ساندویچ پانل دیواری

مدرن پانل تامین و تولید کننده انواع ساندویچ پانل دیواری در ایران

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل های دیواری از پرتقاضاترین محصولات برای پوشش دیوار ساختمان های مختلف از جمله ساختمان صنعتی و کارگاهی یا ساخت و ساز و ساختمان های ویلایی هستند. قیمت مناسب آنها پایین‌تر از بسیاری از مواد و مصالحی است که به طور سنتی برای پوشش دیوارهای خارجی استفاده میشود و همینطور ویژگی های فوق العاده آنها، این محصولات را به با ارزش ترین جایگزین برای پیمانکاران و معماران در سراسر جهان از جمله در ایران بدل کرده است. از اینرو امروز استفاده از ساندویچ پانل ها در ایران بسیار شتاب گرفته است و افراد مختلف ترجیح میدهند برای ساخت انواع بناهای خود از این محصولات مقرون به صرفه و مفید استفاده کنند.

بارزترین ویژگی های ساندویچ پنل های دیواری، سطح بالای حفاظتی و عایق حرارتی آنها به همراه سیستم مونتاژ آسان است که به کاهش هزینه های ساخت کمک میکند. لذا پس از سالیان دراز که بشر از مصالح سنتی استفاده میکرد و  شاهد تحول چندانی در این حوزه نبودیم، از سال ۱۹۳۷ میلادی، اولین سازه پیش ساخته در مدیسون آمریکا با استفاده از پانل های ساندویچی ایجاد شد و از دهه ۱۹۷۰ میلادی نیز مورد توجه عموم قرار گرفت. با اینحال اولین خانه ای که با استفاده از ساندویچ پانل ها ایجاد شد به نام بانوی مشهور آمریکایی یعنی الینور روزولت ثبت شده است.

ساندویچ پانل دیواری چیست؟

ساندویچ پانل دیواری از مصالح ساختمانی مدرن و امروزی است که معمولا از ساختاری ۳ لایه شامل دو ورق و یه هسته میانی که ساختاری شبیه ساندویچ است برخوردار میباشد. کاربرد این محصول برای پوشش دیوار سازه های ورزشی و صنعتی، کارگاه ها و آزمایشگاه ها، ویلا و سردخانه یا حتی کانکس پیش ساخته استفاده میشود. در حقیقت ساندویچ پانل دیواری از جمله قطعات پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی هستند که اخیرا با پیشرفت تکنولوژی در صنعت ساختمان سازی توسعه یافته اند. با اینحال محصولاتی که به طور مکرر در بخش ساخت و ساز استفاده میشود، شروع به تغییر کرده اند. هر روز که میگذرد مواد مفید و با کیفیت بیشتری در بخش ساختمان تولید میشود که به جهت ساختار مفید آن توسط بسیاری از افراد ترجیح داده میشوند.

لذا ساندویچ پانل های دیواری نیز به عنوان بخشی از این پیشرفت و تکامل مصالح ساختمانی توسعه یافته اند و به عنوان پوششی عالی برای دیوار انواع بناهای ساختمانی به کار میروند. آنها همچنین به عنوان یک عایق حرارتی و صوتی مطرح هستند و کاربرد ویژه ای برای ساختمان های صنعتی دارند. اینکه از ساندویچ پنل دیواری برای مصارف گوناگون استفاده میگردد با توجه به مواد و متریال ساخت آن است. مثلا مواد و متریالی که در ساندویچ پانل دیواری ساخت سردخانه به کار رفته است متفاوت از مواد و متریال ساخت ساندویچ پانل دیواری مورد استفاده در ساختمان سازی است. به علاوه معمولا انواع ساندویچ پانلهای دیواری نیز بر اساس همین مواد و متریال ساختشان دسته بندی میشوند.

انواع ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ‌ پانل های دیواری به انواع و اقسام مختلفی تقسیم بندی می‌شوند که به شرح ذیل میباشند.

اصولا ساندویچ پانل های دیواری بر اساس جنس ساخت ورق های خود یا هسته میانی شان و همینطور طرح روی خود در دسته بندی های مختلفی قرار میگیرند. لذا هر یک از این جنس ساخت ها یا طرح های به کار رفته در ساندویچ پانل دیواری سبب میگردد که در دسته بندی مجزایی قرار بگیرند و استفاده متفاوتی داشته باشد. از اینرو ما تحت قالب انواع ساندویچ پانل دیواری به معرفی آنها می پردازیم که عبارتند از:

انواع ساندویچ پانل دیواری بر اساس جنس ساخت

از آنجائیکه ساندویچ پانل های دیواری از ساختاری ۳ لایه اعم از ۲ لایه ورق پشت و رو و یک لایه هسته میانی برخوردار هستند، لذا بر اساس همین جنس ساخت مواد تشکیل دهنده خود در دو دسته بندی قرار میگیرند که عبارتند از:

 

بر اساس جنس ساخت ورق های ساندویچ پانل دیواری

1-ساندویچ پانل دیواری گالوانیزه

ورق های پشت و روی این نوع از ساندویچ پانل های دیواری از ورق گالوانیزه است که بخاطر همین نیز به این نام شناخته میشود. ساندویچ پانل های گالوانیزه هرچند بخاطر خصوصیاتی که از ورق های گالوانیزه می شناسیم میبایست ضد زنگ باشند، اما با وجود مقاومت بالا در برابر سایش و خوردگی یا صدمات مکانیکی، کاملا ضد زنگ نیستند. به علاوه قیمت پایینی دارند و از آنها برای ساخت سازه های فلزی، ساخت و ساز، کانکس و سوله یا پارکینگ ها و… استفاده میشود. در اصل ورق گالوانیزه یک ورق آهنی است که با پوشش روی پوشانده شده است.

2- ساندویچ پانل دیواری آلوزینک

ساندویچ پانل دیواری آلوزینک به آن دست از ساندویچ پانل های دیواری اطلاق میشود که دو ورق پشت و روی آنها از ورق الوزینک باشد. در واقع ورق آلوزینک نیز یک ورق فولادی است که با لایه ای از روی و آلومینیوم پوشش داده شده است. این دست از ساندویچ پانل ها در برابر سایش و خوردگی بسیار مقاوم بوده و با افتادن خط و خش بر روی آنها زنگ نمی زنند و همینطور قیمت خوب و مناسبی هم دارند. از این دست از ساندویچ پانل های دیواری برای کارخانجات صنعتی، انبارها، کانکس و کانتینرها و … استفاده میشود.

3- ساندویچ پانل دیواری آلومینیوم

این دست از ساندویچ پانل ها نیز همانطور که از نامشان پیداست، ورق های پشت و رویشان از جنس آلومینیوم است که به همین سبب نیز با نام ساندویچ پانل آلومینیوم شناخته میشوند. این نوع از ساندویچ پانل های دیواری دارای وزن کم و خواص مکانیکی فوق العاده عالی است که علاوه بر ضد حریق و حرارت بودنشان از تنوع رنگ بندی بالایی برخوردار هستند. همچنین از این محصول بیشتر برای کاربردهای صنعتی یا ساخت و ساز استفاده میشود.

4- ساندویچ پانل دیواری پلی کربنات

ساندویچ پانل های پلی کربنات در واقع نوعی پانل شیشه ای خاص هستند که نور خورشید از آنها عبور میکند و به همین جهت نیز برای ساخت مکان هایی چون گلخانه ها و سازه های پروش گل و گیاه یا محصولات کشاورزی از آنها استفاده میشود.

3-ساندویچ پانل دیواری XPS

این نوع ساندویچ پانل دیواری در حقیقت به ساندویچ پانل دیواری پلی استایرن با سطح و ارتفاع کمتر شده اطلاق میشود که یک عایق حرارت و صدا با عملکرد فوق العاده است. لذا از این محصول معمولا برای جاهایی استفاده می شود که به عایق بندی های صوتی و حرارتی نیاز داشته باشند.

بر اساس جنس ساخت هسته میانی ساندویچ پانل دیواری

1-ساندویچ پانل دیواری پلی اورتان

این نوع از ساندویچ پانل های دیواری بخاطر جنس هسته میانی خود که از فوم پلی اورتان است به این نام شناخته میشوند. فوم پلی اورتان یک عایق خوب با مقاومت زیاد در برابر انتقال حرارت است که میتواند دما را از منفی ۲۰۰ تا مثبت ۱۲۰ درجه حفظ کند. در حقیقت این فوم از ویژگی نسوز برخوردار است و از آن برای ساخت کانکس و خانه های پیش ساخته بهره برده میشود. به علاوه ساندویچ پانل دیواری پلی اورتان، آنتی باکتریال است و در برابر نفوذ حشرات مقاوم است.

2-ساندویچ پانل دیواری پلی استایرن

ساندویچ پانل دیواری پلی استایرن از هسته میانی پلی استایرن تشکیل یافته است که از نوعی پلیمر مصنوعی به نام اروماتیک به دست می آید و در برابر حرارت و ضربه از مقاومت بالایی برخوردار است و همینطور آب و رطوبت در آن نفوذ نمی کند. از این محصول برای سردخانه ها و یخچال های صنعتی استفاده میگردد.

4-ساندویچ پانل پشم سنگ

هسته میانی ساندویچ پانل های دیواری پشم سنگ از پشم سنگ است که بخاطر همین نیز با این عنوان نامگذاری شده است. این محصول به جهت اینکه عایق بسیار خوبی در برابر گرما و سرما است و همینطور در مقابل خوردگی و پوسیدگی و قارچ و کپک مقاوم است، از کاربردهای بسیاری برخوردار میباشد. همچنین پشم سنگ از سنگ بازالت و الیاف معدنی ساخته میشود که همین آن را در برابر حریق و آتش مقاوم کرده است. از این محصول برای استودیوهای صدابرداری یا کاربردهای صنعتی و سازه های مهندسی فیبر و… استفاده میشود.

جهت دریافت اطلاعات دقیق برای خرید ساندویچ پانل سقفی با کارشناسان ما در ارتباط باشید

انواع ساندویچ پانل بر اساس طرح آنها

همچنین ساندویچ پانل های دیواری را میتوان بر اساس طرحی که دارند در دو دسته بندی کلی اعم از ساندویچ پانل دیواری ساده و ساندویچ پانل دیواری طرح دار قرار داد. ساندویچ پانل دیواری ساده که سطح ورق بیرونی آن بدون شیار و صاف است و طرحی ندارد که به همین جهت نیز با نام ساندویچ پانل دیواری ساده شناخته می شود. و اما ساندویچ پانل دیواری طرح دار به آن دست از ساندویچ پانل ها اطلاق میشود که دارای طرح هستند و شامل انواعی اعم از طرح چوب، کرکره ای، طرح سنگ و… میباشند.

کاربرد ساندویچ پانل دیواری

از ساندویچ پانل های دیواری می توان برای پوشش دیوار سوله های ورزشی و صنعتی، دیوار اتاق عمل و آزمایشگاه ها، کانکس های پیش ساخته، ساختمان های ویلایی و سرد خانه ها استفاده کرد.از اين پانل‌ها براي پوشش سقف و ديوارهاي يك ساختمان استفاده مي‌كنيم.

این ساندویچ پانل که به ساندویچ پانل پیش ساخته  نیز معروف است، در موارد بسیار گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. هر چند عمده ترین استفاده از پانل دیواری ، در صنعت ساختمان سازی است، اما با این همه حال در همین زمینه ساخت و ساز در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرد.

در زیر به شرح برخی از مهم ترین کاربرد های این ابزار، در زمینه های مختلف می پردازیم:

1- طراحی و ساخت ساختمان های نیمه آماده، تولید این ساختمان ها در کشورهای اروپایی و در برخی از مناطق آمریکا بسیار زیاد است.

2- در صنایاع برودتی، به خصوص تولید و ساخت انواع سردخانه های ثابت و متحرک

3- در ساخت سازه های صنعتی، مانند باشگاه ها و استادیوم ها

4- در زمینه پزشکی و ساخت بخش های مختلف بیمارستانی

5- ساخت سازه هایی نظیر، لابراتوار ها و آزمایشگاه ها

6- به عنوان پوشش سقفی در بخش هایی نظیر سازه فرودگاهی و سوله ها 

نصب و اجرای ساندویچ پنل دیواری

یکی از بهترین گزینه ها برای پوشش دیوارهای ساختمان های پیش ساز و یا صنعتی، ساندویچ پنل های دیواری می باشند.

در اجرای ساندویچ پنل های دیواری  باید به نکاتی مانند: ساختارنصب روی فضای مد نظر، فاصله میان ستون ها در مکان  نصب و همچنین بلندی پنل ها و جهت وزش باد دقت و توجه شود. بهتر است برای نصب ساندویچ پنل از افراد مجرب  و متخصص کمک بگیرید.

ساندویچ پنل های دیواری به دو حالت عمودی و افقی قابل اجرا هستند.

قطعات جانبی ساندویچ پانل دیواری

برای نصب و راه اندازی ساندویچ پانل ها و عملکرد بهینه آنها از یک سری از لوازم و قطعات جانبی استفاده می کنند که اعم از چسب مخصوص از جنس پلی اورتان یا سیلیکون برای پر کردن درزهای باریک، نبشی هایی برای مهار کردن پانل ها، پیچ واشردار برای اتصال محکم پانل ها که می توان از پانل پیچ مخفی هم استفاده کرد. و اما قطعات جانبی که برای نصب ساندویچ پانل های دیواری استفاده می شود می توان به قطعاتی چون درزگیرها، پرچ ها، نوارهای مخصوص، پیچ ها و فلاشینگ های فلزی اشاره کرد.

معایب و مزایای ساندویچ پانل دیواری

اصولا ساندویچ پانل ها از جمله ساندویچ پانل دیواری از آن دست از مصالح ساختمانی هستند که می توان براحتی مدعی شد که مزایای آنها بسیار بیشتر از معایب آنها است و حتی می توان این معایب را ناچیز و کم دانست. اما با اینحال هر یک از ساندویچ پانل های دیواری بر اساس جنس ساخت مواد و متریال خود دارای مزایا و معایبی هستند که می بایست هر یک را بطور جداگانه بررسی کرد. اما با اینحال اگر بخواهیم بطور کلی از مزایا و معایب آنها بگوییم باید گفت که ساندویچ پانل های دیواری سبک هستند که این حمل و نقل آنها را راحت می کند و همچنین هر یک از آنها معمولا با ویژگی های چون عایق حرارت و صدا یا مقاومت در برابر ضربه و خوردگی و … تولید می شوند که این نشان می دهد با محصولاتی مقاوم و مستحکم طرف هستیم.

به علاوه این محصولات ساختار زیبایی دارند و به لحاظ هزینه ها نیز بسیار مقرون به صرفه تر از مصالح ساختمانی سنتی هستند. ضمن اینکه چون محصولاتی آماده هستند در زمان شما هم صرفه جویی می شود. همینطور شستشوی راحت و امکان جابه جایی آنها از یک مکان به مکان دیگر از جمله مزایای ساندویچ پانل های دیواری است. و اما معایب آنها نیز در هر یک از انواع آنها متفاوت است مثلا در ساندویچ پانل هایی که در هسته میانی خود از فوم PUR و PIR بهره می برند امکان جدا شدن این فوم وجود دارد یا ساندویچ پانل های پشم سنگ دارای انتقال حرارت بالایی هستند. لذا همانطور که اشاره کردیم مزایا و معایب هر یک از ساندویچ پانل های دیواری را باید بطور مجزا بررسی کرد.

قیمت ساندویچ پانل دیواری

 امروزه با توجه به  سرعت و کیفیت در ساخت ساختمان ها و سوله های صنعتی از ساندویچ پانل دیواری بسیار استفاده میشود به همین جهت شرکت های بسیاری هستند که تولید ساندویچ پانل دیواری را با کیفیت و قیمت متفاوت در بازار عرضه میکنند. شرکت مدرن پانل تولیدکننده و عرضه انواع ساندویچ پانل دیواری می باشد که این محصولات را با قیمت مصوب و کیفیت بالا به همراه ضمانت و خدمات پس از فروش در اختیار مشتریان عزیز و گرانقدر قرار می دهد. شما می توانید جهت استعلام و قیمت ساندویچ پانل دیواری با کارشناسان ما در ارتباط باشید.