عایق حرارتی

اهمیت عایق حرارتی ساندویچ پانل در فصل سرما

اهمیت عایق حرارتی

یکی از ویژگی های بسیار مهمی که باعث استفاده روزافزون از ساندویچ پانل ها می گردد، اهمیت عایق حرارتی بودن آنهاست. اصولا ساختار ساندویچ پانل ها از ۳ لایه تشکیل یافته است که شامل یک لایه عایق در میان دو لایه دیگر اعم از یک لایه بیرونی و یک لایه داخلی می شود.

این ساختار ۳ لایه با عایق حرارتی که دارد باعث می شود تا هدررفت انرژی به حداقل برسد. از این رو در فصول سرما چون زمستان شاهد عملکرد فوق العاده ساندویچ پانل ها هستیم و شاید بیشترین اهمیت ساندویچ پانل ها به خصوص ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل های دیواری در فصل سرما نیز ناشی از اهمیت عایق حرارتی باشد. در واقع ساندویچ پانل ها به لطف هسته عایق خود که دارای یکی از مواد و متریال هایی چون پلی یورتان، پلی استایرن و پشم سنگ می باشند، درصد تغییرات آب و هوای فصلی را به حداقل می رسانند.

به علاوه طراحی آنها به گونه ای است که نصب راحت و آسانی دارند و زیبایی منحصر به فردی در نمای بیرونی خود ایجاد می کنند. این سهولت نصب در درجه اول تحت تاثیر وزن پانل ها است که آن نیز به ضخامت و نوع عایق بستگی دارد. ضخامت ساندویچ پانل ها با توجه به شاخص عایق حرارتی انتخاب می شود، از این رو هرچه ساندویچ پانل ضخیمتر باشد، دمای داخل ساختمان بهتر حفظ می شود.

ما هرچند که در وهله اول به سرعت اجرا و کم هزینه بودن استفاده از ساندویچ پانل ها اهمیت می دهیم اما مزیت دیگری هم دارند که در فصول سرما برجسته می شوند و آن گرم شدن بسیار آسان و سریع آنهاست. در خانه های ساخته شده با ساندویچ پانل، گرما برای مدت بسیار طولانی حفظ می شود که این موضوع می تواند هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

با این حال برای بررسی بهتر اهمیت ساندویچ پانل در فصل سرما و درک نقش موثر آنها در جلوگیری از هدررفت انرژی، بهترین کار بررسی هسته عایق ساندویچ پانل ها است که از نقش مهمی در این خصوص برخوردار هستند. لذا تشخیص و شناخت آنها می تواند به استفاده بهتر از ساندویچ پانل در فصل سرما بیانجامد. از این رو ساندویچ پانل ها در انواع مختلفی چون ساندویچ پانل دیواری، ساندویچ پانل سقف، ساندویچ پانل سردخانه ای و… تولید می گردند که رایج ترین عایق های مورد استفاده در آنها عبارتند از:

پلی اورتان

پلی اورتان یک محصول پاک، محیط زیستی است که در برابر تنش های حرارتی و مکانیکی مقاوم است، هرچند به اندازه کافی بادوام است اما در هنگام آتش سوزی ایمن نیست. هزینه پانل هایی که از هسته پلی اورتان بهره می برند بسیار بالا است.

 

 

پلی استایرن

ساندویچ پانل های ساخته شده از پلی استایرن در برابر حرارت و صدا، یک عایق عالی به حساب می آیند و از اهمیت عایق حرارتی بالایی برخوردار است و وزن سبکی داشته و سازگار با محیط زیست هستند. آنها به جهت اینکه می توانند چه در برابر سرما و چه گرما همچون یک عایق قدرتمند عمل کنند، نقش مهمی در جلوگیری از هدررفت مصرف انرژی و کاهش هزینه های آن دارند.

پلی ایزوسیانورات

استفاده از پلی ایزوسیانورات برای ساندویچ پانل ها بسیار گسترده است، آنها سازگار با محیط زیست بوده و دچار خوردگی و تغییر شکل نمی شوند. همچنین حداقل انتقال حرارت و انعطاف پذیری را دارند و با خصوصیات دیگری چون عمر طولانی و مقاومت در برابر آتش نیز شناخته می شوند؛ منتها هزینه بالایی دارند.

پشم معدنی

ساندویچ پانل های دارای عایق پشم معدنی به عنوان عایق های غیرقابل اشتعال و عایق صوتی شناخته می شوند. مواد سازگار با محیط زیست دارند و به هنگام قرار گرفتن در معرض گرما تغییر شکل نمی دهند. همچنین در تماس با فلز احتمال خوردگی در حد صفر است. اما با اینحال یک سری ویژگی های منفی هم دارند، مثلا هنگام نصب ساندویچ پانل های پشم معدنی که فقط در آب و هوای خوب امکان پذیر است می بایست از ماسک تنفسی استفاده کرد، در مقابل رطوبت مقاوم نیستند و به مرور زمان عایق حرارتی خود را از دست می دهند.

پشم شیشه

ساندویچ پانل های دارای عایق پشم شیشه از نظر ترکیب شبیه به ساندویچ پانل های پشم معدنی هستند، اما به لحاظ خواص متفاوت می باشند. دارای ویژگی های قابلیت عدم اشتعال و صدا بوده و از اهمیت عایق حرارتی بالایی برخوردار است و در عین حال سبک و انعطاف پذیر هستند. با اینکه در دسته عایق های ساندویچ پانلی بادوام دسته بندی می شوند اما مایعات را به خود جذب می کنند و در دماهای بالا تغییر شکل می دهند، همچنین ممکن است به لحاظ تنفسی واکنش های آلرژیک جدی ایجاد کند.

پرکننده های ترکیبی

معمولا به صورت ترکیبی از مصالح ساختمانی مختلف تولید می شوند. اما اساسا از پشم معدنی و پلی استایرن منبسط شده هستند و از خصوصیات و ویژگی های این دو ترکیب بهره مند می باشند.

و اما علاوه بر عایق، پوشش های خارجی و داخلی ساندویچ پانل ها نیز می توانند تا حدی از هدررفت انرژی و تاثیرگذاری ساندویچ پانل ها در فصول سرد تاثیر گذار باشند، مثلا پوشش های پلیمری از این دسته اند. از جمله پوشش پلیمری pural که در برابر تغییرات دمایی ناگهانی مقاوم هستند و در مواجهه با اشعه ماوراء بنفش واکنشی نشان نمی دهند. این پوشش معمولا در لایه خارجی ساندویچ پانل ها استفاده می شود. یا پوشش پلی استر (PE) که در برابر ترکیبات شیمیایی تهاجمی، افت دما و تاثیرات مکانیکی خارجی مقاوم می باشند.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلی‌اورتان
مقالات

پلی اورتان چیست؟

پلی‌اورتان یا پلی یورتان از دسته مواد شیمیایی میباشد که از برهمکنش پلی ال با دی ایزوسیانات به دست می آید.اولین بار این مواد توسط

ادامه مطلب »
ساخت سرد خانه
ساندویچ پانل سردخانه ای

راهنمای ساخت سردخانه

راهنمای ساخت سردخانه سردخانه چیست ؟سرد خانه ها سازه هایی هستند که به صورت دائمی یا موقتی ساخته میشود ومیتوان آن هارا مانند یک یخچال

ادامه مطلب »