پانل ساندویچی

پانل ساندویچی چیست؟

پانل ساندویچی یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد است که در رنگ و قیمت های مختلف تولید و به بازار هدف عرضه می شود.پانل ساندویچی به عنوان عایق و محافظ برای ساختمان های یک یا چند طبقه  مورد استفاده قرار می گیرد. انواع پانل به خاطر دوام بالا و اقتصادی بودن، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

کاربرد انواع پانل ساندویچی

بخاطر تقاضای بالا برای پانل ساندویچی، تولید کنندگان برتر ایرانی انواع پانل ساندویچی را با بالاترین کیفیت تولید و در اختیار مشتریان قرار می دهند. توجه داشته باشید پانل های ساندویچی بر اساس نوع کاربرد، به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه شما را بیشتر با کاربرد آنها آشنا می کنیم.

  • پانل ساندویچی سقفی

ساندویچ پانل سقفی یکی از پرکاربردترین پانل ها محسوب می شود. این پانل در سقف ساختمان هایی که در شرایط جوی نامناسب یا در معرض وزش بادهای شدید قرار دارند، به کار برده می شود. از کاربرد این سازه پیش ساخته می توان به سالن های ورزشی، سرد خانه ها، کانتینرهای حمل و نقل و انبار ها اشاره نمود.

  • پانل ساندویچی دیواری

ساندویچ پانل دیواری سازه از نظر ظاهر و روش نصب، تفاوت چندانی با پانل سقفی ندارد. در واقع تنها تفاوت بین آنها، مربوط به نحوه زیر سازی می باشد. از موارد استفاده این سازه می توان در دیوارهای فروشگاه های بزرگ، انبارها، مراکز پرورش دام و مرغ، سردخانه ها و مکانهای صنعتی نام برد.

 در واقع اهمیت نصب پانل ساندویچی دیواری در کارخانه ها بیشتر از ساختمان های مسکونی است. در اصل به خاطر ویژگی ضد حریق و ایجاد ایمنی بیشتر برای کارکنان، استفاده از پانل در مراکز صنعتی و کارخانه ها بسیار اهمیت دارد. هم چنین یکی از نمونه های پرکاربرد پانل ساندویچی دیواری، پانل دیواری پیچ مخفی است که در ادامه شما را بیشتر با این سازه کاربردی آشنا می کنیم.

 

  • پانل دیواری پیچی مخفی

این پانل از نظر ظاهر تفاوتی با سایر نمونه ها ندارد. فقط به خاطر اینکه در زمان نصب، پیچ ها دیده نمی شوند؛ به این نام معروف شده است. در تولید این پانل از ورق های گالوانیزه، آلومینیوم و آلوزینک استفاده می شود که به دلیل شیارهای روی آن در برابر زلزله بسیار مقاوم هستند. ازآنجا که پیچ های به کار رفته در زیر سازه پنهان می شوند؛ نتیجه کار بسیار زیبا و یکدست می باشد.

هم چنین یکی از دلایلی که پیمانکاران در متراژ های وسیع  از پانل پیچ مخفی استفاده می کنند؛ این است که علاوه بر وزن سبک، نصب آن نیز بسیار راحت می باشد. جالب است بدانید پانل پیچ مخفی می تواند در برابر شرایط جوی نامناسب و وزش بادهای شدید بسیار مقاوم باشد. نمونه سقفی این پانل نیز وجود دارد که در ساختمان هایی که زیبایی مطرح است، بسیار کاربرد دارد.

مزایا استفاده از انواع ساندویچ پانل

همانطور که در قسمت بالا مطالعه کردید؛ انواع پانل به خاطر مزیت‌های زیاد، یک جایگزین عالی برای مصالح و آجر به شمار می روند. از ویژگی های بارز انواع ساندویچ پانل می توان به مواد زیر اشاره نمود:

  • انواع پانل از مقام ترین مواد تولید شده و به همین دلیل طول عمر زیادی دارند. هم چنین انعطاف پذیری و استحکام آنها باعث شده در مکان های مختلف به کار برده شوند.
  • به خاطر وزن سبک، جابه جایی و نصب آنها بسیار راحت است.
  • یکی از ویژگی های مهم ساندویچ پانل این است که از مواد سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت تولید می شوند.
  • انواع پانل برای تمام شرایط اقلیمی مناسب است. مخصوصا در هوای خشک و مرطوب که مصالح ساختمانی زودتر تخریب می شوند؛ استفاده از این سازه بسیار اقتصادی می باشد.
  • تنوع در طرح و رنگ باعث شده که با توجه به سلیقه تان، بتوانید رنگ مورد نظر را انتخاب نمایید.
  • انواع پانل نسبت به مصالح ساختمانی، قیمت پایین تر داشته و از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است.
  • ضد حریق بودن، ضد زلزله و مقاوم در برابر جریان قوی برق از ویژگی های مهم پانل به شمار می ‌رود.

انجام پروژه های ساختمانی بسیار هزینه بر و‌ زمان بر هستند و در صورتی که از مواد درجه یک استفاده نشود، پیمانکار ممکن است متحمل ضررهای سنگینی شود. ساندویچ پانل به عنوان یک سازه پیش ساخته، می تواند امنیت و ایمنی ساختمان ها را تضمین کند. هم چنین به خاطر قیمت پایین نسبت به مصالح ساختمانی، استفاده از آنها در صنعت ساختمان سازی بسیار اقتصادی است.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »