ویژگی‌های ساندویچ پانل و کارایی این سازه های آماده در ساختمان با توجه به نوع متریال و مواد اولیه به کار رفته در ساخت آنها مشخص می شود. البته نمی توان این واقعیت را انکار کرد که ویژگی های منحصر به فرد این سازه، عامل کاربری گسترده آن در صنعت ساخت و ساز و موفقیت آن در میان استفاده کنندگان بوده است. درواقع این مشخصات هریک از انواع ساندویچ پانل است که نوع کاربرد آنها را تعیین می کند. بنابراین در این مطلب با بررسی ویژگی‌های ساندویچ پانل برای انتخاب بهترین محصول، متناسب با موارد استفاده از آن اشاره خواهیم داشت.

 

عایق حرارتی بسیار مناسب

یکی از ویژگی های مهم ساندویچ پانل ها، عایق حرارتی بسیار کارآمد و مناسب است که متناسب با مواد عایق به کار رفته و خصوصیات آنها، دارای قابلیت های بالایی در کنترل و هدایت دمای محیط می باشند.

 

برخورداری از مقاومت مکانیکی بالا

توان مکانیکی بالا و قابلیت تحمل فشار ناشی از بار، یکی از خواص بسیار مهمی است که متوجه کلیه قطعات  ساندویچ پانل اعم از پوسته فلزی و هسته مرکزی آن می شود. این مورد از ویژگی‌های ساندویچ پانل موجب استحکام و انسجام کلی محصول می گردد، به طوری که در زمان بارندگی بتواند تغییرات ناشی از وارد آمدن فشار بار و دما را تحمل کند.

 

عدم نفوذ آب و رطوبت به ساندویچ پانل

نفوذناپذیر بودن ساندویچ پانل در مقابل آب و رطوبت، یکی از ویژگی های اساسی و مهم برای ساخت و ایجاد فضاهای مختلف است. در ابتدا وجود پوشش فلزی قرار گرفته در دو طرف پانل و در وهله دوم، وجود فوم عایق که محصور شده در دو طرف فلزی محصول است، پانل ساندویچی را کاملا نسبت به آب، بخار و حتی ورود هوا، نفوذ ناپذیر کرده است.

 

ضد حریق و مقاوم در برابر حرارت

یکی از ویژگی‌های ساندویچ پانل که در میان بیشتر انواع این سازه ها مشترک است، مقاومتی است که در برابر حرارت و دمای بالا از خود به نمایش می گذارند. البته ساندویچ پانل های مقاوم به حرارت، خود در دو نوع کندسوز و ضدحریق تقسیم می شوند. پانل هایی که از پلی یورتان به عنوان هسته عایق در آنها استفاده شده، از نوع کندسوز هستند که مقاومت بسیار زیادی را در برابر حرارت از خود نشان می دهند و در دمای بالا به کندی دچار حریق می شوند.

اما در پانل های ضد حریق، از عایق پشم سنگ به صورت ورقه ای در میان لایه های فلزی ساندویچ پانل استفاده شده است. از همین رو نام دیگر این نوع ساندویچ پانل های ضد حریق، ساندویچ پانل پشم سنگ نام دارد.

 

خاصیت آکوستیک یا کنترل صوت

عایق صوتی یکی از مهم ترین ویژگی‌های ساندویچ پانل است که این خاصیت نیز به واسطه هسته ای از فوم عایق از الیاف معدنی است. با استفاده از این پانل های آکوستیک در مکان هایی که نیاز به کنترل صدا وجود دارد، انرژی صوتی به شکل قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. درواقع مواد عایق موجود در ساختار پانل های ساندویچی، صداهای موجود در محیط را جذب کرده و یا با برخورد به پوشش فلزی، بر می گرداند.

 

برخورداری از هزینه های پایین

یکی از جنبه های مهمی که کارایی سازه های پیش ساخته را در مقایسه با مصالح سنتی افزایش داده، به صرفه بودن قیمت ساندویچ پانل است. درواقع به صرفه بودن هزینه تهیه و استفاده از پانل های ساندویچی در مقابل مصالحی همچون؛ آجر، سیمان، ماسه و…. موجب گردیده که این سازه ها جایگزین مناسب مصالح سنتی باشند.

همانطور که می دانید ساختار ساندویچ پنل، متشکل از دو ورق آلمینیوم یا گالوانیزه است که فوم هایی عایق از جنس های مختلفی مانند پلی اورتان و پلی استایرن در مرکز آن تزریق می شود. عدم اشتعال، مقامت ایده آل در برابر ضربات و بروز حوادث طبیعی همچون زلزله و امنیت فوق العاده ای که به واسطه استفاده از این متریال برای افراد ایجاد می شود در کنار قیمت مناسب، از مزایای این نوع پانل های آماده به حساب می آید.

 

سایر ویژگی‌های ساندویچ پانل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *