دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری به واسطه برخورداری از ویژگی های خاص این نوع متریال است که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم. اما پیش از آن بد نیست اطلاعاتی مختصر در مورد این نوع سازه داشته باشید. ساندویچ پانل نوعی محصول پیش ساخته ساختمانی است که امروزه به جای مصالح قدیمی، مورد توجه و استقبال اغلب افراد بوده و در انواع مختلف؛ دیواری، سقفی و سردخانه ای تولید می شوند. این محصول پنل یا صفحه ای با ابعاد استاندارد و مشخص است که از دو لایه تشکیل شده که در میان آن از فوم هایی با ویژگی های خاص فیزیکی استفاده می شود.

در ادامه توضیحات بیشتری در مورد ویژگی ها و دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری ارائه خواهیم کرد.

 

ساندویچ پانل دیواری چیست؟

به طور کلی ساندویچ پانل ها، صفحاتی پیش ساخته برای مونتاژ سریع و ساده فضاهای مختلف هستند. ساختار این صفحات متشکل از چندین لایه و یک هسته مرکزی است که دو طرف این هسته نیز توسط لایه هایی نازک پوشانده می شود. انعطاف مناسب، وزن سبک و استحکام بالا، مهم ترین ویژگی این سازه های آماده هستند که از آن ها برای پوشش و ایجاد دیوارهای انواع فضاهای صنعتی و غیر صنعتی بهره برده می شود.

 

دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری

امروزه به دلایل متعدد و مختلف، استفاده از سازه‌های پیش‌ساخته و یا ساندویچ پانل‌ها افزایش چشمگیر داشته است. درواقع به دلیل مزایای زیاد این صفحات و کارایی و نصب راحت و سریع آن‌ها، شاهد استفاده گسترده از آن‌ها با اهداف گوناگون هستیم. ضمن آنکه به‌عنوان جایگزین مناسب مصالح ساختمانی، شناخته می‌شوند. به‌این‌ترتیب می‌توان ویژگی‌های زیر را به عنوان مهم‌ترین عوامل و دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری دانست.

 

برخورداری از وزن کم

یکی از شاخصه‌های مهم و اصلی ساندویچ پانل دیواری، استفاده از مواد اولیه‌ای با وزن کم و بسیار سبک برای ساخت آن‌ها است. به همین دلیل یکی از سبک‌ترین سازه‌های پیش‌ساخته موجود در بازار شناخته می‌شوند. درواقع ساخت چنین متریالی، پاسخ به نیاز استفاده‌کنندگان و به‌ویژه مهندسان است. چراکه امروزه تلاش می‌شود برای ساخت سازه‌ها و اماکن مختلف تا حد امکان، مصالح سبک و با چگالی پایین به کار برده شود.

نکته مهم بعدی که عامل کاربری زیاد ساندویچ پانل‌ها در ساخت و سازهای امروزی است، فراهم نمودن فضای مفید بیشتری برای محیط در دست ساخت می‌باشد. چراکه ضخامت این دیوارهای پیش ساخته بسیار کم و ظریف می‌باشند که موجب افزایش فضا خواهد شد.

 

دارای قیمتی مناسب و مقرون به صرفه

از دیگر دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری صرفه‌جویی در هزینه های کلی و نهایی ساخت و ساز است. درواقع علاوه بر پایین بودن قیمت ساندویچ پانل در مقایسه با مصالح ساختمانی قدیمی، موجب حذف برخی هزینه ها در عملیات دیوارکشی می‌شود.

 

سرعت و سهولت در نصب و استفاده

بدیهی‌ترین مزیت و عامل برتری ساندویچ پانل ها در مقایسه با مصالح سنتی، سرعت بالا و سهولت در حمل و نصب آن‌ها است. این مزیت موجب گردیده که در عملیات اجرا و نصب آن‌ها، نیاز به وجود افراد حرفه‌ای و دارای تخصص نباشد. همچنین سرعت اجرای کار و پایان پروژه نیز به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

 

 پایداری و استحکام قابل قبول

استحکام و مقاومت این سازه ها به رغم ضخامت و وزن سبک، یکی دیگر از دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری به شمار می‌رود. این صفحات پیش ساخته نسبت به سایر مصالح قدیمی و معمول، دارای پایداری بیشتری در مقابل شرایط مختلف جوی، پوسیدگی و حتی ضربات هستند. از طرفی این مصالح در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله نیز از استحکام خوبی برخوردار بوده و آسیب نخواهند دید.

 

 عایق حرارتی ایده آل

از ویژگی‌های جالب توجه این پانل‌های پیش ساخته دیواری، استفاده از مواد و متریالی است که نقش مؤثری در عایق‌بندی محیط و ورود یا خروج حرارت دارند. از همین رو یکی از مهم‌ترین مشخصات و مزایای ساندویچ پانل‌های دیواری، برخورداری از توانایی عایق‌بندی حرارتی محیط است.

 

دوستدار طبیعت و محیط زیست

سازگاری بسیار بالا با محیط زیست و شرایط اقلیمی متفاوت نیز به عنوان یکی از دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری شناخته می‌شود. بنابراین علاوه بر کاربری در مناطق مختلف جغرافیایی، امکان بازیابی و استفاده مجدد نیز خواهند داشت. همچنین در صورت نیاز به تعمیر و بازسازی، بدون هرگونه تخریب و کنده‌کاری، قابل ترمیم خواهند بود.

 

 تنوع رنگ‌بندی و طرح

آخرین ویژگی پانل‌های ساندویچی، به تنوع طرح و رنگ آن‌ها مربوط می‌شود که به این طریق تمام سلایق و نظرهای مشتریان را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *