تفاوت ساندویچ پانل سقفی

تفاوت ساندویچ پانل سقفی با عایق پلی اورتان و عایق پشم سنگ

ساندویچ پانل

با پیشرفت علم و آگاهی در حوزه طراحی انواع ساختمان ها ، به کارگیری مصالح نوین مانند ساندویچ پانل ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. ساندویچ پنل ها متریال های پیش ساخته در زمینه ساخت و ساز می باشند و در دو نوع ساندویچ پانل سقفی و دیواری در بازار عرضه می شوند. تفاوت ساندویچ پانل سقفی نیز در عایق به کار گرفته شده در تولید آن می باشد.

ساندویچ پانل از هسته ای درونی و عایقی تشکیل شده است که از هر طرف دارای یک لایه ورق است. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم ساندویچ پانل ها در دو نوع دیواری و سقفی موجود می باشند. از مهم ترین تفاوت ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پنل دیواری، فرم ورق استفاده شده در قسمت بالایی آن می ‌باشد. در این مقاله قصد داریم با تفاوت ساندویچ پانل سقفی با عایق اورتان و عایق پشم سنگ آشنا شویم، پس تا انتها همراه ما باشید.

تفاوت ساندویچ پانل سقفی

متریال سازنده انواع ساندویچ پانل ها

قسمت هسته ساندویچ پنل ها را مواد عایقی تشکیل داده است . این هسته درونی از متریال های مختلفی می تواند ساخته بشود. متریال بکار رفته در ساندویچ پانل ها حتما باید دارای وزن سبکی باشد.

انواع جنس هسته درونی ساندویچ پانل های سقفی عبارتند از :

ساندویچ پانل پلی اورتان

ساندویچ پانل با این نوع عایق از پرکاربرد ترین ساندویچ پانل ها می باشد. چرا که عایق بسیار خوبی در مقابل حرارت و صوت است. پلی اورتان در انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری بکار می رود. این ساندویچ پنل دارای خاصیت ضد رطوبت می باشد و باکتری ها روی آن نمی توانند رشد نمی کنند. در نتیجه این نوع ساندویچ پانل برای محیط های مرطوب کاملا مناسب است.

ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل دارای این نوع عایق از قیمت کمتری نسبت به سایر ساندویچ پانل ها برخوردار است این نوع عایق دارای عایق بندی قابل توجهی نیست. ساندویچ پانل پلی استایرن برای ساخت و ساز هایی که عایق بندی در آن ها اهمیت زیادی دارد توصیه نمی شود.

تفاوت ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل پشم سنگ

ساندویچ پانل دارای این نوع عایق نیز در برابر شعله و آتش سوزی مقاومت بسیار بالایی دارد و ضد حرارت می باشد.

پس از اینکه با انواع عایق ها در ساندویچ پانل ها آشنا شدیم. در ادامه قصد داریم به بررسی و تفاوت ساندویچ پانل های سقفی با عایق پلی اورتان و عایق پشم سنگ بپردازیم.

مقایسه مقاومت ساندویچ پانل با عایق پلی اورتان و ساندویچ پانل با عایق پشم سنگ در مقابل آتش:

ساندویچ پانل های با عایق پشم سنگ در برابر آتش مقاومت بسیار خوبی دارند و اگر بخواهیم از لحاظ تکنیکی بیان کنیم باید گفت که پانل های پشم سنگ دارای مقاومت درجه A در برابر آتش هستند و پانل های پلی اورتان دارای درجه B1.

در پانل هایی که درجه A هستند از متریال های ساختمانی نسوز استفاده می شود و در پانل های درجه B1 از متریال هایی استفاده می شود که از گسترش آتش جلوگیری می کنند. به این معنی است که در زمان آتش سوزی، متریال هایی که مانع گسترش آتش هستند، در صورتی که منبع آتش حذف شود، اجازه شعله ور شدن و پخش شدن به آتش را نمی دهند.

تفاوت ساندویچ پانل سقفی

مقایسه میزان عایق حرارتی ساندویچ پانل پلی اورتان با پشم سنگ

ساندویچ پانل های پلی اورتان در برابر گرما، عایق بهتری نسبت به ساندویچ پانل های پشم سنگ می باشند.

مقایسه چگالی ساندویچ پانل پلی اورتان و پشم سنگ

معمولا پشم سنگ دارای چگالی حدود ۱۲۰ کیلوگرم بر مترمکعب می باشد و پلی اورتان دارای چگالی حدود ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب می باشد.

مقایسه جذب صدا در ساندویچ پانل پلی اورتان و پشم سنگ

ساندویچ پانل های با عایق پشم سنگ توسط  عملکرد بالایی که دارند به عنوان عایق جذب صدا شناخته شده اند. در مورد جذب صدا پشم سنگ دارای امتیاز بالاتری نسبت به پلی اورتان می باشد و قادر است طیف وسیع تری از اصوات را در یک بازه مشخص جذب نماید.

ساندویچ پانل های پشم سنگ در مورد ویژگی عایق حرارتی، امتیاز کمتری نسب به پانل های پلی اورتان دارند و به همین دلیل است که از پانل های پلی اورتان ارزانتر می باشند. از پانل های پشم سنگ برای سازه های فولادی، سقف کلین روم ها و سقف سازی و ساخت دیوارهای ساده و غیره استفاده می شود.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »