ساختمان ها استفاده می شوند، به نحوی به هم متصل گشته اند تا عملکردی یکپارچه برای محیطی که در آن استفاده شده اند را ارائه نمایند. همین یکپارچه بودن باعث گشته تا علاوه بر وزن کم از نصب و اجرای راحتی هم برخوردار باشند و در مدت زمان کمتری، سقف و دیوار یا حتی کف سازه و ساختمان با استفاده از آنها ایجاد گردد.

با این حال ساندویچ پانل ها برای معماران یک فرصت خوب محسوب می شوند چرا که بسیاری از مواد قابل استفاده در آنها طیف گسترده ای از الگوها و رنگ ها را ارائه می دهند و اندازه ها و شکل های موجود، انعطاف پذیری قابل توجهی را برای طراحی فراهم می آورد و به همین دلیل کاربردهای ساندویچ پانل هر روز افزایش می یابد.

ساندویچ پانل ها همچنین می بایست با سایر قسمت ها مانند پنجره ها و درها که در کارخانه ساخته می شوند و باید مکررا مورد استفاده قرار گیرند، سازگار باشند. که البته این می تواند یک مشکل در زمینه زیبایی باشد یا اینکه یکنواختی ایجاد کند و قابل انتقاد باشد. اما اگر طراحی آن با موفقیت برنامه ریزی شود به ساختمانی زیبا و منحصر به فرد تبدیل می گردد.

با این وجود این موضوع که صفحات ساندویچ پانل را می توان در کارخانه به اشکال مختلف تبدیل یا تولید کرد خود مزیت بزرگی است که پیش روی طراحان سازه و ساختمان قرار دارد.

کاربردهای ساندویچ پانل

علاوه بر این وجود ویژگی های منحصر به فرد که صرفا می توان در ساندویچ پانل ها آن ویژگی ها را یافت مثل عایق حرارتی بودن، کاهش مصرف انرژی سرمایشی و گرمایشی، نصب و راه اندازی راحت، وزن کم، هزینه های ارزان تر به نسبت مصالح ساختمانی سنتی، عایق صدا و رطوبت، ضد زلزله، مقاوم در برابر پوسیدگی و حشرات موذی و بسیاری از این دست که باعث می شود آنهایی که برای ساخت سازه و ساختمان خود بدنبال چنین معیارها و ویژگی ها هستند از ساندویچ پانل ها به عنوان یک اولویت استفاده نمایند.

از دیگر کاربردهای ساندویچ پانل ها میتوان به ساخت مکان هایی چون مراکز امداد و نجات، واحدهای سیار بین راهی، انواع کانکس ها، کانتینرها، سردخانه ها، صنایع شیمیایی، مراکز انتظامی و پلیسی، احداث واحدهای مرغداری، صنایع کشاورزی، مراکز بیمارستانی، خانه ها و ویلاهای پیش ساخته و… اشاره نمود.

بطور کلی می توان گفت کاربردهای ساندویچ پانل ها برای روکش روی سقف، دیوارها، پارتیشن های داخلی و انبارهای سردخانه ای بسیار بوده و به علاوه به جهت مزیت نصب سریعی که دارند و اینکه به راحتی قابل حمل هستند و سطح بالایی از عایق را ارائه می دهند و مهمتر از همه به جهت ویژگی های شاخص معماری خود بسیار مورد تقاضا هستند.

 

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »