گروه صنعتی مدرن پانل

گروه صنعتی مدرن پانل

ساندویچ پانل سقفی

معرفی ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی از جمله محصولاتی است که در دنیای امروز شاهد استفاده از آنها در صنعت ساخت و ساز هستیم. جالب است بدانید ابتدا پانل ها تنها جهت ساخت قطارها و هواپیماها مورد استفاده قرار می ‌گرفتند ولی در حال حاضر مشاهده می کنیم این محصولات با گذشت زمان و بالا رفتن میزان کیفیت و انعطاف پذیری آنها در جهت ساخت ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرند. 

لازم به ذکر است که بگوییم ساندویچ پانل سقفی را می ‌توان به عنوان سازه ای شناخت که استفاده از آن موجب بی نیازی از مصالح سنتی می شود. ساندویچ پانل های سقفی که مصالح مدرن و سبک وزنی هستند به طور مستقیم روی آهن و فولاد قرار می گیرند. این محصولات در دو نوع تولید می ‌شوند: ساندویچ پانل سه گام و ساندویچ پانل پنج گام. امروزه با بهره گیری از وجود ساندویچ پانل ها این امکان برای ما فراهم است که در کوتاه ترین زمان ممکن موفق به ساخت سازه هایی شویم که از مقاومت و ایمنی بالایی برخوردارند.

دلایل استفاده از ساندویچ پانل سقفی

از این ساندویچ پانل ها به دلیل عوامل محیطی داخلی و خارجی همچون، نور خورشید، رطوبت هوا، صدا و صوت، باران و برف در سقف ساختمان های صنعتی، تجاری، کشاورزی و کار خانه ها استفاده می کنند. ساندویچ پانل سقفی  با ساندویچ پانل دیواری شباهت زیادی دارد .که  از قرار گرفتن پشم سنگ یا پلی استایرن و یا پلی اورتان بین دو لایه فولادی یا آلومینیومی تولید می شود.

انواع ساندویچ پنل سقفی

ساندویچ پنل های سقفی با توجه به نوع ساختارشان و همچنین  نوع ورقی که در لایه هایش بکار رفته دارای انواع مختلفی می باشند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

– ساندویچ پنل سقفی ساده

– ساندویچ پنل ذوزنقه دو ورق گالوانیزه

– ساندویچ پنل سقفی 3 گام

– ساندویچ پنل سقفی 5 گام

– ساندویچ پنل سقفی پیچ مخفی

– ساندویچ پنل سقفی طرح سفال

شرکت‌هایی که  ساندویچ پنل تولید می کنند،تعداد گام های متفاوتی را در ساخت پنل های سقفی استفاده می کنند.تعداد گام ‌های ساندویچ پنل سقفی می ‌تواند از ۳ تا ۵ گام باشد. ساندویچ پنل های سقفی ۳ گام ، دارای عرض کمتری نسبت به ساندویچ پنل های سقفی دارای ۵ گام می‌باشند.باید گفت هرچه تعداد گام‌ های بکار رفته در  ساندویچ پنل سقفی کمتر باشد،  مقاومت آن نیز کمتر خواهد بود.ساندویچ پنل های پیچ مخفی همانطور که ازنامشان مشخص است هیچ پیچی از بیرون دیده نمی شود.از ساندویچ پنل سقفی طرح سفال نیز در گذشته برای سقف های شیبدار در مناطق بارانی استفاده می شد.

ویژگی های ساندویچ پانل سقفی

 • ساندویچ پانل های سقفی خاصیت انقباض و انبساط پایینی دارند.
  ودر برابر رطوبت بسیار مستحکم اند.
ساندویچ پانل سقفی
ساندویچ پانل سقفی
 • در مقابل آلودگی  از مقاومت بالایی برخوردار اند
 • عایق فوم پلی اورتان بسیار در برابر آلودگی مقاوم می باشد
 • در برابر رانش زمین و زلزله بسیار مقاوم هستند
 • در صورت بروز حادثه دچار آسیب کمتری می شوند و ایمنی بیشتری دارند
 • در قبال محیط زیست سازگار  می باشند. یکی از دلایل این ویژگی دود زا نبودن آن است
 • در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم اند
 • عایق اشعه ماوراء بنفش می باشد. که می تواند به دلیل استفاده از ورق های آلوزینک باشد
 • در برابر زنگ زدگی نیز مقاوم است. که استفاده از لایه ورق آلوزینگ این ویژگی را فراهم می سازد.

ابعاد ساندویچ پانل سقفی

 • ضخامت ساندویچ پانل سقفی از 4 -5-8-10 سانتی متر موجود هستند. که از سایز 8 سانتی متر به بالای آن در ساخت سرد خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • عرض صحیح آن 1.8 سانتی متر که 7 سانتی متر آن را اورلپ تشکیل داده است.
 • طول کالا از 2 تا 12 سانتی متر موجود است. که انتخاب آن به اختیار خود مشتری است.

چگونگی نصب ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پنل های سقفی توسط پیچ و مهره واشر دار به سازه متصل می شوند.  اتصال از نوع پیچ مهره دارای استاندارد لازمه برای اتصالات می‌باشد. فاق و زبانه موجود دراتصال ساندویچ پنل، موجب همپوشی گام پر و گام خالی می شود که در فرایند نصب و آب‌بندی سقف‌ها دارای اهمیت زیادی می باشد و باعث آسان تر شدن نصب می‌گردد.

بطور کلی امروزه اگر بخواهیم سازه ایی استاندارد و با نهایت صرفه جویی داشته باشیم متریال و مصالح بسیاری در اختیارمان می باشد که می توانیم با استفاده ازآن ها ساختمان یا مکان مورد نظری امن و اصولی داشته باشیم.ساندویچ پنل ها نیز یکی از همین متریال ها می باشد.امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بتوانید از مطالعه اش لذت ببرید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره لازم دارید؟ به ما پیام بدید