ساندویچ پانل‌ ضد آب

ساندویچ پانل‌ ضد آب

ساندویچ پانل محصولی نوین است که برای پوشش دیوارها و سقف ساختمان‌ها استفاده می‌شود. هر پانل شامل یک هسته از مواد عایق حرارتی است که از دو طرف با ورق فلزی پوشیده شده است. ساندویچ پانل ها از مصالح ساختاری  هستند. نیروهای سازه‌ای توسط اسکلت فولادی یا قاب حامل دیگری که ساندویچ پانل‌ ها به آن وصل شده‌اند حمل می‌شوند.

انواع ساندویچ پانل به طور کلی بر اساس مواد عایق حرارتی مورد استفاده و به عنوان هسته گروه بندی می‌شوند. ساندویچ پانل‌ها با هسته های EPS  (پلی استایرن منبسط شده)، پشم معدنی و پلی اورتان PIR (یا پلی ایزوسیانورات) همگی به راحتی در دسترس هستند.

این مواد عمدتاً از نظر عملکرد عایق حرارتی، عملکرد عایق صدا، واکنش در برابر آتش و وزن متفاوت می باشند. سوال دیگری که در این مصالح ساختمانی نوین مطرح است این است که آیا ساندویچ پانل‌ ضد آب است؟!

در پاسخ به این سؤال که آیا ساندویچ پانل‌ ضد آب است یا خیر، باید جواب داد بله، اما میزان مقاومت آنها در برابر رطوبت بستگی به نوع و جنس ورق‎های سازنده آن دارد.

ورق‌های آلوزینک نسبت به انواع دیگر مقاومت بیشتری در برابر گرما و رطوبت دارا هستند. ساندویچ پانل‌ ضد آب به خاطر نوع آلیاژ مصرفی آن که ورق پیش رنگ شده از جنس آلوزینک است دارای ویژگی ضدآب بوده و در مقابل آب مقاوم است. بنابراین می‌توان آن را شست و شو داد زیرا تحت هیچ شرایطی دچار زنگ زدگی و خوردگی نخواهد شد.

در ورق‌های گالوانیزه با توجه به این که این ورق‌ها فولادی است و در حوضچه روی غوطه ور شده‌اند هرگز دچار خوردگی نمی‌شوند. این نوع از ورق‌ها حتی در صورت ترک برداشتن هم در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی دارند.

ورق‌هایی از جنس آلومینیوم، از نظر مقاومت ضعیف‌تر از انواع دیگر هستند. در این نوع  از پانل‌ها معمولاً با از بین رفتن پوشش محافظ که در حقیقت رنگ است، ساندویچ پانل دچار زنگ زدگی و  خوردگی خواهد شد.

به طور کلی ساندویچ پانل‌ها برخلاف انواع دیواره‌های بتنی در برابر رطوبت هوا و شرایط خورنده و اسیدی محیطی دچار آسیب نمی‌شوند.

خرید ساندویچ پانل‌ ضد آب

همانطور که اشاره شد ساندویچ پانل‌های آماده در ساخت دیوارها و سقف‌های پیش ساخته کاربرد دارند. از جمله میتوان به کاربرد این محصول در انواع خانه‌های پیش ساخته، سالنهای سینما و همایش، انواع سوله‌ها و سردخانه‌های صنعتی و … اشاره کرد.

ساندویچ پانل ها شامل دو نوع دیواری و سقفی هستند.

پانل‌های آماده دیواری در ساخت دیوارهای سالنها، سوله‌ها و انواع کانکس‌ها و همچنین در ساخت خانه‌های پیش ساخته و سبک سازی‌ها به کار می‌روند که در برابر تغییرات دمایی محیط عایق می‌باشد و بسته به نوع کاربری و نوع عایق میانی آن می‌تواند در برابر صدا نیز به صورت عایق عمل کند.

پانل‌های آماده سقفی همان گونه که از نام آن پیداست در ساخت سقف خانه‌های پیش ساخته و انواع سبک سازیها مورد استفاده قرار می‌گیرد.در اغلب ساختمانهای ویلایی با سقف شیروانی نیز ساندویچ پانل‌های سقفی به کار برده می‌شود.

این محصول در دو نوع سه گام و پنج گام عرضه می شود.نوع سه گام خاص مواردی است که بارش بسیار کم است، اما نوع پنج گام آن در حقیقت به عنوان بارانداز بوده و در برابر وزن بار فوقانی و فشارهای آن باید مقاوم باشد. بنابراین در مناطقی با بارش زیادتر برف و باران باید از ساندویچ پانلهای سقفی نوع پنج گام استفاده کرد.

خرید ساندویچ پانل ها به دلیل مزایایی مانند مقرون به صرفه بودن، آسان بودن فرآیند ساخت و ساز، نصب راحت  و داشتن خصوصیات فنی متنوع بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

قیمت ساندویچ پانل

عواملی که بر قیمت ساندویچ پانل مؤثر است شامل: جنس ورق‌ها، جنس و نوع هسته، نوع پوشش سطحی به کار برده شده در پانل، نوع پانل (دیواری یا سقفی)، متراژ و ابعاد پروژه و … می‌شود.

به عنوان مثال پانل‌هایی با هسته‌های پلی استایرن ارزان‌تر از انواع پلی اورتان و پشم سنگ هستند.

به طور کلی اگر یک ساندویچ پانل به طور همزمان عایق صدا، دما و رطوبت باشد و همچنین وزن سبکی نیز داشته باشد، قیمت بالاتری نسبت به پانل‌هایی که فاقد یکی از این ویژگی‌ها هستند، خواهد داشت.

باید توجه داشت که در فروش ساندویچ پانل قیمت گذاری بر مبنای هر واحد متر مربع تعیین می‌شود.

نکته دیگر این است که در یک پانل با جنس مشخص هر چقدر ضخامت آن افزایش پیدا کند، قیمت هر متر مربع از آن نیز به مراتب بالاتر خواهد بود.

در کل فرمول محاسبه قیمت هر متر مربع از پانل‌های سقفی و دیواری طبق فرمول زیر محاسبه می‌شود:

محاسبه فی در یک متر= عرض مفید × طول 1 متر

با توجه به عوامل ذکر شده بهتر است که با در نظر گرفتن تمام شرایط از جمله نوع سازه و مشخصات مکان و ویژگیهای ساندویچ پانل ، انتخاب مناسبی را داشته باشیم.

در خرید ساندویچ پانل‌ ضد آب دیواری باید شرایط آب و هوایی منطقه و نوع کاربری ساختمان و سازه را در نظر گرفت تا بتوان نوع مناسبی از آن را خریداری کرد. زیرا بسته به جنس ورقها و نوع هسته میانی تغییراتی در کیفیت و همچنین نوع عایق بودن پانل ایجاد خواهد شد.

به عنوان مثال ورقهای نوع آلوزینک که از بهترین نوع ورقها در ساخت ساندویچ پانلها هستند میتوان در انواع سازه‌ها از جمله سازه های تجاری ، صنعتی، اداری و مسکونی استفاده کرد.

ساندویچ پانل‌ ضد آب با ورق‌های گالوانیزه نسبت به ورقهای آلوزینک تا حدودی ضعیف‌تر و شکننده‌تر است اما با توجه به این که قیمت مناسب‌تری دارد می‌توان با توجه به در نظر گرفتن شرایط آن را خریداری نمود.

نوع ورقهای آلومینیومی نسبت به دیگر انواع ذکر شده در بالا قیمت مناسب‌تری دارد اما با این وجود دارای مقاومت قابل قبولی نیز می‌باشد، فقط باید دقت کرد که این نوع بسیار شکننده است.

نوع دیگر از ساندویچ پانل ها از ورق پلی کربنات و شیشه تهیه شده است که شفاف است و همین ویژگی باعث می‌شود که برای انواع گلخانه‌ها و مزارع مناسب باشد.

بجز جنس ورق ها، جنس هسته میانی نیز  در تعیین قیمت ساندویچ پانل حائز اهمیت است.

ساندویچ پانل پلی اورتان به نوع دیرسوز معروف است زیرا تا دمای 1000 درجه مقاوم بوده و تغییر شکل نمی‌دهد. فوم‌های پلی اورتان عایق حرارت و آتش سوزی بوده و همین طور در برابر برودت و رطوبت نیز عایق است. در محاسبه قیمت این نوع از ساندویچ پانل طول و عرض و ضخامت فوم مد نظر قرار می‌گیرد.

ساندویچ پانل با فوم پلی استایرن ضد زلزله می‌باشد. این پانل با این که نازک است اما استحکام بسیار خوبی داشته و از لحاظ قیمت نیز مناسب است.

ساندویچ پانل‌ ضد آب با هسته میانی از جنس پشم شیشه یا پشم سنگ به صورت نسوز هستند و با محبوس کردن شعله های آتش از شیوع آتش سوزی جلوگیری می کنند. به علاوه این نوع از عایق از رشد حشرات نیز جلوگیری به عمل می آورد.

ساندویچ پانل‌ ضد آب سقفی نیز از لحاظ خصوصیات فنی شبیه به نوع دیواری می‌باشند که مزایای استفاده از آنها از جمله سبک بودن و قابلیت حمل و نقل آسان، مقاومت و عمر طولانی می باشد. امروزه با استقبال گسترده در صنعت، ساخت و ساز روبه رو شده است.

 میتوانید جهت مشاوره و خرید انواع ساندویچ پانل‌ ضد آب و اطلاع از قیمت دقیق و به روز انواع ساندویچ پانل با کارشناسان ما در سایت  بهسازسرویس تماس حاصل نمایید.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »