عایق سبک

عایق های سبک وزن برای افزایش بهره وری انرژی

در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع عایق سبک و معرفی آن ها برای افزایش بهره‌وری انرژی بپردازیم. خرید عایق مناسب برای ساختمان بسیار مهم است، زیرا تعیین می کند که ساختما در آینده تاچه میزان کم مصرف خواهد بود.

هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب عایق، گزینه های زیادی وجود دارد و برای انتخاب آگاهانه باید درباره اینکه عایق سبک وزن از چه چیزی ساخته شده اند و نحوه نصب و عملکرد آنها اطلاعات کافی داشته باشید. اگر شما نیز به دنبال انتخاب گزینه مناسب برای انتخاب عایق سبک وزن ساختمانی هستید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

عایق سبک وزن خانه چیست؟

عایق ها موادی هستند که از آنها برای عایق کاری های مختلف به ویژه عایق کاری ساختمان استفاده می شود. در واقع عایق سبک وزن، با ایجاد مانعی بین فضای داخلی خانه و دمای متفاوت خارج از خانه، از دست دادن یا افزایش گرما را کاهش می دهد. چه زمستان باشد و خانه را گرم کرده باشید و چه تابستان باشد و خانه خنک شده باشد، عایق باید طوری کار کند که دمای داخل خانه بدون اینکه سیستم های گرمایش و سرمایش دائما کار کنند، ثابت بماند.

استفاده از عایق سبک وزن برای افزایش بهره‌وری انرژی بسیار موثرند و می توانند به کاهش قبض های انرژی شما کمک کرده و در عین حال خانه را به مکانی راحت و آسوده در طول سال تبدیل کنند.

هنگامیکه صحبت از عایق سبک وزن به میان می آید، درک اینکه آنها چگونه بر رسانایی، انتقال گرما، همرفت و جریان هوا تاثیر دارند و به افزایش بهره وری انرژی و راحتی خانه شما کمک می کنند بسیار مهم است.

به طور کلی جریان هوای خارج از طریق پنجره ها، درها و پریزها به فضای داخل خانه شما وارد می شود. این نشت هوا می تواند مشکل بزرگی در بسیاری از خانه ها باشد که منجر به اتلاف انرژی و مشکلات دیگر خواهد شد.

فواید استفاده از عایق سبک وزن در ساخت خانه

خانه شما بزرگترین و مهم ترین سرمایه شماست، از این رو لازم است که دقت و زمان زیادی برای ساخت آن صرف کنید، چرا که قرار است شما و خانواده تان بیشتر وقت خود را در آن سپری کنید، بنابراین لازم است که ایمن و راحت باشد. استفاده از عایق سبک وزن می تواند تعداد زیادی از مشکلات خانه را برطرف کند. در ادامه برخی از این مشکلات را بیان خواهیم کرد:

 • خانه شما دمای استانداردی خواهد داشت و در زمستان بسیار سرد و در تابستان بسیار گرم نخواهد شد.
 • دیگر خبری از قبض های مبلغ بالا برای گرمایش و سرمایش خانه نخواهد بود.
 • وقتی دمای خارج از خانه پایین باشد، دیوارهای خانه شما بسیار سرد نخواهند بود.
 • دیگر نیاز نیست که بخاری و شومینه خانه در فصل سرما و کولر در فصل گرما، روشن باشد.
 • در فصل سرما و برف و یخبندان روی پشت بام توده های یخی تشکیل نمی شود.
 • استفاده از عایق سبک وزن در ساختمان، از انتقال سر و صداهای مزاحم جلوگیری کرده و محیطی پر آرامش فراهم می کند.
 • استفاده از عایق سبک وزن در ساختمان از ورود گرد و غبار و حشرات و آفات جلوگیری می کند.
 • وجود عایق سبک وزن در ساختمان، رطوبت محیط را به خوبی کنترل کرده و از تراکم رطوبت در محیط جلوگیری می کند.

انواع عایق سبک وزن

به طور عمده سه نوع عایق سبک وزن در ساختمان ها استفاده می شود:

 • عایق های فومی

عایق سبک وزن فومی به دو شکل مختلف وجود دارند: اسپری فوم و فوم تزریقی

اسپری فوم برای پوشش هایی مانند حفره های باز در ساختمان های نوساز، اطراف تیرچه ها و بین دیوار کاربرد دارد. اسپری فوم را در حالت مایع به سطح مورد نظر پاشیده و سپس فوم منبسط می شود و حفره را پر می کند.

اسپری فوم می تواند به صورت سلول باز یا بسته باشد. اسپری فوم سلول باز به دلیل ترکیبات خاصی که دارد، بسیار سبک و انعطاف پذیر است. در هنگام خشک شدن فوم سلول باز، گازهای سلول از طریق سوراخ ها و دیواره ی سلول خارج می شوند و ساختار سبک و انعطاف پذیری ایجاد می کنند. اسپری فوم سلول بسته ، ترکیبی بسیار متراکم و سنگین تر دارد ، سطحی متراکم ایجاد می کند و در برابر تغییرات دمایی مقاومت بیشتری دارند.

فوم های تزریقی به داخل فضا، مانند بین دیوارها پمپ می شوندو برای عایق کاری گزینه عالی هستند.

 • عایق سبک وزن فایبرگلاس

عایق سبک وزن فایبرگلاس به صورت خفاشی یا رول عرضه می شوند. از این عایق ها می توان در دیوارها، کف یا سقف اتاق و در بین تیرچه ها استفاده کرد.

 • عایق سبک وزن سلولزی

عایق سبک وزن سلولزی نیز در کف و زیر بالکن کاربرد زیادی دارند.

 • عایق سبک وزن و پوشش ساندویچ پانل 

عایق سبک وزن و دیوار پوش های نسل جدید در صنعت برودتی

در ادامه به یکی از محبوب ترین و پراستفاده ترین عایق سبک وزن روز بازار میپردازیم.

 

 

ساندویچ پانل و محبوبیت آن در سازه های صنعتی و مدرن

امروزه بسیاری از ساختمان های نوساز و سازه های صنعتی با استفاده از ساندویچ پانل عایق کاری می شوند. ساندویچ پانل از عایق سبک وزن برای افزایش بهره‌وری انرژی است و از محبوب ترین انتخاب ها برای عایق کاری سقف و دیوار در ساختمان های مدرن است.

ساندویچ پانل متشکل از یک هسته عایق سبک وزن است که در بین دو لایه کامپوزیت فلزی یا پلیمری پوشیده شده است. ساخت ساندویچ پانل ها می تواند از انواع مختلف مواد عایق مانند پلی اورتان سخت، پلی ایزوسیانورات، پلی استایرن منبسط و عایق معدنی باشد. میزان جلوگیری از جریان هوا، استحکام و عملکرد به عنوان عایق صدا، می تواند بسته به مواد استفاده شده در هسته متفاوت باشد.

 ساندویچ پانل می تواند به خوبی به عنوان عایق صدا و حرارت عمل کند و کمترین واکنش ها را با عوامل زیستی دارد و پس از گذشت زمان تخریب نمی شود. علاوه بر این ساندویچ  پانل  فرآیند نصب راحت و سریعی دارد، و این مورد هزینه های نیروی کار را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

کاربردهای ساندویچ پانل و فواید استفاده از آن

از ساندویچ  پانل به طور گسترده در صنعت های مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال در کارخانه ها، از گرم شدن بیش از حد تجهیزات در فصول گرم جلوگیری می کند. همچنین وجود ساندویچ پانل به عنوان عایق سبک وزن در آزمایشگاه از تغییرات دما جلوگیری کرده و ضمن محافظت از تجهیزات، از بروز واکنش های خطرناک مواد نیز جلوگیری کرده و به نوعی محیط را بهینه خواهد کرد.

استفاده از ساندویچ پنل به عنوان عایق سبک وزن در ورزشگاه ها، به حفظ دمای مناسب در محیط کمک کرده و ضمن ایجاد شرایط مناسب برای افراد، از صرف هزینه های اضافی برای سیستم های تهویه جلوگیری می کند.

در سردخانه ها و انبارهای نگهداری، وجود ساندویچ پانل به عنوان عایق، از تغییرات دمایی ناشی از جریان هوا از خارج محیط جلوگیری کرده، و در نتیجه تجهیزات نگهداری به خوبی عمل خواهند کرد. همچنین از آسیب های وارده به مواد ناشی از انتقال رطوبت و گرما نیز جلوگیری خواهد کرد.

وجود عایق های ساندویچ پانل در نمایشگاه ها و محل نگهداری خودرو، از بروز آسیب های محیطی به ماشین ها جلوگیری می کند.

انواع مختلف ساندویچ پانل

ساندویچ پنل از عایق های سبک وزن برای افزایش بهره‌وری انرژی است و به دو صورت پیش ساخته و سفارشی عرضه می شود.

پانل های پیش ساخته دارای اتصالاتی برای پشتیبانی هستند و به صورت پنهان توسط آنها چفت و بست می شوند، بدون اینکه اختلالی در زیبایی ساختمان ایجاد کنند. ساندویچ پانل پیش ساخته معمولا 50 یا 100 میلی متر ضخامت دارد.

در پانل های سفارشی، مواد عایق هسته ای و ضخامت با توجه به انتخاب و شرایط شما تعیین می شود. در این روش شما می توانید پانل های اختصاصی و مطابق با ابعاد پروژه خود داشته باشید.

ساندویچ پانل عایق های خوبی برای تنظیم دما، صدا و محافظ در برابر آتش با قیمت های به صرفه هستند.

عایق ها از چه چیزی تشکیل شده اند؟

همه عایق ها از مواد یکسانی ساخته نشده اند، از این رو ممکن است ماده ای که شما مدنظر دارید در عایقی وجود نداشته و در نوعی دیگر وجود داشته باشد. در ادامه به مواد سازنده هر عایق خواهیم پرداخت:

 • فوم های تزریقی از پودر خشک رزین سه پلیمری تشکیل شده است. رزین با یک عامل کف کننده و آب مخلوط شده و به عایق تبدیل می شود. عایق فومی تزریقی از نظر قوام به نوعی شبیه به خمیر اصلاح است و هنگام تزریق به دیوارها و گوشه ها، در عین پوشش کامل راه خود را بین سیم ها و لوله ها باز می کند.
 • عایق های اسپری فوم از ترکیبات شیمیایی آلی و آب هستند و از فرآورده های نفتی به دست می آیند. اسپری فوم ها نیز قوامی مانند فوم های تزریق دارند.
 • عایق های فایبرگلاس از پلاستیک های تقویت شده با الیاف شیشه ای ساخته شده اند. این ترکیب استحکام پلاستیک را افزایش داده و در عین حال ظرفیت عایق کاری ساختمان را نیز بهبود می بخشد.
 • 75 تا 85 درصد عایق های سلولزی از الیاف کاغذی تشکیل شده اند و 15 درصد دیگر نیز از مواد ضد حریق مانند اسیدبوریک با سولفات آمونیوم اند.

فرآیند نصب عایق های ساختمان چگونه است؟

فرآیند نصب عایق ها بسته به نوع عایقی که برای ساختمان در نظر دارید متفاوت است. در ادامه نحوه نصب و کاربرد برخی نمونه های عایق را بیان خواهیم کرد:

 • فوم های تزریقی را می توان از بیرون به دیوارهای خارجی تزریق کرد. در این روش قطعاتی از نمای خانه را برداشته و فوم ها را تزریق می کنند و پس از تزریق نما را دوباره روی آن قرار می دهند.
 • در برخی ساختمان ها نیز سوراخ هایی روی دیوار ایجاد شده و پس از نصب عایق، سوراخ ها پوشانده می شوند. از فوم های تزریقی می توان در دیوارهای بلوکی و بتنی و همچنین برای پرکردن بلوک ها استفاده کرد.
 • اسپری فوم ها را می توان برای عایق کاری فضاهای باز مانند بالکن و تیرچه های لبه، همچنین ساختمان های تازه ساخت و دیوارهای باز استفاده کرد. در خانه هایی قدیمی، قبل از نصب عایق، اسپری فوم عایق قدیمی باید برداشته شود تا اسپری فوم به سطحی تمیز بچسبد. فوم در حفره ها اسپری شده و در فوم سلول باز، در عرض چند ثانیه پس از انبساط حجم عایق تا حدود 100 برابر حجم اولیه افزایش می یابد.

نصب عایق های اسپری فوم سلول بسته نیز مشابه نمونه های سلول باز انجام می شود. این نوع عایق ها انتخاب مناسب تری برای انبارها و ساختمان های تجاری اند و در مقایسه با نمونه ای سلول باز، نرخ انبساط بسیار کمتری دارند.

 • از عایق های فایبرگلاس می توان در حین بازسازی یا ساخت جدید در بین ناودانی، تیرچه ها و تیرها استفاده کرد. عایق فایبرگلاس متناسب با اندازه ناحیه ای که قرار است در آن نصب شود، برش داده می شود و سپس به صورت رول در می آید و به داخل حفره ها فشار داده می شوند.
 • عایق های سلولزی را می توان به دو روش نصب کرد. این عایق ها به صورت دمیده شده، متراکم یا مرطوب اعمال می شوند. عایق های خشک دمیده شده را با استفاده از دستگاهی برای دمیدن آنها در ساختمان نصب کرد. این فرآیند توسط دو نفر انجام می شود. یک نفر سلولز را در دستگاه قرار داده و فرد دیگر عایق را در ناحیه عایق بندی نصب می کند.

مقاومت حرارتی چیست؟

مقاومت حرارتی به عنوان ظرفیت یک ماده عایق در برابر جریان گرما تعریف می شود. بنابراین هر چه مقدار مقاومت بیشتر باشد، قدرت ماده عایق بیشتر خواهد بود. با این حال مقاومت حرارتی نمی تواند معیار تعیین کننده ای برای نوع عایق باشد.

گرما از طریق تشعشع و همرفت به داخل و خارج خانه جریان پیدا می کند و بدین ترتیب، اتلاف حرارت از طریق جریان همرفت تقریبا 40 درصد از کل اتلاف انرژی در ساختمان را تشکیل نی دهد. بنابراین نمی توان برای انتخاب عایق، تنها مقاومت حرارتی آن را در نظر گرفت.

تاثیر عایق در افزایش بهره‌وری انرژی

اگر عایق کاری ساختمان شما به اندازه کافی مناسب نباشد، به صرف هزینه های بیشتری برای گرم کردن یا خنک کردن خانه نیاز است. کاهش نشت هوا در خانه با استفاده از عایق مناسب می تواند تفاوت زیادی در هزینه های سرمایش و گرمایش و قبض های شما ایجاد کند.

می توان گفت بهترین نوع عایق برای افزایش بهره‌وری از انرژی، عایق های فومی هستند، زیرا این نمونه عایق ها هم در برابر حرارت مقاوم اند و هم از نشت هوا جلوگیری می کنند. عایق های فومی در سراسر خانه پوشش های مطمئن ایجاد کرده و از ایجاد جریان هوای ناخواسته به داخل یا خارج از ساختمان جلوگیری می کند.

هزینه های انواع عایق ها

عایق های فایبرگلاس و سولزی گزینه های ارزان تری هستند و فرآیند نصب آسانی دارند، اما امکان عبور جریان هوای کمی در آنها وجود دارد. عایق های فومی عملکرد خوبی در جلوگیری از جریان هوا در ساختمان دارند، اما قیمت آنها از سایر نمونه ها بالاتر است و برای خرید آنها باید از افراد متخصص مشاوره بگیرید.عایق های ساندویچ پانل گزینه ای بسیار مناسب هستند زیرا قیمت ساندویچ پانل ها با توجه به طول عمر بالا و عدم عبور جریان هوا،مقرون به صرفه و نصب آن بسیار آسان و سریع میباشد.

عایق های ساختمان چه میزان دوام دارند؟

مدت زمان ماندگاری عایق ها به عوامل مختلفی در خانه بستگی دارد. به عنوان مثال وجود نشت آب در ساختمان می تواند طول عمر عایق ها را به مقدار زیادی تغییر دهد. همچنین ممکن است عوامل مختلف، بر نمونه ای از عایق ها تاثیر بگذارند، در صورتی که سایر عایق ها در برابر آنها مقاومت مطلوبی دارند.

به عنوان مثال نشتی ممکن است بر عایق های فایبرگلاس و سلولز تاثیر بگذارد در صورتی که بر نمونه های دیگر تاثیر چندانی ندارد. طبق تحقیقات نمونه های فایبرگلاس و سلولزی بیش از 80 سال دوام دارند و هیچ نمونه ای جا به جایی و افتادگی آنها در کمتر از 14 سال وجود ندارد. عایق های فوم نیز هیچگاه دچار افتادگی یا جا به جایی نمی شوند و همچنان با دوام تا پایان عمر ساختمان شما ماندگار اند.

عایق ها چه زمانی به تعویض نیاز دارند؟

ساختمان هایی با عایق های نا مقاوم پس از مدتی در مسائلی مانند گرمایش، سرمایش و رطوبت دچار مشکل خواهند شد و این مشکل در نهایت به افزایش مصرف انرژی منجر می شود. اگر قبض برق و گاز شما مبلغ بالایی دارد، احتمالا در عایق بندی مشکلی مانند نشتی ایجاد شده، یا ساختمان شما دچار نشتی شده است. برای بررسی عملکرد صحیح عایق کاری، دستان شما باید به جای چشمان شما عمل کنند.

دیوار ها را لمس کنید و مشاهده کنید که آیا در هنگام لمس دیوارها، سرد یا گرم اند؟ آیا هوای سرد را در داخل خانه احساس می کنید، درست مانند وقتی که در یا پنجره ای باز باشد؟ آیا در ساختمان رطوبت مشاهده می کنید؟ همه اینها نشان دهنده بروز مشکل در سیستم عایق بندی ساختمان شماست و شما به تعویض عایق نیاز دارید. از این رو بهتر است از بهترین و مقاوم ترین نمونه های عایق مانند انواع عایق های سبک وزن برای افزایش بهره‌وری انرژی استفاده کنید تا از مزایای آن بهره مند شوید.

جمع بندی

در این مقاله سعی داشتیم به معرفی و بیان ویژگی انواع عایق ها، همچنین عایق های سبک وزن برای افزایش بهره‌وری انرژی بپردازیم. امیدواریم مطالب ذکر شده برای شما مفید بوده باشد. اکنون که کارشناسان فنی مدرن پانل اطلاعاتی جامع در خصوص انواع عایق ها و نحوه کار آنها در اختیار شما قرار دادند، به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که از کدام نوع عایق برای ساختمان خود استفاده کنید تا انتظارات شما برآورده شود. همچنین در صورت نیاز میتوانید با تماس تلفنی به شماره 02144004900 و ارتباط با کارشناسان فنی مدرن پانل از خدمات مشاوره رایگان بهره مند شوید.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »