عایق بندی ساختمان

هرآنچه باید در مورد عایق بندی ساختمان بدانید

امروزه بحث صرفه جویی در انرژی بسیار مهم است عایق بندی یا عایق بندی ساختمان ها جهت حفظ محیط زیستی و آسودگی بیشتر است . درسال های اخیر با رشد صنعت ساختمان سازی و روند رو به رشد سوخت های فسیلی صرفه جویی در منابع انرژی اهمیت زیادی پیدا کرده است . یکی از راه های صرفه جویی و کاهش هدر رفت انرژی در ساختمان ها به ویژه آپارتمان های مسکونی و اداری عایق بندی یا عایق کاری آن ها است .

عایق بندی ساختمان چیست ؟

هرچیزی که مانع عبور جرم و انرژی شود عایق گفته میشود . عایق ها به صورت پوشش روی سقف , کف و دیواره های ساختمانی به کار میرود عایق های ساختمانی استفاده های متفاوتی دارند برای جلو گیری از رد و بدل شدن حرارت یا سرما در ساختمان به کار میروند . عایق های رطوبتی برای جلوگیری از ورود و خروج آب و رطوبت و عایق های صوتی برای کنترل صدا و کاهش آلودگی صوتی در ساختمان استفاده میشوند . انواع عایق بندی به اشکال مختلف صفحه ای ، تخته ای ، آجری و ورقه ای نواری وجود دارند.

عایق بندی ساختمان

 

چرا باید عایق بندی کنیم؟

عایق بندی دلایل مهمی دارند از جمله کاهش اتلاف انرژی، کاهش آلودگی صوتی ، حفاظت از ساختمان در برابر آتش سوزی ، افزایش دوام سازه . عایق بندی مانند هر کار دیگر قوانین و مقرراتی دارد و در یک چارچوب خاص انجام میشود ، در ایران مقررات مربوط به انرژی و صرفه جویی مطابق با مقررات ملی ساختمان از سال ۱۳۸۱ اجباری شد بر اساس این مقرارات حرارتی اجزای بیرونی ساختمان نباید از یک حد معین پایین تر باشد. این قانون بند های خاصی دارد که بند ۱۹ این قانون که مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی بیان میکند که ساختمان ها باید در عین اقتصادی بودن ساخت ، به صورتی طراحی شوند که مصرف انرژی در آنها کاهش یابد . تدابیری که برای کاهش مصرف انرژی  در ساختمان ها به کار گرفته میشود اگر چه عموما در زمان اجرا موجب افزایش هزینه ساخت میگردد اما به میزان قابل ملاحظه ای هزینه مصرف انرژی را کاهش میدهند ‌. با نحوی که ظرف چند سال اولیه بهره برداری از ساختمان هزینه های اضافی مصرف برای ساخت را جبران نموده و پس از آن مطلقا به نفع بهره بردار خواهد بود. توجه داشته باشید که در این قانون منظور از اجرای بیرونی ساختمان ،دیوار ها و سقف هایی است که از یک طرف با محیط داخل ساختمان و از طرف دیگر با هوای آزاد در تماس اند . بقیه دیوار ها یا سقف های داخل ساختمان شامل این مقررات نمیشوند تعیین حد مجاز مقاومت حرارتی اجزای بیرونی به این صورت است که ساختمان ها را به چهار گروه تقسیم میکنند این دسته بندی بر اساس موقعیت جغرافیایی نوع کاربری ، اندازه شهری که ساختمان در آن قرار دارد وزیر بنای ساختمان انجام میگیرد . سپس میزان عایق مورد نیاز در هر یک از این گروه های چهار گانه تعیین میشود . رعایت این حداقل ها در ساختمان هایی که در مناطق شهری ساخته میشوند الزامی است و گواهی پایان کار توسط شهرداری تنها در صورت رعایت این موارد  صادر میشود بنابراین  در ساختن آپارتمان یا خانه حتما به این موارد باید توجه کرد .

عایق بندی

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنیم این است که چه نوع عایقی را انتخاب کنیم ؟ عوامل موثر بر نوع و میزان عایق مورد استفاده در ساختمان ها هدایت حرارتی ، حساسیت به رطوبت ، میزان مقاومت در برابر فشار ، سهولت نصب ، دوام ، سهولت  تعویض ،اثر بخشی ، اشتغال پذیری ، سمیت ، مقاومت در برابر قارچ و میکروب است علاوه بر این موارد انتخاب نوع عایق حرارتی به دمای محیط ایمنی ، شرایط محیطی و قیمت آن بستگی دارد توجه داشته باشید که ضخامت عایق باید به گونه ای انتخاب شود که از نظر اقتصادی بهینه باشد یعنی با حداقل ضخامت عایق از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود . عایق ها انواع مختلفی از جمله عایق حرارتی ، صوتی ،  رطوبتی دارند که بر اساس شرایط مختلف از هریک از آن ها در محل های مخصوص استفاده میشود برای مثال در ساختمان هایی که در کنار اتوبان ها و مراکز پر صدا قرار دارند از عایق های صوتی استفاده میکنند

 

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »