پانل پلی‌یورتان و پلی‌استایرن

تفاوت ساندویچ‌ پانل پلی‌یورتان و پلی‌استایرن چیست؟

تفاوت ساندویچ‌ پانل پلی‌یورتان و پلی‌استایرن از نظر کاربرد و ویژگی های آنها، یکی از موضوعاتی است که استفاده کنندگان از این سازه‌ها، بایستی با آنها آشنایی داشته باشند. همانطور که می دانید ساندویچ پانل‌ها متشکل از دو صفحه فلزی هستند که هسته ای از فوم های عایق در میان آنها تزریق می شود.

فوم های به کار رفته در ساخت ساندویچ پانل انواع و ترکیباتی متفاوتی دارند که هریک دارای ویژگی ها و کاربری های گوناگون هستند. مثلا ممکن است برخی عایق حرارتی خوب و برخی دیگر عایق صوتی مناسبی باشند. از این میان پلی یورتان و پلی استایرن از پرکاربردترین فوم ها هستند که در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی آنها به بررسی تفاوت ساندویچ ‌پانل پلی‌یورتان و پلی‌استایرن نیز بپردازیم.

 

ویژگی های ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان

ساندویچ پانل‌هایی با هسته عایق پلی‌یورتان عمومأ دارای وزنی بسیار سبک هستند و خاصیت ضد آب آنها نیز بسیار مورد توجه بوده است. دوام فوق العاده این محصولات به واسطه برخورداری از مقاومت در برابر خوردگی، حرارت بالا و حتی آتش سوزی از سایر فوم های به کار رفته در دیگر محصولات، به طرز چشمگیری بالاتر و بیشتر است.

از دیگر ویژگی های قابل ذکر ساندویچ پانل‌های ساخته شده با فوم پلی‌یورتان، داشتن تنوع زیاد از نظر رنگ بندی و حتی سایز تولید است که هر نوع سلیقه و نظری را تحت پوشش قرار می دهد. در راستای تشریح مشخصات و تفاوت ساندویچ ‌پانل پلی‌یورتان و پلی‌استایرن باید بدانید که امکان سفارش و ساخت این نوع پانل‌ها برای کاربردهای مختلف وجود دارد.

 

ویژگی‌های ساندویچ پانل با فوم پلی‌استایرن

ساندویچ پانل‌های ساخته شده از فوم پلی‌استایرن نیز مانند سازه هایی که هسته عایق پلی‌یورتان در آنها به کار رفته، برای ساخت و ساز انواع فضاها و همچنین بخش های مختلف یک سازه مانند دیوار و سقف، دارای کاربری می باشند. اما به طور حتم از نقطه نظرهای بسیاری همچون ویژگی های کلی و ساختاری با یکدیگر دارای تفاوت هستند. از جمله اینکه ساندویچ پانل‌هایی با هسته پلی استایرن، کاملا سازگار با محیط زیست هستند و اغلب در سه نوع؛ معمولی، مقاوم و انبساطی یا یونولیت به بازار عرضه می گردند.

 

تفاوت ساندویچ ‌پانل پلی‌یورتان و پلی‌استایرن

هر دو نوع ساندویچ پانل‌های ساخته شده با فوم های پلی‌یورتان و پلی‌استایرن، برای استفاده در دیوار و سقف تولید می شوند. اما از جنبه های گوناگون دارای تفاوت هایی هستند که در ادامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

 

تفاوت میان نوع و مقدار عایق بندی

تمام انواع فوم های مورد استفاده در ساخت پانل‌های ساندویچی، یک عایق مناسب و کارآمد هستند که بسته به نوع نیاز مصرف کننده، انتخاب می شوند. اما از نظر عایق صوتی و حرارتی، ساندویچ پانل با فوم پلی یورتان دارای برتری محسوسی نسبت به پنل های پلی استایرن می باشند. در واقع اگر عایق سازی محیط از نظر صوت و گرما برای شما اهمیت ویژه ای دارد، انتخاب ساندویچ ‌پانل پلی‌یورتان معقولانه تر می باشد.

دیگر تفاوت ساندویچ ‌پانل پلی‌یورتان و پلی‌استایرن به عایق بندی رطوبتی آنها مربوط می شود که مجددأ این فوم پلی یورتان نمونه بهتری می باشد.

 

استحکام و مقاومت هریک از پنل ها

مقایسه بعدی فوم های پلی یورتان و پلی‌استایرن مربوط به استحکام آنها است. از این نظر، پانل های پلی یورتان مقاومت و استحکام بالاتری در مقابل ضربه، فشار و حتی نفوذ قارچ و باکتری‌ دارند.

 

مقاومت در برابر آتش و گرما

یکی از شاخصه های مهم عایق های مورد استفاده در ساندویچ پانل ها، میزان مقاومتی است که در برابر آتش و گرما از خود به نمایش می گذارند. اگر ضخامت ساندویچ ‌پانل با فوم پلی استایرن بالا باشد می توان شاهد مقاومت بالای آن در برابر حریق بود. این در حالی است که پانل هایی با هسته پل‌یورتان، قابلیت تحمل دمایی بیش از 80 درجه سانتیگراد را نیز دارند.

دیگر تفاوت ساندویچ ‌پانل پلی‌یورتان و پلی‌استایرن در عدم تولید گازهای سمی در موقع حریق و سوختن فوم های پلی‌یورتان است و از این جهت ایمنی بیشتری را در هنگام آتش سوزی فراهم می سازد.

 

تفاوت قیمت فوم های پلی استایرن و پلی یورتان

قیمت ساندویچ پانل پلی‌استایرن و پلی‌یورتان نیز تفاوت دیگر این دو عایق هستند. به این صورت که ‌پانل‌های ساندویچی پلی‌استایرن از نظر قیمت پایین‌تر و به صرفه تر از فوم های پلی یورتان هستند. از طرفی، سبک بودن این فوم‌ها نیز موجب سهولت در حمل و یا نصب آنها شده است. قابلیت بازیافت مجدد نیز ویژگی مهمی است په پانل‌های پلی استایرن را دوست‌دار طبیعت معرفی می کند.

 

 

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »