ساندویچ پانل مرغداری

معرفی ساندویچ پانل مرغداری و انواع آن ها

ساندویچ پانل مرغداری یکی از انواع ساندویچ پانل ها است که از آن در طراحی احداث مرغ داری ها استفاده می شود.

همان طور که می دانید عوامل بسیاری برای راه اندازی مرغداری ها باید رعایت شوند که از این موارد می توان به دسترسی محلی مناسب، داشتن ارتباط جاده ای، داشتن امکاناتی مثل برق و گاز آب و… اشاره کرد.

در این مقاله راجب طراحی و ساخت واحد های نگهداری و پرورش طیور می پردازیم.

ساندویچ پانل مرغداری چیست؟

ساندویچ پانل ها از لایه های فلزی (گالوانیزه، آلوزنیک یا آلومینیوم) متراکم شده تشکیل می شوند در بین این ورقه ها از ماده ای عایق استفاده می شود که جنس آن می تواند پلی اورتان(یورتان)  پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه و … باشد که هر کدام ویژگی های مخصوص به خود را دارند.

از انواع ساندویچ پانل ها در موارد بسیاری نظیر ساخت کانکس ها و ساختمان های پیش ساخته و ساخت سوله و گلخانه و واحد های پرورش طیور و پرندگان و… استفاده می شود. که در این مقاله درباره کاربرد آن ها در ساخت مرغ داری ها توضیح می دهیم.

معمولا برای مرغ داری ها از پنل هایی با روکش گالوانیزه شیب دار استفاده می شود. و برای لایه میانی از پشم شیشه استفاده نمی کنند چون این ماده رطوبت هوا را به خود جذب کرده و باکتری و قارچ ها را گسترش می دهد که این امر از کیفیت عایق می کاهد.

ساندویچ پانل مرغداری  که موضوع این بحث است  نیز قابلیت استفاده به عنوان سقف عایق و دیوار و حتی در را در مرغ داری ها و سالن های نگهداری طیور دارد.

نکاتی که باید در ساخت مرغ داری با ساندویچ پانل توجه کنید.

ایجاد سالن های بسته برای نگهداری طیور با احداث ساختمان های بدون پنجره (window less) یا با پنجره محدود برای سالن های پرورش مرغ.

استفاده از هواکش های بزرگ و سیستم های تهویه با کیفیت مناسب برای تامین هوای مورد نیاز محل نگهداری پرنده ها و کاهش رطوبت های سالن، لازم است. این موضوع از تکثیر بسیاری از باکتری ها و میکروب ها و بیماری ها جلوگیری می کند.

بهتر است کف سالن های پرورش مرغ از بتن ساخته شود و دیواره ها و سقف آن از پنل های مخصوصی که در ادامه گفته می شود ساخته شوند.

استفاده از عایق بندی مناسب در مرغ داری ها با این مدل ساندویچ پنل ها میسر می شود که این موضوع موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و تعادل دما در فصول سرد و گرم می شود.

دلایل استفاده از ساندویچ پنل ها در مرغ داری

  • مناسب بودن ساندویچ پانل مرغداری به دلیل بهداشتی بودن آن با توجه به قابلیت شست و شو آن ها
  • قابل کنترل بودن و امکان مونتاژ ساندویچ پانل ها
  • بسته بندی ویژه و به سبب آن حمل ساده سریع و راحت
  • ارزان بودن استفاده از پانل های مرغ داری نسبت به ساخت مرغداری با مصالح قدیمی مانند آجر و تیر آهن و سیمان و…

انواع پنل های مرغداری

ساندویچ پانل های مرغ داری نیز همانند سایر ساندویچ پانل ها، در دو دسته سقفی و دیواری تولید می شوند.

ساندویچ پانل های دیواری برای مرغ داری ها به طور معمول با ابعاد پانل هایی به عرض 10 تا 15 متر و طول 50 تا 120 متر با ارتفاع 2 تا 3.5 متر بنا به سفارش مشتری تولید می شوند.

این مدل پانل ها علاوه بر استفاده به عنوان دیوار به عنوان درب سالن های پرورش مرغ نیز استفاده می شود.

ویژگی های پانل های مخصوص مرغ داری

دمای حدودی بدن جوجه ها 41 درجه است و دمای مناسب برای پرورش آن ها باید دمایی کمتر از این مقدار باشد از این رو باید همواره تعادل دمایی در سالن ها برقرار باشد تا جوجه های در مکان های گرم تر ( کنار وسایل گرمایشی) یا کنار وسایل سرمایشی ( محیط خنک تر) متمرکز نشوند بلکه به طور یکنواخت در کل سالن پراکندگی یکسانی داشته باشند.

قیمت ساندویچ پنل

برآورد هزینه نهایی ساندویچ پانل های مرغداری تحت تاثیر عواملی نظیر نوع متریال مصرفی، کیفیت آن ها ابعاد آن ها می باشد از این رو برای اطلاع دقیق قیمت انواع ساندویچ پانل ها به سایت ما مراجعه نمایید.

 

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »