ساندویچ پانل در ساخت سوله

دلایل استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سوله

اهمیت استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سوله

بطور کلی سوله ها دارای اهمیت بسیار زیادی هستند، امروزه استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سوله موجب کاهش درصد بسیار زیادی از هزینه های ساخت شده است. این نوع ساندویچ پانل ها که به آن ها ساندویچ پانل سوله گفته می شود دارای ویژگی های متعددی می باشد که امروزه جایگزین مصالح سنتی شده و از مقاومت بالایی برخوردار هستند. در این مقاله قصد داریم دلایل استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سوله را بررسی کنیم، پس تا انتها همراه ما باشید.

می توان گفت سوله ها یکی از پرمصرف ترین بناها می باشند که تا امروز در صنعت ساخت و ساز بشر به آن روی آورده است از این سازه ها استفاده های متعددی می شود به همین علت نحوه ساخت سوله دارای اهمیت زیادی می باشد.

اسکلت تمامی سوله ها از فلزات ساخته می شود و با توجه به هزینه بالای مصالح سنتی و انعطاف پذیری کم  آن ها . می توان گفت در اغلب پروژه ها برای صرفه جویی در وقت ، ساخت سوله با ساندویچ پانل یکی از بهترین گرینه ها است که ظاهر سوله ها را نیز شامل می شود.

ساندویچ پانل در ساخت سوله

این ساندویچ پانل ها علاوه بر اینکه عایق خوبی در برابر رطوبت ، سرما و گرما هستند، موجب زیبایی ظاهر سازه نیز می شود.

در اینجا بخوانید : معرفی و بررسی ساندویچ پنل

مزایای بکار گیری ساندویچ پانل در ساخت سوله

همان گونه پیش تر بیان کردیم استفاده از ساندویچ پانل در ساخت سوله دارای ویژگی های بسیاری می باشد که در ادامه به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

– مقاوم بودن و غیر قابل نفوذ بودن ساندویچ پانل ها در برابر موجوداتی مانند حشرات به ویژه در ساخت سوله های صنعتی و سوله هایی که به عنوان انبار ساخته و استفاده می شوند بسیار مهم می باشد.

– بکار گیری ساندویچ پانل در ساخت سوله ها موجب می شود تا عمر سوله و تجهیزات تاسیساتی داخل آن به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

– به دلیل ضخامت کم ساندویچ پنل نسبت به مصالح سنتی دسترسی به فضای مفید در آن بیشتر می باشد.

– بکار بردن ساندویچ پانل در ساخت سوله علاوه بر مزایایی که اشاره شد موجب سبک بودن دیوارهای ساخته شده می شود.

– ساندویچ پانل ها به دلیل وزن کم و نصب آسانی که دارند، به سرعت حمل و نقل می شوند و در ارتفاعات به سادگی نصب و اجرا می شوند. همین موارد باعث شده که استفاده از پانل ها در جاهای مختلف بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

– ساندویچ پانل ها عایق بسیار خوبی در برابر رطوبت، حرارت و صدا می باشد.

– امکان جابه جایی این پنل ها به مناطق صعب العبور برای احداث سازه از دیگر مزایای ساخت سوله با ساندویچ پانل می باشد.

– کوتاه بودن زمان ساخت موجب بازگشت سرمایه گذاری ساخت سوله می شود.

– لایه های بتونی موجود در ساندویچ پانل های سوله ای باعث افزایش مقاومت این سازه ها در برابر آتش سوزی و خطرات ناشی از آن می شود.؛

قابل ذکر است که وقتی از ساندویچ پانل در ساخت سوله استفاده می گردد؛ باید تمامی اصول ساخت که شامل همه مراحل: اسکلت بندی، نصب پانل های دیواری و سقفی و همچنین نصب تجهیزات داخلی است رعایت شود.

ساندویچ پانل در ساخت سوله

انواع ساندویچ پانل های مورد استفاده در ساخت سوله های مختلف

باید گفت برای ساخت سوله ها با ساندویچ پنل که به عنوان کارگاه های آموزشی ، آزمایشگاه ها و یا باشگاه بدنسازی ساخته می شوند بهتر است از ساندویچ پانل دیواری پیچ مخفی استفاده شود. چرا که این نوع پانل ها شیار نداشته و مقاومت بالایی در برابر اشعه ی ماوراء بنفش و همچنین انواع آلودگی ها ، باکتری ها و قارچ ها دارند.

این پانل ها علاوه بر زیبایی که دارند در برابر عوامل طبیعی مانند زلزله و آتش سوزی نیز دارای مقاومت بالایی هستند. قابل شستشو بودن این سازه ها از دیگر نکات مثبتی است که این پانل ها دارند.

از سایر انواع مناسب ساندویچ پانل در ساخت سوله می توان به ساندویچ پانل های آلوزینک، گالوانیزه و پلی استایرن نیز اشاره کرد.

از ساندویچ پانل سوله در موارد زیادی استفاده می شود که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

– ساخت سوله های مخصوص کاشت گیاه (گلخانه )

– ساختمان های پیش ساخته ویلایی

– سوله های صنعتی کارگاهی

– سوله کارخانه‌ها و سیلوها

– آشیانه هواپیما در فرودگاه

– پروژه های عمرانی و سد سازی

– پروژه های معدن و مترو شهری

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی می توان گفت از دلایلی که استفاده از ساندویچ پنل در ساخت سوله دارای محبوبیت زیادی است علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها و مدت زمان ساخت و ساز، حمل و نقل و نصب آسان و مقاومت بالایی که دارند این است که ساندویچ پانل ها دوستدار محیط زیست هستند و امکان بازیافت آن ها وجود دارد.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »