تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری چیست؟

ساندویچ پانل یا ساندویچ پنل، به ساختاری سبک گفته می شود که امروزه دارای طرفداران زیادی است و جایگزین مصالح ساختمانی سنگین و سنتی شده است. ساندویچ پنل به عنوان یک نوع پوشش یا دیوار دارای وزن سبک اما مقاومت بالایی است که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

ساندویچ پانل در طرفین خود دارای دو لایه فولادی می باشد که در میان این دو لایه، یک متریال انعطاف پذیر و عایق وجود دارد . هسته داخلی اش عایق است و از مواد پلیمری تشکیل شده است. ساندویچ پانل ها با توجه به کاربرد و ورق و هسته های تشکیل دهنده آنها دارای قیمت های متفاوتی هستند.

 

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

هسته ساندویچ پانل از جنس پلیمر است که از ترکیب مواردی چون پلی استایرن، پشم شیشه ، پشم سنگ ، پلی یورتان می باشد و هر کدام خاصیت و کاربرد خاص خود را دارد. ساندویچ پانل های بطور کلی به دو دسته ی ساندویچ پانل های دیواری و ساندیچ پانل های سقفی تقسیم می شوند.

در این مقاله قصد داریم با تفاوت این دو ساندویچ پنل آشنا شویم و بدانیم که کدام یک بهتر است. پس تا انتها همراه ما باشید.

مقایسه کلی تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

–  ساندویچ پانل دیواری دارای تنوع طرحی و رنگی بیشتری می باشد.

– ساندویچ پانل دیواری در دیوار سازه ها استفاده می شود.

–  ساندویچ پانل سقفی برای سقف و پوشش سازه ها استفاده می گردد.

– ساندویچ پانل سقفی مقاومت بالایی در برابر رطوبت و عوامل خارجی دارد.

– ساختار هر دو نوع پانل مانند ساندویچ می باشد یعنی دو ورق در طرفین و هسته ای عایق در میان قرار دارد.

– هر دو ساندویچ پانل مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارند.

–  در تولید هر دو ساندویچ پانل از پلی اورتان استفاده می شود و در برابر حرارت مقاومت دارد.

– هر دو ساندویچ پانل مقاوم و سبک اند.

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری از لحاظ ساختاری

ساندویچ پانل های دیواری به صورتی ساخته می شوند که دو رو ورق باشند. جنس این ورقه ها از گالوانیزه و آلومینیوم  است. اما ساندویچ پانل های سقفی می توانند به صورت های مختلفی مانند دو رو ورق، یک رو ورق و روی دیگر رو فویل، یک رو ورق و روی دیگر کاغذ، یک رو ورق یک رو نایلون ساخته شوند. همچنین می توان در ساندویچ پنل های سقفی از ورق های آلوزینک در ساندویچ استفاده کرد که موجب مقاومت سقف در برابر خوردگی ناشی از باران های اسیدی می شود.

باتوجه به اینکه سقف یک سازه باید در برابر عواملی مانند باران، برف، وزن سنگین ، باد و … مقاوم باشد، در نتیجه ساندویچ پانل های سقفی در مقایسه با ساندویچ پانل های دیواری دارای گام های بلند تری هستند. ورقه های ساندویچ پانل سقفی در سه گام و پنج گام ساخته می شود. ارتفاع این گام  ها در پانل های سقفی بیشتر است.

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری از لحاظ عایق بودن

عایق بودن و داشتن مقاومت در برابر رطوبت برای ورقه های ساندویچ پانل سقفی حایز اهمیت بیشتری می باشد چرا که سقف بیشتر در معرض باران و برف قرار می گیرد تا دیوار.

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری از لحاظ اجرایی

برای اتصال و نصب ساندویچ پانل ها، اصولا ورقه ها به مدل خاصی در یکدیگر چفت می شوند. این روش ها شامل نر و مادگی و پیچ مخفی که به نحوه ساخت لبه ورق ها بستگی دارد می باشد . اتصال پیچ مخفی در ساندویچ پانل های دیواری موجب یکپارچه و زیباتر دیده شدن سازه می شود. در مورد پانل های سقفی باید گفت که ورقه ها باید دارای همپوشانی باشند. این کار به منظور جلوگیری از نفوذ باران و آب بندی انجام می شود.

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری از لحاظ  کاربرد

از ساندویچ پانل های دیواری برای ساخت دیوار کانکس ها، سردخانه ها، انبار ها، هتل ها ، سیلو ها و سوله های ورزشی و صنعتی استفاده می شود و از ساندویچ پانل های سقفی هم برای پوشش دادن سقف ویلاهای پیش ساز ، سقف آشیانه های هواپیماها و سوله ها استفاده می گردد.

تفاوت ساندویچ پانل سقفی و دیواری از لحاظ تنوع

ساندویچ پانل های دیواری دارای طرح و رنگ متنوعی نسبت به ساندویچ پانل های سقفی می باشند. برای ساندویچ پانل های سقفی تنها طرح سفالی قابل اجرا می باشد.

سخن پایانی

به عنوان سخن پایانی باید گفت ساندویچ پانل ها دارای ویژگی های مثبت بسیار زیادی هستند و جایگزین  بسیاری از مصالح شده اند. بطور کلی ساندویچ پانل های دیواری و سقفی هر کدام برای کاری مناسب اند و نمی توان گفت کدام بر دیگری برتری دارند. بهتر است پیش از انتخاب بطور کامل در مورد کاربرد این پنل ها و مزایای شان تحقیق کنید و با توجه به شرایط، مناسب ترین نوع را برای کار خود انتخاب کنید.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »