ساخت ساندویچ پانل

راهنمای ساخت ساندویچ پانل

ساخت ساندویچ پانل، از مواد طبیعی و‌ سازگار با محیط زیست می باشد این سازه پیش ساخته به صورت سقفی و دیواری به بازار عرضه می گردد. ساندویچ پانل نسبت به مصالح و روش های سنتی مزایا فراوانی دارد و به همین دلیل امروزه مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

انواع روش ساخت ساندویچ پانل

تولید این سازه به صورت پیوسته و نا پیوسته و توسط دستگاه های مخصوص صورت می گیرد. اگر بخواهیم به صورت کلی توضیح بدهیم؛ این سازه از دو ورق که یک عایق را می پوشاند، تشکیل شده است. کیفیت این محصول بسیار مهم است؛ زیرا در صورتی که از مواد بی‌کیفیت و همچنین به روش غیر اصولی تولید شود، کارایی لازم را نداشته و موجب ضررهای مالی بسیاری به پیمانکار می گردد. به همین جهت قصد داریم شما را با روش های تولید این محصول بیشتر آشنا کنیم؛ تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

  • روش کانتینیوز: در این روش، مواد تولید این سازه که شامل رول ورق گالوانیزه، چسب، فوم پلی یورتان یا پلی استایرن می باشد؛ وارد دستگاه مخصوص شده و از طرف دیگه محصول نهایی خارج می شود. از آنجا که در این روش، تولید این سازه در یک مرحله صورت میگیرد؛ به روش پیوسته نیز معروف می باشد. توجه داشته باشید با توجه به مواد به کار رفته در ساخت ساندویچ پانل از دستگاه کانتینیوز پلی یورتان یا پلی استایرن استفاده می شود. در ادامه بیشتر در مورد ساخت ساندویچ پانل توسط این دو نوع دستگاه می پردازیم.

نحوه عملکرد دستگاه کانتینیوز پلی یورتان

این دستگاه یکی از قدیمی ترین دستگاه های ساخت ساندویچ پانل می‌ باشد. جالب است بدانید اولین سازه توسط همین دستگاه تولید شده است. در ابتدای خط تولید، با توجه به سرعت روند کار و نوع دستگاه، چند رول گیر وجود دارد. هم چنین دستگاه رول گیر از دو‌ رول دیگر برای نگه داشتن ساندویچ پانل پلی اورتان تشکیل می شود. این دستگاه، ورق گالوانیزه را باز کرده و سپس رول جهت تغییر شکل وارد دستگاه می گردد. ورق های بالا و پایینی سازه ساندویچ پانل به هم نزدیک شده و وسط آن دوز مشخصی از  پلی ال و ایزوسیانات تزریق می گردد.

نحوه عملکرد دستگاه کانتینیوز پلی استایرن

این دستگاه عملکرد بهتری نسبت به نمونه یورتان دارد. دستگاه کانتینیوز پلی استایرن از دو رول باز کن تشکیل شده که برای ورق های بالایی و زیرین ساندویچ پانل استفاده می شود. به علاوه صفحات دو الی سه متری بعد از فرم دهی، در دستگاه پرس شده و به قطعات مورد نیاز تقسیم می شوند. توجه داشته باشید که روش تولید ساندویچ پانل دیواری و سقفی با هم تفاوتی ندارند.

  • روش دیسکانتینیوز: این روش، شامل چند مرحله می باشد و به همین جهت به آن، روش ناپیوسته نیز می گویند. برخلاف روش قبلی که تمام مواد اولیه وارد دستگاه شده و از سمت دیگه خارج می شوند؛ در این روش تمام اجزا پانل به صورت جداگانه تولید می گردند. توجه داشته باشید نحوه تولید پانل با فوم پلی یورتان و پلی استایرن کمی متفاوت است و توسط دستگاه های مختلف صورت می گیرد که در ادامه شما را با نحوه عملکرد آنها آشنا می کنیم.

ساخت ساندویچ پانل با دستگاه دیسکانتینیوز پلی یورتان

عملکرد این دستگاه به این صورت است که ابتدا ورق ها توسط دستگاه مخصوص برش می خورند. در مرحله بعد، ورق ها در بخش دیگر پرس می شوند و بین دو ورق ها، ماده پلی یورتان تزریق می گردد. در آخر با گرم و سرد کردن، فوم میانی خشک شده و پانل از قالب خارج می شود.

ساخت ساندویچ پانل با دستگاه دیسکانتینیو پلی استایرن

در تولید پانل با این دستگاه، تمام قطعات در مراحل جداگانه ساخته ودر آخر مونتاژ می شوند. روش ساخت ساندویچ پانل با این دستگاه به این صورت است که ابتدا ورق گالوانیزه توسط دستگاه مخصوص، فرم مورد نظر را گرفته و سپس برش داده می شود. در گام بعدی، فوم پلی استایرن به ضخامت های مختلف تقسیم می شود. در مرحله آخر، فوم توسط چسب مخصوص به ورق ها چسبیده و تحت فشار قرار گرفته تا خشک گردد.

تفاوت روش کانتینیوز و روش دیسکانتینیوز

در روش کانتینیوز یا همان پیوسته، نیروی انسانی نقش کمی دارد و نظارت کمتری روی کیفیت قسمت های مختلف ساندویچ پانل صورت می گیرد. در روش دیسکانتینیوز یا همان ناپیوسته، چون هر قسمت در ایستگاه های مختلف تولید می شود؛ نظارت و بررسی بیشتر روی کیفیت اجرا صورت می گیرد.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »