دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری

دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری

دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری به واسطه برخورداری از ویژگی های خاص این نوع متریال است که در این مطلب از سایت مدرن پانل تولیدکننده انواع ساندویچ پانل دیواری، سقفی و پلی اورتان، قصد داریم به آن بپردازیم. اما پیش از آن بد نیست اطلاعاتی مختصر در مورد این نوع سازه داشته باشید.

 

ساندویچ پانل دیواری چیست؟

ساندویچ پانل نوعی محصول پیش ساخته ساختمانی است که امروزه به جای مصالح قدیمی، مورد توجه و استقبال اغلب افراد بوده و در انواع مختلف؛ دیواری، سقفی و سردخانه ای تولید می شوند. این محصول پنل یا صفحه ای با ابعاد استاندارد و مشخص است که از دو لایه تشکیل شده که در میان آن از فوم هایی با ویژگی های خاص فیزیکی استفاده می شود.

به طور کلی ساندویچ پانل ها، صفحاتی پیش ساخته برای مونتاژ سریع و ساده فضاهای مختلف هستند. ساختار این صفحات متشکل از چندین لایه و یک هسته مرکزی است که دو طرف این هسته نیز توسط لایه هایی نازک پوشانده می شود. انعطاف مناسب، وزن سبک و استحکام بالا، مهم ترین ویژگی این سازه های آماده هستند که از آن ها برای پوشش و ایجاد دیوارهای انواع فضاهای صنعتی و غیر صنعتی بهره برده می شود.

دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری

امروزه به دلایل متعدد و مختلف، استفاده از سازه‌ های پیش‌ساخته و یا ساندویچ پانل‌ ها افزایش چشمگیر داشته است. در واقع به دلیل مزایای زیاد این صفحات و کارایی و نصب راحت و سریع آن‌ ها، شاهد استفاده گسترده از آن‌ ها با اهداف گوناگون هستیم. ضمن آنکه به‌ عنوان جایگزین مناسب مصالح ساختمانی شناخته می‌شوند.

به‌ این‌ ترتیب می‌ توان ویژگی‌ های زیر را به عنوان مهم‌ ترین عوامل و دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری دانست.

 

1- برخورداری از وزن کم

یکی از شاخصه‌های مهم و اصلی ساندویچ پانل دیواری، استفاده از مواد اولیه‌ ای با وزن کم و بسیار سبک برای ساخت آن‌ هاست. به همین دلیل یکی از سبک‌ ترین سازه‌ های پیش‌ ساخته موجود در بازار شناخته می‌ شوند. در واقع ساخت چنین متریالی، پاسخ به نیاز استفاده‌ کنندگان و به‌ ویژه مهندسان است. چراکه امروزه تلاش می‌ شود برای ساخت سازه‌ ها و اماکن مختلف تا حد امکان، مصالح سبک و با چگالی پایین بکار برده شود.

نکته مهم بعدی که عامل کاربری زیاد ساندویچ پانل‌ ها در ساخت و سازهای امروزی است، فراهم نمودن فضای مفید بیشتری برای محیط در دست ساخت می‌ باشد. چراکه ضخامت این دیوارهای پیش ساخته بسیار کم و ظریف می‌باشند که موجب افزایش فضا خواهد شد.

2- قیمتی مناسب و مقرون به صرفه

از دیگر دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری صرفه‌ جویی در هزینه های کلی و نهایی ساخت و ساز است. در واقع علاوه بر پایین بودن قیمت ساندویچ پانل در مقایسه با مصالح ساختمانی قدیمی، موجب حذف برخی هزینه ها در عملیات دیوارکشی می‌شود.

 

3- سرعت و سهولت در نصب و استفاده

بدیهی‌ ترین مزیت و عامل برتری ساندویچ پانل ها در مقایسه با مصالح سنتی، سرعت بالا و سهولت در حمل و نصب آن‌ هاست. این مزیت موجب گردیده که در عملیات اجرا و نصب آن‌ ها، نیاز به وجود افراد حرفه‌ ای و دارای تخصص نباشد. همچنین سرعت اجرای کار و پایان پروژه نیز به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

 

4- پایداری و استحکام قابل قبول از دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری

استحکام و مقاومت این سازه ها به رغم ضخامت و وزن سبک، یکی دیگر از دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری به شمار می‌ رود. این صفحات پیش ساخته نسبت به سایر مصالح قدیمی و معمول، دارای پایداری بیشتری در مقابل شرایط مختلف جوی، پوسیدگی و حتی ضربات هستند. از طرفی این مصالح در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله نیز از استحکام خوبی برخوردار بوده و آسیب نخواهند دید.

 

5- عایق حرارتی ایده آل

از ویژگی‌ های جالب توجه این پانل‌ های پیش ساخته دیواری، استفاده از مواد و متریالی است که نقش مؤثری در عایق‌ بندی محیط و ورود یا خروج حرارت دارند. از همین رو یکی از مهم‌ترین مشخصات و مزایای ساندویچ پانل‌ های دیواری، برخورداری از توانایی عایق‌ بندی حرارتی محیط است.

 

6- دوستدار طبیعت و محیط زیست از دیگر دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری

سازگاری بسیار بالا با محیط زیست و شرایط اقلیمی متفاوت نیز به عنوان یکی از دلایل استفاده از ساندویچ پانل دیواری شناخته می‌ شود. بنابراین علاوه بر کاربری در مناطق مختلف جغرافیایی، امکان بازیابی و استفاده مجدد نیز خواهند داشت. همچنین در صورت نیاز به تعمیر و بازسازی، بدون هرگونه تخریب و کنده‌کاری، قابل ترمیم خواهند بود.

 

7- تنوع رنگ‌بندی و طرح

آخرین ویژگی پانل‌ های ساندویچی، به تنوع طرح و رنگ آن‌ ها مربوط می‌ شود که به این طریق تمام سلایق و نظرهای مشتریان را تحت پوشش خود قرار می‌ دهد.

 

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »