ساخت سرد خانه

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه

سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال بزرگ تصور کرد که برودت هوا را برای اهداف مختلف ایجاد میکند .سرد خانه ها در زمینه های مختلفی کاربرد دارند  معمولا سرد خانه ها برای نگه داری انواع مواد غذایی فاسد شدنی استفاده‌ میشود.

قبل از ساخت سرد خانه باید با اجزای فنی آن به صورت کامل آشنا شویم .سردخانه مکانیزمی مانند یخچال دارد و بسیاری از قطعات و وسایل آن تقریبا با یخچال برابر است. یکی اصلی ترین قطعات به کار رفته در سرد خانه کمپرسور است ‌. کمپرسور  در واقع قلب اصلی سردخانه است . وظیفه اصلی کمپرسور این است که  ماده مبردی به کار رفته در یخچال  از اوپراتور که حامل گرمای جذب شده از سرد خانه است را گرفته و با متراکم کردن آن از دما و فشار پایین به دما و فشار بالا گرما را دفع میکنند . در واقع کمپرسور حامل گرمای جذب شده از اتاق سرد خانه است و باید به نحوی این انرژی گرمایی را به محیط بیرون منتقل کند .

یکی دیگر از قطعات مهم استفاده شده در سردخانه کندانسور  سرد خانه است که این قطعه وظیفه خنک کردن گاز حاصل از کمپرسور را بر عهده دارد. این قطعه بین کمپرسور و شیر انبساط چیلر قرار دارد . این قطعه دارای انواع مختلفی است که میتوان به صورت هوای خنک و آب خنک در بازار مشاهده کرد. اصلی ترین کار کندانسور این است که گاز مبرد را به فلز مایع بر میگرداند .

شیر انبساط یا اکسپشن یکی از اجزای اصلی هر سیستم سرمایشی سرد خانه است شیر انبساط به عنوان یک شیراتوماتیک در مسیر حرکت مبرد قبل از اوپراتور نصب میگردد و با ایجاد افت فشار باعث تبخیر مبرد میشود و گاز مبرد را به درون اوپراتور اسپری و تولید سرما میکند . پر کاربرد ترین نوع شیر انبساط در سرد خانه شیر انبساط ترمو استاتیک است که مبنای کاری آن بر اساس کار اپراتور است. حالا بعد از شناختن قطعات اصلی باید انواع سردخانه ها را بشناسیم انواع سرد خانه ها بر اساس کاربرد و دما تقسیم بندی کرد.

انواع سردخانه

 ساخت سرد خانه

سردخانه از لحاظ کاربرد:برای ساخت سرد خانه ابتدا هدف و کاربرد سرد خانه مشخص باشد . این مسئله میتواند کمک زیادی به فرایند اجزای ساختمان سردخانه کند انواع سرد خانه از نظر کاربرد میتواند شامل موارد زیر باشد:

  • سردخانه گمرکی
  • سردخانه ذخیره ای
  • سردخانه کوچک
  • سردخانه عمومی

سردخانه از لحاظ دما:میتوان سردخانه را بر اساس دما کاری آن ها به دو دسته اصلی بالای صفر و زیر صفر تقسیم بندی کرد هر کدام از این نوع نیازمند جزئیاتی در طراحی و ساخت است . عمده کاربرد سرد خانه های بالای صفر نگهداری مواد غذایی مصرف مثلا میوه و مواد لبنیاتی و همچنین نگهداری موادی که نباید یخ بزند است . عمده سرد خانه زیر صفر نیز در نگهداری مواد پروتئنی مثل گوشت ,مرغ و ماهی است.

ساخت ساختمان سردخانه

یکی از نکات مهم در ساخت سردخانه ساختمان سردخانه است . شما اگر بهترین تجهیزات را هم در اختیار داشته باشید ولی سازه سرد خانه شما استاندارد نباشد به نتیجه دلخواه خود نمیرسید. اتلاف انرژی در سرد خانه های صنعتی میتواند هزینه زیادی را به شما تحمیل کند . همچنین سازه سرد خانه باید طراحی مناسبی داشته باشد تا ذخیره سازی ، حمل ، بارگیری و تخلیه مواد غذایی به آسانی انجام شود معمولا ساختمان اصلی سرد خانه متشکل از سالن های نگه داری بالای صفر درجه سانتیگراد و پایین صفر درجه به صورت مجزا هستند . همچنین سرد خانه دارای سکو انجماد و آماده گاه است . حالا در این مرحله باید با تونل انجماد و آماده گاه آشنا شویم .

آماده گاه :محلی است که دمایی بیشتر از اتاقک های داخل سالن ها دارد و قبل از اینکه محصول به اتاقک سرد خانه با دمای پایین وارد شود مدتی آن ها را در آماده گاه نگهداری میکنند تا دمای آن ها کم کم پایین بیاید و سپس محصول را وارد سالن اصلی سرد خانه میکنند با این کار از عرق کردن محصول و فاسد شدن آن جلوگیری میشود

تونل انجماد :معمولا در قسمتی از سرد خانه  ،اتاقکی به نام تونل انجماد وجود دارد که دمای بسیار پایینی دارد و برای انجماد سریع برخی از مواد غذایی استفاده میشود . این انجماد سریع مانع تشکیل کریستال های یخی بزرگ در محصول مورد نظر میشود . این امر باعث حفظ کیفیت محصول میشود و شکل ،رنگ ،بو و مزه محصول را تا حد زیادی به صورت طبیعی حفظ میکند ‌.

شرکت مدرن پانل فروشنده انواع محصولات (درب سرد خانه ،ساندویچ پانل دیواری ، ساندویچ پانل سقفی… )جهت راه اندازی سردخانه آماده همکاری با شرکت های فعال در این زمینه هست.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »