پانل های سقفی

هر آنچه که باید در مورد ساندویچ پانل های سقفی بدانیم

ساندویچ پانل ها از جمله مصالح سبک و مدرنی هستند که امروزه به دلیل مزایایی که دارد، کاربرد بسیار گسترده ای پیدا کرده و در حال جایگزین شدن به جای مصالح سنتی است. ساندویچ پانل ها به طور کلی در دو گروه ساندویچ پانل های دیواری و ساندویچ پانل های سقفی قرار داده می شوند.

ساندویچ پانل های سقفی سازه ای هستند که برای پوشش سقف انواع سازه ها از جمله سالن های ورزشی، سینماها و سالن های همایش، ساختمان های صنعتی، انواع سوله ها و انبارها از آن استفاده میشود.

از مزایای ساندویچ پانل های سقفی که با استقبال گسترده در استفاده از آن همراه بوده است میتوان به عایق بودن در برابر حرارت، برودت، صدا، مقاومت در مقابل نفوذ رطوبت و وزن کم آن اشاره کرد.

هم چنین به دلیل سبک بودن، این سازه در ساختمان های مقاوم در برابر زلزله و سبک سازی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مهم ترین ویژگی ساندویچ پانل سقفی علاوه بر عایق بودن آن در برابر حرارت، آب بند بودن آن است و این امر به دلیل اورلپ شدن پانل ها در زمان نصب می باشد.

ساندویچ پانل های سقفی با عرض استاندارد 08/1 متر تولید می شود که 7 سانتی متر آن با پانل های کناری به صورت اورلپ (همپوشان) قرار می گیرد، بنابراین عرض مفید آن 01/1 متر خواهد بود. طول این پانل ها نیز بنا بر سفارش مشتری متغیر است.

ضخامت های قابل تولید پانل های سقفی، معمولاً 3، 4، 5، 6، 8، 10، 5/12، 15 و 20 سانتی متر است. شرایط اقلیمی و نوع کاربرد تعیین کننده ضخامت مناسب برای استفاده خواهد بود. ساندویچ پانل های با ضخامت بیش تر از 8 سانتی متر در پوشش سردخانه ها به کار می روند.

ورق به کار رفته در لایه بالایی پانل های سقفی، ورق ذوزنقه ای، و ورق سطح زیرین آن ورق صاف و یا شیاردار است.

فوم میانی تشکیل دهنده پانل های سقفی، می تواند از انواع فوم پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه باشد. اما بیش ترین کاربرد را فوم پلی یورتان دارد و دلیل آن خاصیت ضد حریق بودن این نوع می باشد.

 مشخصات فیزیکی ساندویچ پانل های سقفی

پانل های سقفی نسبت به نوع دیواری دارای گام های بلندتری است و دلیل آن این است که سقف با بارش ها درگیر است. شیب کمی که در هنگام نصب در پانل های سقفی ایجاد می شود سبب هدایت آب به سمت پایین ساختمان می شود.

انواع ساندویچ پانل های سقفی

تقسیم بندی انواع پانل های سقفی با توجه به تعداد و ضخامت لایه ها، جنس ورق و نوع فوم به کار رفته در هسته میانی آن انجام می شود. تعدادی از این تقسیم بندی شامل انواع پانل های سقفی ذوزنقه ای با ورق گالوانیزه، ساده، طرح سفال، پیچ مخفی، سه گام و پنج گام و انواع آلومینیومی می باشد.

همچنین ساندویچ پانل های سقفی می توانند به صورت دو طرف ورق (دو ورق آلومینیوم، دو ورق گالوانیزه، یک رو ورق آلوزینک از بیرون و از داخل فویل مسطح آلومینیومی، یک طرف گالوانیزه از بیرون و یک طرف فویل از داخل)، یک طرف ورق و یک طرف فویل، یک طرف ورق و یک طرف نایلون، یک طرف ورق و یک طرف کاغذ تولید شوند.

ساندویچ پانل های سقفی گالوانیزه

جنس ورق های این نوع از پانل های گالوانیزه و همراه با عایقی سبک است. این نوع از پانل های سقفی به دلیل استفاده از ورق گالوانیزه دارای طول عمر بالا هستند و در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم می باشند.

ساندویچ پانل های سقفی آلومینیومی

در این نوع از پانل ها از ورق های آلومینیومی پیش رنگ شده و هسته ای از جنس پلی اورتان استفاده شده است. از ویژگی های ورق های آلومینیومی در این پانل ها قابلیت انعطاف پذیری آن ها است که می توان آن ها را به راحتی به دور اجسام پییچید.

ساندویچ پانل سقفی سه گام

این دسته از ساندویچ پانل ها برای مناطقی که بارش اندک است  یا زمانی که سقف ساختمان به عنوان بارانداز استفاده نگردد، به کار برده می شود.

ساندویچ پانل های سقفی پنج گام

این پانل ها به دلیل پنج گام بودن قدرت تحمل بار و در کل مقاومت بیش تری را در مقایسه با انواع سه گام و چهار گام دارا هستند. بنابراین کاربرد این پانل در مناطقی با بارش برف و باران زیاد که سقف متحمل فشار فوقانی زیادتری می گردد بسیار مناسب است.

ساندویچ پانل های پشم سنگ

‌این نوع پانل های سقفی پشم سنگ در هنگام آتش سوزی پایداری بسیار بالایی دارند ،بگونه ای که با حفظ خواص  در ساختار آن میتواند به مدت زمان 2 ساعت در برابر حریق مقاوم باشد .از دیگر از ویژگی‌های پانل های سقفی پشم سنگ ( آکوستیک )  صدا را کنترل و از بازگشت آن جلوگیری میکند .

سخن پایانی

ساندویچ پانل سقفی دارای مزایای فنی بسیاری است. نیاز به ساندویچ پانل سقفی عمدتاً ضروری است و این به تأثیر انواع عوامل خارجی و داخلی مربوط می شود.

مهم ترین عوامل خارجی عبارتند از: گرمایش خورشید، باران و باد یا برف و دیگر عامل مهم در داخل ساختمان.همه این عوامل بر عملکرد صحیح سقف تأثیر می گذارد. کنترل و محدود کردن جریان هوا از پشت بام ساختمان بسیار مهم است. این نوع اقدامات احتیاطی از دست دادن گرما و سرما را کاهش می دهد. بنابراین انتخاب محصول مناسب بستگی به انتظارات و هدف هر مشتری دارد.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »